Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a ďaľšie letné festivaly
TASR
14. novembra 2022, 16:01
Čas čítania 0:54

Ženy v Európe pracujú od 15. novembra do konca roka zadarmo. Muži nie

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Podľa údajov Európskej komisie 13-percentný rozdiel znamená, že ženy voči mužom v EÚ sú ukrátené o jeden a pol mesačného platu.

Európsky deň rovnakého odmeňovania pripadne tento rok na utorok 15. novembra. V praxi to znamená, že v 27-člennej Európskej únii ženy až do konca roka pracujú zadarmo, pretože rozdiel v ich platoch oproti mužom je na úrovni 13 percent. 

Európsky deň rovnakého odmeňovania pripadá na deň, keď ženy v EÚ symbolicky prestávajú dostávať výplatu za rovnakú prácu v porovnaní so svojimi mužskými kolegami.

Vlani pripadol Európsky deň rovnosti v odmeňovaní na 10. novembra. Celosvetovo deň rovnakého odmeňovania pripadol v priemere na 18. septembra. To značí, že v EÚ sú na tom ženy v tomto smere lepšie ako v iných častiach sveta, prevládajú však značné rozdiely medzi členskými štátmi. Na Slovensku v roku 2022 bol týmto dňom 4. november.

Ženy pracujú mesiac a pol zadarmo

„Môžeme povedať, že posledných 13 percent roka je pre pracujúce ženy nezaplatených,“ vysvetlila Julie Van Garsseová z organizácie ZIJkant, ktorá sa venuje téme rodovej rovnosti.

Rozdiel v odmeňovaní medzi ženami a mužmi má viacero dôvodov: väčšie zastúpenie mužov na vysoko zodpovedných pozíciách a nadmerné zastúpenie žien v slabšie platených sektoroch, ako sú školstvo alebo zdravotníctvo. Viac žien ako mužov takisto pracuje na čiastočný úväzok, pretože sa starajú o deti alebo starších členov domácnosti.

9. júna 2024, 16:30 Čas čítania 5:56 Fenomén Ozempic: zázračnému lieku na chudnutie podľahli celebrity aj bežní ľudia, toto si o ňom zrejme nevedel Fenomén Ozempic: zázračnému lieku na chudnutie podľahli celebrity aj bežní ľudia, toto si o ňom zrejme nevedel

Ženy často čelia aj problému tzv. skleneného stropu, keď za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty sú platené menej ako muži. To má dominový efekt aj na ich dôchodky, ktoré sú preto nižšie.

platový rozdiel
Zdroj: ec.europa.eu/eurostat
Domov
Zdieľať
Diskusia