Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
5. februára 2023, 13:04
Čas čítania 1:21

„Nemám v úmysle zabiť Zelenského,“ povedal Putin. Sľúbil to ešte na začiatku vojny izraelskému premiérovi

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Putin vraj dal Bennettovi slovo, že Zelenského nezabije.

Šéf Kremľa Vladimir Putin na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu údajne sľúbil vtedajšiemu izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi, že nedá zabiť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na Bennettove vyjadrenia. 

Naftali Bennett stál na čele izraelskej vlády od polovice roka 2021 do konca júna 2022, teda práve v čase vpádu ruských vojsk na Ukrajinu z vlaňajšieho 24. februára.

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. Zdroj: TASR/AP Sergei Bobylev


V prvých týždňoch ruskej agresie sa Bennett snažil pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi oboma stranami konfliktu. V rámci tohto úsilia vlani v marci navštívil Moskvu, kde sa ako jeden z mála západných lídrov stretol s Putinom. Bennett podľa vlastných slov vtedy získal od Putina prísľub, že nenechá zabiť Volodymyra Zelenského.

„Opýtal som sa (Putina)... ‚Máte v pláne zabiť Zelenského?‘ On odpovedal: ‚Zelenského nezabijem‘. Potom som mu povedal: ‚Rozumiem tomu tak, že mi dávate slovo, že Zelenského nezabijete‘. On (Putin) povedal: ‚Nemám v úmysle zabiť Zelenského‘,“ uviedol Bennett v rozsiahlom, päť hodín trvajúcom interview, ktoré bolo zverejnené v sobotu večer, informuje AP.


Naftali Bennett vtedy podľa vlastných slov okamžite po stretnutí s Putinom zatelefonoval Zelenskému, aby ho informoval o uvedenom prísľube. „Ste si tým istý?“ spýtal sa ho ukrajinský prezident a Bennett mu odpovedal: „Na 100 % vás nezabije!“

Volodymyr Zelenskyj.
Volodymyr Zelenskyj. Zdroj: TASR/František Iván


Izraelský premiér vtedy neuspel vo svojom úsilí o ukončenie vojny. Podľa vlastných slov však dosiahol to, že Putin stiahol svoju požiadavku odzbrojenia Kyjeva, zatiaľ čo Zelenskyj sľúbil, že Ukrajina nevstúpi do NATO.


Bennettova nesúrodá vládna koalícia sa rozpadla vlani v lete a on sa následne stiahol z politiky. Nový izraelský premiér Benjamin Netanjahu taktiež vyjadril ochotu prevziať úlohu sprostredkovateľa medzi Ruskom a Ukrajinou, ak by ho o to požiadali Moskva, Kyjev aj Washington.


Po začiatku ruskej vojenskej agresie voči Ukrajine zaujal Izrael opatrný postoj, aby zamedzil zvýšeniu napätia vo vzťahoch s Moskvou. Pre Izrael je totiž prioritná otázka zaistenia jeho vlastnej bezpečnosti, pre ktorú je kľúčová spolupráca s Ruskom v susednej Sýrii, kde sa izraelská armáda snaží zabrániť narastaniu vplyvu Iránu. Izrael preto odmieta žiadosti Kyjeva o dodávky zbraní a poskytuje mu len humanitárnu pomoc a nevojenské ochranné vybavenie.

Naftali Bennett.
Naftali Bennett. Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia