Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Martin Adam Pavlík
31. júla 2022, 21:46
Čas čítania 1:01

AKTUÁLNE: Na severe Kosova húkali sirény, Srbi vraj na hraničných priechodoch postavili barikády

Kategória:
Politika
Uložiť Uložené
AKTUÁLNE: Na severe Kosova húkali sirény, Srbi vraj na hraničných priechodoch postavili barikády
Zdroj: Refresher

Medzi Srbskom a Kosovom rastie napätie.

Ako píše The Jerusalem Post, v Mitrovici na severe Kosova bolo v nedeľu popoludní počuť hlasné poplašné sirény, ktoré vystrašili občanov. Podľa informácií miestnych médií bolo v celej oblasti vidieť aj veľké množstvo zásahových vozidiel.

Kosovská polícia večer oznámila, že uzavrela hraničné priechody Bernjak a Jarinje pre zátarasy na cestách. Zátarasy vraj postavili miestni Srbi. Ostatné hraničné priechody podľa polície fungujú normálne. Podľa HRT vedúci kancelárie prezidenta Kosova Blerim Vela na Twitteri uviedol, že postavenie barikád nariadil srbský prezident Aleksandar Vučič. Podľa Euractivu totiž od pondelka 1. augusta žiada Kosovo, aby pri prekročení hranice Srbi ukazovali špeciálne povolenie. Ide o recipročný krok, ktorý oznámil premiér Abin Kurti. Podobné povolenie už žiada aj Srbsko od Kosovčanov.

Práve táto správa vyvolala v Srbsku pobúrenie. Vučič bez poskytnutia akýchkoľvek dôkazov tvrdil, že prezident Kurti pripravoval útok proti Srbom v severnom Kosove.

Portál N1 informuje, že Vladimir Djukanovič, poslanec srbského Národného zhromaždenia z vládnucej Srbskej pokrokovej strany (SNS), napísal na Twitteri znepokojivý oznam v znení:

„Zdá sa mi, že Srbsko bude nútené začať s denacifikáciou Balkánu. Rád by som sa mýlil.“ Ten istý termín použilo Rusko ako jednu zo zámienok pre vojenskú inváziu na Ukrajinu.Domov
Zdieľať
Diskusia