Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Ema Stanovská TASR
1. júla 2022, 21:49
Čas čítania 0:59

Väznený Alexej Navaľnyj: Niekoľko hodín musím sedieť pod portrétom Vladimira Putina. Tvrdia, že je to „osvetová aktivita“

Kategória:
News
Uložiť Uložené
Väznený Alexej Navaľnyj: Niekoľko hodín musím sedieť pod portrétom Vladimira Putina. Tvrdia, že je to „osvetová aktivita“
Zdroj: TASR/AP

Alexej Navaľnyj sa nachádza vo väznici vo Vladimirskej oblasti, ktorú jeho spojenci označujú za „jedno z najdesivejších ruských väzení“.

Väznený ruský opozičný politik a kritik prezidenta Putina Alexej Navaľnyj v piatok povedal, že ho vo väzení nútene podrobujú rôznym „osvetovým aktivitám“, napríklad niekoľkohodinovému sedeniu pred portrétom šéfa Kremľa Vladimira Putina.


Navaľného blízki spolupracovníci vrátane Leonida Volkova a jeho hovorkyne Kiry Jarmyšovej označili tieto praktiky za formu mučenia.

10. februára 2021, 14:34 Čas čítania 1:10 Ruská televízia sa snaží spochybniť Navaľného. Ako odpoveď na video o Putinovom sídle natočila jeho apartmán v Nemecku Ruská televízia sa snaží spochybniť Navaľného. Ako odpoveď na video o Putinovom sídle natočila jeho apartmán v Nemecku

Alexeja Navaľného v polovici júna previezli z väznice v meste Pokrov do trestaneckej kolónie s prísnym režimom v meste Melechov vo Vladimirskej oblasti, ktorú jeho spojenci označujú za „jedno z najdesivejších ruských väzení“.

Desať hodín pod portrétom Putina

Navaľnyj v príspevku na Facebooku opísal, že v novom väzení, kam ho presunuli, musí päť dní v týždni sedem hodín šiť. „Po práci musíte naďalej sedieť – niekoľko hodín na drevenej lavici pod portrétom Putina,“ uviedol s tým, že „toto sa nazýva osvetové aktivity“. Dodal tiež, že na takejto lavici musel sedieť dokonca aj v nedeľu, keď má voľno – a to desať hodín.

29. apríla 2021, 14:39 Čas čítania 0:30 FOTO: Takto vyzerá Alexej Navaľnyj po mesiacoch vo väzení, obžalovali ho z ďalšieho trestného činu FOTO: Takto vyzerá Alexej Navaľnyj po mesiacoch vo väzení, obžalovali ho z ďalšieho trestného činu

Novú väznicu charakterizoval ako „väzenie v rámci väzenia“ a priblížil, že jeho spoluväzňami sú odsúdení vrahovia. Barak, v ktorom ho držia, je podľa jeho slov obohnaný šesťmetrovým plotom.


Súd 22. marca odsúdil Alexeja Navaľného na deväť rokov väzenia na základe obvinení z podvodu a pohŕdania súdom. Moskovský mestský súd tento verdikt 24. mája potvrdil. Mnohé organizácie upozorňujú, že obvinenia boli umelo vykonštruované. 

Navaľnyj, jeden z najostrejších kritikov šéfa Kremľa, v roku 2020 takmer neprežil pokus o otravu nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok. Z tohto činu obvinil ruské orgány, Kremeľ však akúkoľvek zodpovednosť – ako je obvyklé v podobných prípadoch – poprel.

Domov
Zdieľať
Diskusia