Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR Ivan Koribanič
2. septembra 2022, 15:17
Čas čítania 1:05

Inšpektorov OSN v záporožskej elektrárni všade sprevádzajú ruskí vojaci. Ukrajinských zamestnancov strážia zbraňami

Kategória:
News
Uložiť Uložené
Inšpektorov OSN v záporožskej elektrárni všade sprevádzajú ruskí vojaci. Ukrajinských zamestnancov strážia zbraňami
Zdroj: TASR/AP

Do najväčšej jadrovej elektrárne v Európe, ktorú od marca kontrolujú ruské jednotky, prišla misia MAAE vo štvrtok.

Tím inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, ktorý vo štvrtok dorazil do Ruskom kontrolovanej Záporožskej jadrovej elektrárne na juhovýchode Ukrajiny, neustále sprevádzajú ruskí vojaci a predstavitelia, a preto sa im doposiaľ nepodarilo viesť súkromné rozhovory s ukrajinským personálom elektrárne.

Informovala o tom v piatok spravodajská stanica Sky News s odvolaním sa na ukrajinskú verejnoprávnu vysielaciu spoločnosť Suspiľne, ktorá citovala nemenovaného zamestnanca.

Uvedený zdroj priblížil, že ruské sily inšpektorov MAAE viedli elektrárňou a ukazovali im aj „plány závodu s ostreľovanými cieľmi“, pričom sa ich snažili presvedčiť, že elektráreň ostreľuje ukrajinská armáda.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi pózujú počas stretnutia v Kyjeve v utorok 30. augusta 2022.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi pózujú počas stretnutia v Kyjeve v utorok 30. augusta 2022. Zdroj: TASR/AP

Ukrajina už dávnejšie tvrdí, že ukrajinských zamestnancov elektrárne držia na dostrel ruských vojakov, ktorí túto najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe okupujú od prvých týždňov invázie.


Ukrajinská štátna spoločnosť Enerhoatom, ktorá je prevádzkovateľom elektrárne, v piatok podľa agentúry Reuters uviedla, že Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu bude v dôsledku ruského zasahovania „ťažké“ vypracovať nestranné hodnotenie situácie v záporožskej elektrárni.

9. apríla 2024, 19:30 Čas čítania 5:30 Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom

Enerhoatom na sociálnej platforme Telegram dodal, že členom misie MAAE nebolo umožnené vstúpiť do krízového centra elektrárne, kde sú podľa Kyjeva umiestnení ruskí vojaci. „Ruskí okupanti klamú, prekrúcajú fakty a dôkazy, ktoré svedčia o ich ostreľovaní elektrárne, ako aj o dôsledkoch poškodenia infraštruktúry,“ píše sa vo vyhlásení Enerhoatomu.

Ukrajinská jadrová elektráreň v Záporoží.
Ukrajinská jadrová elektráreň v Záporoží. Zdroj: Energoatom.com

Enerhoatom – rovnako ako predtým ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj – uviedol, že Rusko zablokovalo vstup novinárom sprevádzajúcim tím inšpektorov z MAAE a namiesto nich misiu sprevádzajú „ruskí propagandisti“. Spoločnosť dodala, že Rusi údajne úmyselne zablokovali mobilné spojenia a internet v Enerhodare, aby zabránili šíreniu fotografií a videí z elektrárne.

V Záporožskej atómovej elektrárni ostanú nastálo dvaja inšpektori Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.

Do najväčšej jadrovej elektrárne v Európe, ktorú od marca kontrolujú ruské jednotky, prišla misia MAAE vo štvrtok.

Domov
Zdieľať
Diskusia