Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Florián Meričko TASR
3. februára 2023, 14:39
Čas čítania 0:48

Na Slovensko mieri orkán, udrie silou 180 km/h. SHMÚ vydáva najvyššie výstrahy (+ mapa)

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Počítať treba aj so snežením, s poľadovicou a so snehovými závejmi.

Na horách, najmä v severných častiach stredného Slovenska, sa môže v sobotu 4. februára vyskytnúť mohutná víchrica, miestami až orkán. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý vydal výstrahy tretieho stupňa v ohrozených lokalitách.

Veternejšie však môže byť na celom Slovensku. Počítať treba aj so snežením, s poľadovicou i so snehovými závejmi. Výstrahy pred vetrom na horách platia predbežne pre okresy Tvrdošín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica a Brezno.

Nárazová rýchlosť až 180 kilometrov za hodinu

Mimoriadne silný vietor môže podľa meteorológov dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu, v priemere 110 až 120 km/h. „Predpokladaná rýchlosť vetra je extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ pripomínajú odborníci.

So silnejším vetrom na horách treba počítať na viacerých územiach Slovenska, pre ktoré platia výstrahy prvého a druhého stupňa. Veternejšie však bude aj v nižších polohách, s výstrahami prvého a druhého stupňa pred vetrom treba počítať na celom Slovensku.

25. mája 2024, 17:30 Čas čítania 0:11 KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť

Viaceré severnejšie okresy najmä stredného Slovenska môže potrápiť aj sneženie, napadnúť môže miestami od 20 do 50 centimetrov snehu. Vodiči by mali byť naďalej opatrní na väčšine západného a stredného Slovenska, kde sa môže tvoriť poľadovica. Na strednom a východnom Slovensku sa môžu tvoriť snehové jazyky a záveje.

Mapa výstrah na sobotu 4. februára.
Mapa výstrah na sobotu 4. februára. Zdroj: SHMÚ
Domov
Zdieľať
Diskusia