Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Martin Adam Pavlík TASR
31. júla 2022, 13:55
Čas čítania 0:36

Senát v americkej Indiane schválil takmer úplný zákaz interrupcií. Povolené budú iba v prípadoch znásilnenia alebo incestu

Kategória:
News
Uložiť Uložené
Senát v americkej Indiane schválil takmer úplný zákaz interrupcií. Povolené budú iba v prípadoch znásilnenia alebo incestu
Zdroj: Reuters/Evelyn Hockstein

Republikánom sa podarilo presadiť konzervatívne hodnoty.

Ako sme informovali začiatkom mesiaca, situácia vo veci interrupcií je v USA čoraz horšia. Nielenže americký najvyšší súd ukončil po päťdesiatich rokoch ústavou garantované právo na umelé prerušenie tehotenstva, samotný prezident Joe Biden oznámil, že niektoré štáty USA sa pokúsia zatknúť ženy za prekročenie štátnej hranice s cieľom podstúpiť interrupciu.

Podľa agentúry AP na rozhodnutie najvyššieho súdu už zareagovali aj senátori v prevažne konzervatívnom americkom štáte Indiana, kde v sobotu odhlasovali takmer úplný zákaz interrupcií.

Ilustračná fotografia – Norma McCorvey alias Jane Roe (vľavo) vedľa svojej advokátky Glorie Allred, keď sa Najvyšší súd USA v roku 1989 zaoberal  prípadným zrušením práva na interrupcie z roku 1973.
Ilustračná fotografia – Norma McCorvey alias Jane Roe (vľavo) vedľa svojej advokátky Glorie Allred, keď sa Najvyšší súd USA v roku 1989 zaoberal prípadným zrušením práva na interrupcie z roku 1973. Zdroj: Wikimedia/Lorie Shaull


Podľa návrhu zákona bude umelé prerušenie tehotenstva povolené iba v prípadoch znásilnenia alebo incestu. Schváleniu predchádzal týždeň sporov o tom, či by aj tieto prípady mali mať výnimku.

Senát návrh odobril v pomere 26 ku 20 hlasom, teda s minimálnym počtom hlasov potrebných na jeho postúpenie do dolnej komory tamojšieho parlamentu.

Indiana je jedným z prvých amerických štátov ovládaných republikánmi, ktoré diskutujú o sprísnení interrupčných zákonov po tom, čo Najvyšší súd USA minulý mesiac zrušil ústavné právo na interrupcie.

Domov
Zdieľať
Diskusia