Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
29. októbra 2022, 10:46
Čas čítania 0:57

Vakcíny proti covidu môžu spôsobiť silnú menštruáciu. Nemalo by to mať vplyv na reprodukciu a plodnosť, tvrdí EMA

Kategória:
Zdravie
Uložiť Uložené
Vakcíny proti covidu môžu spôsobiť silnú menštruáciu. Nemalo by to mať vplyv na reprodukciu a plodnosť, tvrdí EMA
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Prípady silného menštruačného krvácania boli hlásené po prvej, druhej a posilňovacej dávke očkovacej látky Comirnaty (konzorcia Pfizer/BioNTech) a vakcíny Spikevax (od firmy Moderna).

Špecialisti Európskej agentúry pre lieky (EMA) v piatok varovali, že niektoré vakcíny proti ochoreniu COVID-19 môžu spôsobiť silné menštruačné krvácanie. Experti preto odporučili, aby tieto prejavy boli pridané na zoznam možných vedľajších účinkov vakcín. TASR správu prevzala z agentúry AFP.


EMA v stanovisku uviedla, že prípady silného menštruačného krvácania boli hlásené po prvej, druhej a posilňovacej dávke očkovacej látky Comirnaty (konzorcia Pfizer/BioNTech) a vakcíny Spikevax (od firmy Moderna).


Po preskúmaní údajov experti dospeli k záveru, že existuje prinajmenšom primeraná pravdepodobnosť, že výskyt silného menštruačného krvácania je v príčinnej súvislosti s týmito vakcínami. Odborníci preto odporučili, aby bola silná menštruácia pridaná do informácií o použití oboch týchto covidových vakcín využívajúcich technológiu mRNA.

Pfizer-BioNTechpfizer
Zdroj: TASR/AP


EMA ďalej uviedla, že neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že by menštruačné problémy nahlásené u niektorých ľudí mali nejaký vplyv na reprodukciu a plodnosť. EMA v stanovisku zároveň zdôraznila, že výhody zaočkovania týmito vakcínami výrazne prevažujú nad rizikami.


Po tom, ako sa objavili prvé správy o zmenách menštruačného cyklu u niektorých žien po očkovaní, boli na národnej aj európskej úrovni hlásené prípady silného menštruačného krvácania, píše AFP.

Francúzska Národná agentúra pre bezpečnosť liekov (ANSM) začala v júli získavať od žien informácie o menštruačných problémoch a svoje zistenia odovzdala Európskej agentúre pre lieky.

Väčšinou krátkodobé zmeny menštruačného cyklu sa objavili po očkovaní, no priame prepojenie s proticovidovými vakcínami sa dosiaľ nepotvrdilo. Väčšinou šlo o „nezávažné“ symptómy vrátane nepravidelných menštruácií alebo krvácania, ktoré bolo silnejšie alebo slabšie než zvyčajne.

Domov
Zdieľať
Diskusia