Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Viktor Kniš TASR
28. júla 2022, 15:06
Čas čítania 0:49

Kim Čong-un pohrozil použitím jadrových zbraní voči USA a Južnej Kórei

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Kim varoval, že akýkoľvek vojenský úder voči Severnej Kórei by bol „nebezpečným samovražedným činom“.

Severokórejský vodca Kim Čong-un vyhlásil, že v prípadnom konflikte so Spojenými štátmi a s Južnou Kóreou je pripravený použiť i jadrové zbrane. Jeho vyjadrenie vo štvrtok zverejnili severokórejské štátne médiá, informovala agentúra AP.


„Naše ozbrojené sily sú plne pripravené reagovať na akúkoľvek krízu; a odstrašujúci jadrový arzenál našej krajiny je taktiež pripravený zmobilizovať svoju absolútnu silu – poctivo, presne a rýchlo – v súlade so svojím poslaním,“ vyhlásil Kim v prejave k vojnovým veteránom, prednesenom pri príležitosti 69. výročia ukončenia kórejskej vojny.

TASR/AP
Zdroj: TASR/AP


Obvinil pritom USA a Južnú Kóreu, že svojou nepriateľskou politikou, démonizáciou KĽDR a spoločnými vojenskými cvičeniami dostávajú Kórejský polostrov na pokraj vojny.

Nového juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola označil Kim za „konfrontačného maniaka“ a jeho vládu za spolok gangsterov. Jun Sok-jol od svojho májového nástupu do funkcie posilňuje vojenské spojenectvo s USA. Zaujal čo najtvrdší kurz voči Pchjongjangu a jeho jadrovému programu, pričom pripúšťa aj možnosť preventívnych úderov v prípade bezprostrednej hrozby útoku zo strany Severnej Kórey.


Kim varoval, že akýkoľvek vojenský úder voči Severnej Kórei by bol „nebezpečným samovražedným činom“, ktorý by sa skončil úplným zničením Jun Sok-jolovej vlády i armády.


Podľa agentúry AP mala Kimova tvrdá rétorika posilniť vnútornú jednotu severokórejského štátu, ktorý zápasí s ekonomickými ťažkosťami vyvolanými pandémiou koronavírusu, dôsledkami amerických sankcií a zlého riadenia krajiny.

Domov
Zdieľať
Diskusia