Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Ema Stanovská TASR
7. augusta 2022, 15:50
Čas čítania 0:59

Marsonautka Michaela Musilová vystúpi na najvyšší vrch každého kontinentu. Projekt nám možno pomôže pochopiť Mars

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Astrobiologička predpokladá, že mikroorganizmy na vrchole našich najvyšších hôr sú také odolné, že by sa mohli porovnávať s tými na Marse.

Slovenská marsonautka Michaela Musilová plánuje v priebehu najbližších štyroch rokov vystúpiť na najvyšší vrch každého kontinentu. Projekt Koruna Zeme, ktorého prvou expedíciou je práve výstup na Kilimandžáro, sa začína už o tri týždne.

Cieľom projektu je skúmať extrémofily, teda mikroorganizmy, ktoré žijú v extrémnych podmienkach, ako napríklad na vrcholoch týchto hôr. Astrobiologička predpokladá, že tieto mikroorganizmy sú také odolné, že by sa mohli porovnávať s tými, ktoré by sa teoreticky mohli nachádzať aj na Marse.

„Okrem extrémofilov budem na Kilimandžáre skúmať aj mieru zamorenia mikroplastami. Globálne otepľovanie je už takou extrémnou súčasťou našich životov, že podľa môjho názoru by každý z nás mal prispieť svojím dielom k snahám o záchranu planéty,“ uviedla vedkyňa.

Projekt je celosvetovým unikátom

Počas expedícií bude Musilová a jej tím testovať rôzne technológie a produkty spojené s jej astrobiologickým výskumom. Do expedícií budú taktiež zaraďované študentské vedecko-technické projekty, ktoré budú navrhovať deti z rôznych končín sveta.

Slovenská astrobiologička Michaela Musilová organizuje a vedie na Havaji simulované vesmírne misie, ktoré majú pripraviť ľudí a technológiu na to, aby sme raz mohli žiť a pracovať na Mesiaci a Marse.
Slovenská astrobiologička Michaela Musilová organizuje a vedie na Havaji simulované vesmírne misie, ktoré majú pripraviť ľudí a technológiu na to, aby sme raz mohli žiť a pracovať na Mesiaci a Marse. Zdroj: EASYFOTO pre TASR/Michaela Musilová


„Je pre mňa veľmi dôležité rozprávať o svojom výskume a aktivitách čo najširšiemu okruhu ľudí. Verím, že čím viac poznatkov budeme šíriť ďalej, tým viac mladých a talentovaných študentov budeme zapájať do celosvetových projektov,“ vyhlásila Musilová.

„Chcela by som mladých ľudí motivovať, aby sa zaujímali o prírodu a vedu,“ priznala. Ako dodala, Slováci sú šikovní a vo veľmi mladom veku dokážu vymyslieť vedecké projekty, ktoré prispievajú medzinárodným vedeckým tímom.


Projekt je podľa nej celosvetovým unikátom, na týchto vrcholoch sa totiž obdobné výskumné a vzdelávacie aktivity ešte nikdy nevykonávali. Posledný výstup je predbežne naplánovaný o necelé štyri roky na Mount Everest.

Domov
Zdieľať
Diskusia