Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Adam Novosad TASR
3. augusta 2022, 12:49
Čas čítania 1:15

V najväčšej jadrovej elektrárni na Ukrajine hrozí nukleárna katastrofa, varuje šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Okupovaná jadrová elektráreň v Záporoží urýchlene vyžaduje odbornú kontrolu, tvrdí šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi.

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi upozornil, že najväčšia atómová elektráreň na Ukrajine je „úplne bez kontroly“. Grossi vyzval Rusko a Ukrajinu, aby povolili odborníkom elektráreň prezrieť s cieľom stabilizovať situáciu a vyhnúť sa tak nukleárnej katastrofe.


Grossi uviedol, že situácia v Záporožskej atómovej elektrárni v meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny je každým dňom nebezpečnejšia. Ruské jednotky sa elektrárne zmocnili v marci, krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. 

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken navyše vyhlásil, že ruská armáda aktuálne jadrovú elektráreň využíva ako vojenskú základňu, z ktorej delostrelectvom ostreľuje ukrajinské pozície. Ukrajinci podľa neho nemôžu odpovedať paľbou, pretože by mohlo dôjsť k „hroznej nehode“. 


„V elektrárni boli porušené všetky princípy atómovej bezpečnosti,“ vyhlásil Grossi. Podľa šéfa agentúry odborníci na diaľku monitorujú porušenia bezpečnostných pravidiel, ktorých sa teraz Rusi dopúšťajú počas okupácie elektrárne a upozornil, že ide o miesto, „kde stále prebieha aktívna vojna“.

15. mája 2024, 9:30 Čas čítania 4:35 Slovenky na Bali upozorňujú na správanie Rusov: Menu iba v azbuke a pláže, na ktoré púšťajú len ľudí s ruským pasom Slovenky na Bali upozorňujú na správanie Rusov: Menu iba v azbuke a pláže, na ktoré púšťajú len ľudí s ruským pasom

Momentálne nie je jasné, či má elektráreň dostatok potrebných zásob, pretože bola prerušená dodávka príslušenstva a náhradných dielov. Agentúra podľa neho musí skontrolovať aj správne zabezpečenie jadrového materiálu.


„Ak si všetko spojíte dokopy, dostanete zoznam vecí, ktoré by sa v žiadnej atómovej elektrárni nikdy nemali stať. Preto od začiatku nástojím na tom, že elektráreň musíme navštíviť, aby sme vyhodnotili jej zabezpečenie, opravy a potrebnú pomoc rovnako, ako sme urobili v Černobyli,“ povedal Grossi.


Záporožská atómová elektráreň je so šiestimi blokmi a celkovým výkonom 6 000 megawattov najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe. MAAE už v júni uviedla, že do elektrárne plánuje vyslať delegáciu odborníkov. Ukrajinská štátna jadrová spoločnosť Enerhoatom to kritizovala s tým, že takúto návštevu „nepozvala“.

Domov
Zdieľať
Diskusia