Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Viktória Ševelová
20. decembra 2022, 19:55
Čas čítania 0:34

V Afganistane zatvorili univerzity pre ženy až do odvolania. Taliban ďalej obmedzuje ženám prístup k vzdelaniu

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Zakázali ženám aj vstup do parkov.

V Afganistane sa zatvárajú univerzity pre ženy. Tento zákaz uvádza Taliban v listine ministra vysokého školstva. Taktiež obmedzuje aj prístup ženám k formálnemu vzdelaniu a podotkol, že táto skutočnosť bude platiť až do odvolania. Očakávajú, že zákaz nadobudne okamžitú účinnosť, informovala BBC.

Ešte pred tromi mesiacmi tisíce dievčat a žien túžiacich po vzdelaní absolvovalo prijímacie skúšky na univerzitách v celom Afganistane. 

Predmety ako veterinárne vedy, inžinierstvo, ekonómia a poľnohospodárstvo boli zakázané a žurnalistika bola prísne obmedzená. Na ostatné predmety boli taktiež uvalené veľké obmedzenia. 

Minulý rok po tom, čo prišiel k moci Taliban, zahrnuli univerzity do systému rodovo segregované triedy a vchody. Študentky nemohol učiť ktokoľvek. Museli to byť len profesorky, a pokiaľ išlo o mužské pohlavie, vyučovať mohli len starí páni. 

Úrady v novembri okrem iného zakázali ženám vstup do parkov v hlavnom meste Kábul a odôvodnili to tým, že sa tam nedodržiavajú islamské zákony.

Domov
Zdieľať
Diskusia