Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eduard Starkbauer
12. augusta 2022, 9:57
Čas čítania 1:06

Rusko vraj nebude brániť vstupu expertov do Záporožskej jadrovej elektrárne. Môžu prísť už v auguste

Kategória:
News
Uložiť Uložené

„Sme pripravení poskytnúť všetku možnú pomoc pri riešení organizačných záležitostí,“ hovorí ruský veľvyslanec Nebenzia.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia prisľúbil, že Moskva umožní expertom z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) prístup k Záporožskej jadrovej elektrárni.

Vasilij Nebenzia na zasadnutí OSN ocenil, že žiadny z 15 členov Bezpečnostnej rady OSN neobvinil Moskvu z útokov na túto najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe. Medzinárodný experti by ju podľa neho mohli navštíviť ešte v auguste. „Sme pripravení poskytnúť všetku možnú pomoc pri riešení organizačných záležitostí.“ 

Anketa:
Veríte, že Rusko dokáže zabezpečiť bezpečnosť medzinárodného tímu jadrových vedcov?
Áno, je to v záujme všetkých.
Nie, na sľuby Ruska sa nemožno spoliehať.
Áno, je to v záujme všetkých.
33 %
Nie, na sľuby Ruska sa nemožno spoliehať.
67 %


Ruský veľvyslanec v pléne spojených národov obvinil z ostreľovania elektrárne Ukrajinu, ktorá vraj „zločineckými útokmi na jadrovú infraštruktúru tlačí svet na pokraj jadrovej katastrofy“. 

Ukrajinský veľvyslanec pri OSN Serhij Kyslycia na oplátku Moskvu obvinil z klamstiev a sabotáže zinscenovania ostreľovania.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelnom videopríhovore medzinárodné spoločenstvo vyzval, aby ruských vojakov prinútilo okamžite opustiť komplex elektrárne. „Celý svet musí okamžite reagovať, aby vyhnal okupantov zo Záporožia. Iba úplné stiahnutie Rusov by zaručilo jadrovú bezpečnosť pre celú Európu.“ 

Stretnutia Bezpečnostnej rady OSN sa zúčastnil aj generálny tajomník MAAE Rafael Grossi, ktorý povedal, že s návštevou expertov súhlasí všetkých 15 členov Bezpečnostnej rady. „Otázkou už nie je či, ale kedy... Musí to byť čo najskôr.“ Povedal, že Záporožská jadrová elektráreň podľa Grossiho v súčasnosti nepredstavuje bezpečnostné riziko. 

Ruské invázne sily obsadili Záporožskú atómovú elektráreň ešte v marci. Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú z ostreľovania tejto elektrárne, ktoré v uplynulých dňoch poškodilo niektoré jej objekty a musel byť vypnutý jeden z reaktorov.

Domov
Zdieľať
Diskusia