Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Martina Havranová
15. decembra 2022, 13:00
Čas čítania 6:50

Sajfa spúšťa nový startup, chce s ním preraziť aj vo svete. So ženou Veronikou zároveň chystajú manželskú poradňu (Rozhovor)

Kategória:
Ekonomika
Uložiť Uložené
Sajfa spúšťa nový startup, chce s ním preraziť aj vo svete. So ženou Veronikou zároveň chystajú manželskú poradňu (Rozhovor)
Zdroj: Refresher/Ľubo Baran

Moderátor Matej Sajfa Cifra sa rozhodol vstúpiť do startupového ekosystému. ,,Vyvíjať aplikáciu nie je finančne až také náročné, aby sa neoplatilo do toho pustiť, už nech to v konečnom dôsledku dopadne úspešne alebo nie,“ hovorí.

Moderátor Matej Sajfa Cifra sa oficiálne stal startupistom. Spolu s tímom uvádzajú na trh podcastovú aplikáciu Toldo, ktorá má užšie prepojiť svet podcasterov so svojím publikom.

On sám plánuje na platforme spustiť svoj prvý podcast, ktorý vraj považuje za logické vyústenie svojej kariéry. „Úplne od začiatku som chcel byť súčasťou celého vývoja. Samozrejme, nejaké veľmi ekonomické alebo technické záležitosti nie sú moja parketa. Moja parketa je tvorenie obsahu a zároveň vnášať do projektu pohľad používateľa. Keby som mal byť len tvárou, môžem radšej predávať paštéty,“ hovorí o svojom pôsobení v startupe Sajfa.

Na Refresheri ti pravidelne predstavujeme inšpiratívnych ľudí, ktorí dosiahli výnimočné úspechy a podarilo sa im vybudovať biznis, ktorý pomaly posúvajú aj za hranice Slovenska. Aby sme to mohli robiť aj naďalej, podpor nás a pridaj sa do klubu Refresher+, kde získaš neobmedzený prístup k exkluzívnym článkom.

Ako by si opísal aplikáciu Toldo, ktorú aktuálne uvádzate s tímom na trh? Toldo je jednoduchá aplikácia, ktorú podľa mňa zvládne ktokoľvek. Funguje na troch základných pilieroch. Prvým je, že Toldo je prehrávač a akýkoľvek podcast si na ňom môžeš prehrať, či už domáci, alebo zahraničný. To však nie je nič objavné. Chceli sme ísť o krok ďalej a vytvoriť platformu pre podcasterov, kde by sa mohli vyslovene oddávať svojej komunite. Vytvárať nejaký obsah navyše, teasovať, čo bude v ďalšej časti, a tak si rozširovať svoju komunitu a získavať nových sledovateľov.

Moderátor Matej Cifra sa zaradil medzi startupistov.
Moderátor Matej Cifra sa zaradil medzi startupistov. Zdroj: Refresher/Ľubo Baran

Tretí pilier je možnosť podporiť podcastera, ktorého počúvaš. Pár eur nikoho nezruinuje a podcasterovi to pomôže, aby sa zlepšoval a mal možnosť rásť. Chceli sme, aby toto všetko bolo súčasťou jednej platformy. Samozrejme, podcaster môže mať konto na Patreone a presmerovávať ľudí zo Spotify, aby mu na ňom prispeli, ale u nás je to všetko v jednej aplikácii.


Môžu ľudia cez Toldo komunikovať priamo s tvorcami podcastov?

Komentáre a lajky, všetko tam bude. Ak napríklad Nehanební hokejoví bastardi povedia v krátkom videu, že budú parádny Slafkovského gól viac rozoberať v sobotnom podcaste, ich sledovateľ im môže rovno napísať alebo poslať otázku. 


Ako ste sa ako tím dali dokopy? 

Peter Valent a Ivan Brauner sú inžinieri v pozadí, ktorí prišli s nápadom vyrobiť niečo ako Toldo. Neskôr sa pridal Maťo Fenčák z úspešnej podcastovej platformy ZAPO, ktorá má v rebríčku najpočúvanejších slovenských podcastov 75, ak nie 80 percent. Práve on priniesol ten pohľad z podcastového sveta. Ja som sa do tímu pridal začiatkom leta. Peter Šebo prišiel z PS:Digital a zastrešil marketing a mediálnu komunikáciu. Ja do toho vnášam používateľský pohľad. 

Lákalo ma začať s niečím novým. Nechcel som sa na žiadosť niekoho len pripojiť k niečomu rozbehnutému, aby som bol toho tvárou.


Svet podcastov ma však už dlhé roky láka a fascinuje ma, koľko času ľudia strávia počúvaním podcastov. Bola by škoda ten hype okolo toho nevyužiť. V septembri sa mi narodil syn, chalanom som povedal, nech na mňa idú dovtedy pomaly, a tak sme sa naplno rozbehli krátko pred Vianocami.


Plánuješ na platforme spustiť aj svoj prvý podcast?

Zatiaľ máme nahratú jednu epizódu, z čoho sa veľmi teším. Svoj podcastový sen si nesiem v hlave už veľmi dlho. Osciluje medzi tým, čo by som chcel robiť sám a čo by som robil s manželkou. Veľmi by sme chceli mať spoločnú manželskú poradňu. Nemáme ešte vymyslený názov, no dal by som tomu pracovný názov Rodičia amatéri. Myslím, že každý rodič vrhnutý do rodičovstva je vlastne amatér a nikto nie je profesionál.

Vyskúšaj predplatné REFRESHER+
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 127230 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Či má Matej Cifra osobného mentora, ktorý mu radí s tým, ako robiť veci úspešne.
  • Aké má plány so svojou aplikáciou Toldo.
  • Aký je jeho návod na úspešné fungovanie na sociálnych sieťach.
  • Prečo sa necíti súčasťou slovenského šoubiznisu.
  • Aká je jeho úloha v startupe Toldo.
Domov
Zdieľať
Diskusia