Štvrtok 24. 5. 2018 meniny má Ela

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
zdroj: pexels.com

Bratislava plánuje cyklistickú revolúciu. Dočkáme sa jej v júni?

Hlavné mesto sa konečne približuje k 21. storočiu. Aj v našich uliciach sa dočkáme smart bicyklov v rámci projektu bikesharingu.

16. máj 2018, 10:49
16. máj 2018, 10:49

Hlavné mesto sa konečne približuje k 21. storočiu. Aj v našich uliciach sa dočkáme smart bicyklov v rámci projektu bikesharingu.

Sú skoré ranné hodiny, vyjdeš pred barák a dúfaš, že ti v noci bicykel nikto neukradol. Zaleje ťa studený pot, ako kráčaš ku hlavnému vchodu. Je tam a tebe padne kameň zo srdca. Pomaly nasadneš a so zalepenými očami vyrazíš na cestu. Vôkol teba kopa áut, nikoho nezaujíma, že ty si na bicykli, brázdia si to plnou rýchlosťou a teba šmýka do strany. Dáš to radšej na chodník, pretože medzi rozzúrenými rannými vodičmi, ktorí nestíhajú do práce, nechceš riskovať svoj život. Na chodníku na teba zazerá otrávená babka, berieš jej osobný priestor, ale čo narobíš. Ako cyklista musíš prežiť.

 

Tento ranný scenár by sa už čoskoro mal zmeniť, teda aspoň sčasti. Magistrát mesta Bratislava sa totiž spojil so značkou Slovnaft BAjk a mesto by malo v júni dostať svoje prvé smart bicykle. V máji začala prvá vlna inštalácie bikesharingových staníc. Bratislavčania by mali teda k dispozícii mať dokopy 90 staníc a 750 bicyklov. Verejné spustenie prevádzky sa odštartuje pred letnými prázdninami.

 

Bratislava plánuje cyklistickú revolúciu. Dočkáme sa jej v júni?

 

„Bratislava bude mať čoskoro funkčný, moderný a atraktívny systém zdieľania bicyklov, tak ako ho poznáme z mnohých európskych krajín. Som rád, že naše mesto sa pripojí k viac ako 30tke európskych metropol, kde tento systém úspešne funguje. Bikesharing v Bratislave bude najväčším projektom svojho druhu v Slovenskej republike,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal pre portál Bratislava.dnes24.

 

10 z týchto staníc bude smart, ostatných 80 bude klasických. Bicykle nájdeš v 4 najľudnatejších častiach mesta, ktorými sú Petržalka, Ružinov, Staré mesto a Nové mesto. Vzdialenosť medzi nimi bude približne 300500 metrov. Kompletnú mapu staníc nájdeš tu.

 

Bratislava plánuje cyklistickú revolúciu. Dočkáme sa jej v júni?

 

V júni by sme sa teda konečne mali dočkať moderného bikesharingového systému aj na Slovensku. V prvej fáze ho však na 48 hodín budú môcť využívať iba vybraní cyklisti na testovaciu fázu. Hneď potom sa sprístupnia verejnosti. 

 

Spoločnosť Slovnaft, ktorá stojí za hlavnou značkou projektu, ponúka špeciálne odľahčené bicykle vyrobené z hliníkového rámu. Každý bude mať v sebe okrem počítača zabudovaný aj systém GPS.

 

„Slovnaft BAjk bude prvou službou Slovnaftu, ktorá nezapadá do jeho tradičného podnikateľského spektra. Partnerstvom v tomto projekte napĺňame stratégiu našej spoločnosti ponúknuť zákazníkom aj iné, inovatívne služby,“ vysvetlil generálny riaditeľ SLOVNAFT, a.s. Gabriel Szabó.

 

Ak ťa projekt zaujal, môžeš vyplniť online dotazník a zapojiť sa tak do súťaže o dvojmesačný program na využívanie bikesharingu alebo návlek na sedačku bicykla.

 

Aby sa Bratislava stala moderným európskym mestom, čo podporuje zelenú dopravu, chýbajú nám už iba vyznačené cyklistické trasy na frekventovaných cestách v centre. Tých sa možno časom dočkáme tiež a nebudeme tak na bicykli riskovať svoj život v hustej premávke. 

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia6 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
6 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
mahauve16. máj 2018, 10:55

Kym nebudu v BA skutocne cyklochodniky (nie len namalovane ciary na ceste konciace v strede nicoho), cyklodoprava nebude alternativnou dopravou po meste.

4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
halo16. máj 2018, 11:59

presne tak. cyklochodník by podľa mňa mal znamenať kus vozovky NAVYŠE aby si autá a bicyklisti navzájom nezavadzali a neohrozovali sa. cyklochodník na SK je len nakreslená čiara na pôvodnej ceste.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
strazcavesmiru16. máj 2018, 11:52

V Bratislave mozu by cyklochodniky, cyklomosty, cyklohypermarkety, cyklokupaliska .. co len chces, no pokial si cyklisti neprestanu mysliet ze su nesmrtelni a je ich vidiet aj bez svetiel v noci, ze vodici im vedia citat myslienky kedy a kam chcu odbocit, tak takato doprava nikdy nebude alternativou. Samozrejme nehadzem vsetkych do jedneho vreca, no 95% ludi na bikoch co stretam z pohladu vodica si proste len asi kupila bike a absolutne neriesi nejake "zaklady spravania sa na ceste".

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
mahauve16. máj 2018, 12:03

Je to sposobene tym, ze tie udajne cyklochodniky, nie su skutocne cyklochodniky. Nech sa idu pozriet do inych miest, co je cyklochodnik. Je to cesta pre cyklistov, kde nie su auta, ani chodci. U nas to je iba namalovana ciara na beznej ceste/chodniku, ktora zuzuje priestor pre auta/chodcov a je jasne, ze v takych pripadoch dochadza ku koliziam.

3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
halo16. máj 2018, 13:02

presne. tá čiara tam nemá žiaden účel. vedľa bicykla sa aj tak nedá prejsť autom, resp. len veľmi opatrne a keď oproti nič nejde. napr. v rači v zákrutách je to takmer nemožné ... chceme tu napredovať ale nemáme na to proste.

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Snowman19. máj 2018, 9:46

Bratislava objavila Ameriku.

0 Odpovedať · Nahlásiť
Najčítanejšie