Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Ema Stanovská
3. júla 2022, 9:17
Čas čítania 0:54

Joe Biden: Americké štáty sa budú snažiť zatknúť ženy, ktoré budú cestovať s cieľom podstúpiť interrupciu

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Objavili sa aj obavy, že v štátoch, ktoré obmedzujú interrupcie, by sa polícia mohla pokúsiť „sledovať“ ženy pomocou GPS.

Americký prezident Joe Biden v piatok predpovedal, že niektoré štáty USA sa pokúsia zatknúť ženy za prekročenie štátnej hranice s cieľom podstúpiť interrupciu. Narážal tým na nedávnej rozhodnutie amerického najvyššieho súdu ukončiť po 50 rokoch ústavou garantované právo na umelé prerušenie tehotenstva. Informuje o tom The Guardian a BBC.

„Ľudia budú šokovaní, keď sa prvý štát pokúsi zatknúť ženu za to, že prekročila štátnu hranicu, aby získala zdravotnú starostlivosť,“ povedal Biden na včerajšej virtuálnej konferencii demokratických guvernérov. 

„Nemyslím si, že ľudia veria, že sa to stane. Ale stane sa to a celej krajine to dá na známosť, že ide o obrovský problém, ktorý sa dotýka všetkých vašich základných práv,“ dodal americký prezident.

Ďalej sľúbil, že ženy, ktoré budú musieť prekračovať hranice štátov, ochráni a v štátoch, kde sú interrupcie zakázané, im zabezpečí prístup k liekom.

Objavili sa aj obavy, že v štátoch, ktoré obmedzujú interrupcie, by sa polícia mohla pokúsiť „sledovať“ ženy prostredníctvom histórie vyhľadávania v telefóne alebo údajov o geografickej polohe. Spoločnosť Google vzápätí uviedla, že v nasledujúcich týždňoch bude mazať informácie z ciest na potratovú kliniku.

5. novembra 2023, 7:47 Čas čítania 3:34 Turisti prezradili, za akými dobrotami a alkoholom cestujú na Slovensko. Toto im chutí najviac Turisti prezradili, za akými dobrotami a alkoholom cestujú na Slovensko. Toto im chutí najviac

Najvyšší súd spomínaným rozhodnutím zrušil verdikt prípadu Roe vs. Wade z roku 1973, ktorý dával ženám právo na podstúpenie interrupcie do 23. týždňa tehotenstva. Toto nariadenie vyvolalo v uliciach masové nepokoje. Čo to znamená pre americké ženy a ako to môže ovplyvniť Slovensko, sme vysvetlili v tomto článku.

Domov
Zdieľať
Diskusia