Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
27. augusta 2022, 7:41
Čas čítania 1:02

Texaský súd zrušil zákaz nosenia zbraní pre osoby vo veku 18 až 21 rokov

Kategória:
News
Uložiť Uložené
Texaský súd zrušil zákaz nosenia zbraní pre osoby vo veku 18 až 21 rokov
Zdroj: Unsplash/Andy Montes de Oca/volně k užití

Anuloval tak verdikt Najvyššieho súdu USA o nosení zbraní, pričom ho označil za protiústavný.

Texaský súd v piatok zrušil celoštátne nariadenie, ktoré ľuďom vo veku 18 až 21 rokov zakazovalo nosiť zbrane. Anuloval tak verdikt Najvyššieho súdu USA o nosení zbraní, pričom ho označil za protiústavný.

Podnet proti zákazu nosenia zbraní mladými ľuďmi s výnimkou tých v aktívnej vojenskej službe podala vlani skupina aktivistov za práva vlastníkov zbraní. Toto nariadenie podľa nich porušovalo druhý dodatok ústavy Spojených štátov, ktoré jednotlivým štátom zaručuje právo organizovať domobranu. Aktivisti zároveň vyhlásili, že „právo ľudí mať a nosiť zbraň by sa nemalo porušovať“.


Americký Najvyšší súd v júni po prvýkrát v dejinách rozhodol, že druhý dodatok ústavy zaručuje právo jednotlivca nosiť zbraň na verejnosti na sebaobranu. Dodal však, že toto nariadenie je v súlade s ústavou len vtedy, ak platia podobné podmienky ako v čase, keď bol dodatok ratifikovaný – čiže v 18. storočí.


Ako uviedol texaský sudca Mark Pittman v zdôvodnení svojho rozhodnutia, „nesporné dôkazy z histórie ukazujú, že ľudia vo veku 18 až 20 rokov boli v zakladateľskom období USA súčasťou domobrany“. Ďalej povedal, že neexistuje historický precedens, ktorý by mladým ľuďom upieral právo nosiť zbraň.


V Texase sa vekové obmedzenie týkalo len nosenia zbraní, zakúpiť si ich mohol každý po dovŕšení 18. roku života. To bol aj prípad strelca, ktorý na základnej škole v Uvalde poloautomatickou puškou pripravil o život 19 detí a dve učiteľky.


K rozsudku texaského súdu sa zatiaľ nevyjadril ani tamojší guvernér Greg Abbott, ani štátny generálny prokurátor Ken Paxton. Aktivisti za právo nosenia zbraní však dodali, že podobné kroky na zrušenie uvedeného zákazu podnikajú aj v štátoch Pensylvánia, Tennessee, Illinois, Minnesota, Georgia a Kalifornia.

Domov
Zdieľať
Diskusia