Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
5. septembra 2022, 19:02
Čas čítania 0:53

Rusko zakázalo slobodné noviny Novaja gazeta. Ukradli ste nám 30 rokov života, odkázali

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Tento ruský investigatívny denník v marci pozastavil svoju činnosť po tom, ako ruské úrady vyhlásili, že médiá, ktoré nazvú ruskú špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine vojnou, dostanú pokutu alebo im zakážu činnosť.

Nezávislý ruský denník Novaja gazeta v pondelok vyhlásil, že rozhodnutie moskovského súdu odobrať mu licenciu sa rovná zabitiu týchto novín. „Noviny boli dnes zabité. Ich zamestnancom ukradli 30 rokov života. Čitateľov pripravili o právo získavať informácie,“ uviedol denník vo vyhlásení.


Denník predtým v príspevku na sociálnej sieti oznámil, že súd moskovského Basmanského obvodu zrušil osvedčenie o registrácii tlačenej verzie denníka Novaja gazeta. Tento ruský investigatívny denník v marci pozastavil svoju činnosť po tom, ako ruské úrady vyhlásili, že médiá, ktoré nazvú ruskú špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine vojnou, dostanú pokutu alebo im zakážu činnosť.


Ruské úrady v júli zablokovali aj prístup k webovej stránke nového projektu, ktorý tvoria novinári Novej gazety. K zablokovaniu webu s názvom Novaja rasskaz-gazeta došlo na žiadosť ruskej generálnej prokuratúry, a to pre údajnú diskreditáciu ruskej armády.


Šéfredaktor Dmitrij Muratov, ktorý je kritikom ruskej invázie na Ukrajinu, dostal vlani Nobelovu cenu za mier za obranu slobody prejavu v Rusku. Po vynesení verdiktu, ktorý nazval „politickým“, vyhlásil, že noviny sa proti nemu odvolajú.


AFP pripomína, že od roku 2000 boli v spojitosti so svojou prácou zabití šiesti novinári a prispievatelia novín Novaja gazeta vrátane investigatívnej reportérky Anny Politkovskej.
Hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudská práva Ravina Šamdasáníová uviedla, že verdikt súdu je ďalším úderom pre nezávislosť ruských médií. Tie od vypuknutia vojny na Ukrajine čelia bezprecedentnému tlaku, dodáva AFP.

Domov
Zdieľať
Diskusia