Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 22. 1. 2021 meniny má Zora

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Politika
14
Viktor Kniš
23. júl 2020, 10:00
Čas čítania: 9:55

Kričal, oháňal sa detektorom lži a nadával novinárom. Takto perlil premiér Igor Matovič na tlačovke o plagiáte svojej diplomovky

Igor Matovič bude vo štvrtok čeliť odvolávaniu v parlamente, ešte v stredu však vysvetľoval už aj priznaný plagiát diplomovej práce pred médiámi.

Viktor Kniš
23. júl 2020, 10:00
Čas čítania: 9:55
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Kričal, oháňal sa detektorom lži a nadával novinárom. Takto perlil premiér Igor Matovič na tlačovke o plagiáte svojej diplomovky
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Igor Matovič bude vo štvrtok čeliť na mimoriadnej schôdzi hlasovaniu o vyslovení nedôvery. Vyžiadali si ho poslanci Smeru, ktorí sa spojili s odídencami okolo Petra Pellegriniho, aby nazbierali potrebných 30 podpisov. V odôvodnení tvrdia, že návrh nepodali len kvôli kauze diplomovej práce premiéra, ale hlavne kvôli tomu, že ho majú za nekompetentného zlodeja a klamára. 

 

V stredu popoludní prišiel Igor Matovič obhajovať po 22 rokoch svoju diplomovku pred médiá. Urobil tak až po šiestich dňoch odkedy sa verejnosť vďaka Denníku N dozvedela, že prácu odovzdal na Univerzite Komenského ako kompilát dvoch odborných prác. Kauza vypukla približne v čase jeho odletu do Bruselu. Tam premiér do utorka rokoval o záchrannom ekonomickom balíčku po pandémii koronavírusu. 

 

 

Tlačová beseda trvala necelých 100 minút, počas ktorých sa premiér dostal do konfliktu s redaktorkou Denníka N, ktorá plagiát odhalila, ale aj s ďalšími novinármi.

 

Čo vecné sme sa na tlačovej besede dozvedeli? V krátkosti – premiér odmietol zverejniť svoju prácu, aby verejnosti dokázal, ako ju vytvoril. Spôsob vytvorenia práce dookola prirovnával k neúmyselnému trestnému činu, pretože vraj konal v dobrej viere. Je ochotný ísť na detektor lži, aby to dokázal a zároveň vyzval koaličných poslancov, aby hlasovali slobodne – nie na základe dohody v poslaneckom klube. Ak ho odvolajú, nadobro odíde z politického diania. Odmieta sa porovnávať s Andrejom Dankom, ktorého horlivo kritizoval, pretože ten svoju prácu iniciatívne pred médiami skryl. Premiér viní Denník N, že cielene zverejnil článok o plagiáte v deň, keď odlietal do Bruselu.

 

Tlačovka nemala len vecnú, ale aj emotívnu rovinu, často neformálnu a plnú doslova bizarných momentov, akých si však už história nielen (ale aj) v súvislosti s Igorom Matovičom pamätá veľa. Pripravili sme preto prehľad 10 momentov, ktoré sa s veľkou pravdepodobnosťou zapíšu do análov politického bizáru. 

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako Igor Matovič obhajoval svoju diplomovku a prečo si myslí, že je iný ako Andrej Danko
  • Komu vynadal do hulvátov a s kým sa na tlačovke pochytil
  • Čo má po tlačovke spoločne Igor Matovič a neprávoplatne odsúdený Pavol Rusko
  • Prečo si Matovič myslí, že okrem titulu už má aj doktorát

 

Kričal, oháňal sa detektorom lži a nadával novinárom. Takto perlil Matovič na tlačovke o plagiáte svojej diplomovky
Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Igor Matovič zaútočil na novinárku Denníka N, ktorá odhalila jeho plagiát: Urobili ste plagiát svojho článku

Igor Matovič sa už v utorok obul do Denníka N: „Považujem za mimoriadnu zlomyseľnosť od Denníka N, že v čase, keď vedeli, že sedím v lietadle, zverejnia túto tému, v období, keď vedia, že sa nemôžem tomu venovať, nemôžem sa brániť, nemôžem k tomu nič hovoriť, lebo sa musím venovať samitu v Bruseli,“ povedal premiér. 

 

V stredu premiér Matovič upresnil, že klamárka je v skutočnosti autorka článku o jeho diplomovke a klamstvá sa mali týkať rozdielov medzi časmi, kedy sa Igor Matovič dozvedel o možnosti vyjadriť sa k článku o diplomovke. „Urobili ste plagiát svojho článku,“ odkázal redaktorke. 

 

Igor Matovič tvrdí, že Denník N poslal otázky k plagiátu o 9:47 a keďže približne o 12:30 odlietal do Bruselu, odpovedať nestihol. Rovnako tvrdí, že otázky prišli na Úrad vlády, teda jeho zamestnávateľovi, a to ešte neznamená, že sa osobne dostali v tom čase už aj k nemu. Aj Denník N do novšieho článku o kauze preto podľa Matoviča napísal, že z tlačového oddelenia Úradu vlády dostal odpoveď, že ak by premiér neodpovedal do 14:00, rozhodol sa nereagovať. Denník N zverejnil článok s nadpisom Matovič sa priznal, že je plagiátor, v diplomovke vykradol dve knihy o 14:01. 

 

Igor Matovič tvrdí, že sa o otázkach Denníka N od Úradu vlády dozvedel presne v čase, keď nastupoval do lietadla. Cestou podľa jeho vlastných slov písal status, ktorý zverejnil v momente, keď pristál v Bruseli. Presne o 14:30. 

 

 

Premiér ďalej tvrdí, že autorku článku Úrad vlády následne upozornil, keďže vraj žiadne stanovisko z tlačového oddelenia v skutočnosti neposlali. Následne Denník N zmenil formuláciu v článku na jednoduchšiu, kde sa už čas 14:00 podmienený premierovým vyjadrením nespomína. Igorovi Matovičovi prekáža najmä to, že Denník N neuviedol v texte opravu, ale formuláciu prepísal a nepriznal si chybu. 

 

„Urobili ste v podstate plagiát svojho vlastného článku, zamlčali ste pravdu a môžete sa usmievať koľko chcete. V tomto prípade ste lož použili ako pracovnú metódu,“ povedal redaktorke, ktorá bola na tlačovej konferencii prítomná. 

 

Matovič: „Môj doktorát bol 5-dňový samit v Bruseli.“

„Ja som svoju prácu od roku 1998 nevidel,“ povedal Igor Matovič. Zároveň chcel upozorniť na problém, ktorý sa má týkať zverejnených informácií z roku 2012, ktoré publikovali Hospodárske noviny. Matovič si myslí, že už tento portál odhalil jeho plagiát, a preto vlastne Denník N na nič nové a „bombastické“ neprišiel. „S týmto ma ľudia volili v roku 2012, s týmto ma ľudia volili v roku 2016 a aj v roku 2020,“ povedal premiér.

 

Redaktor Nejedlý v roku 2012 podľa Matoviča odhalil, že v jeho diplomovke sú autorské len 4 strany, a tým pádom nemá byť prekvapenie, že má skopírovanú prácu.

 

Igor Matovič tvrdí, že by novinári mali zohľadňovať okolnosti. Hovorí, že Andrej Danko prišiel do knižnice, zobral prácu inej študentky a napísal na ňu svoje meno. Dodáva, že on robil diplomovku v čase, keď sa zároveň venoval firme a zamestnával veľa ľudí. Špecifikuje, že to bolo v čase, keď bola vysoká nezamestnanosť na Slovensku, čo má byť poľahčujúca okolnosť.

 

Matovič ďalej povedal, že si nechcel ani dať napísať titul do občianského preukazu, pretože si vraj uvedomoval, že ho nezískal čestne. „Titul som v občianskom preukaze nemal 10 rokov na moju vlastnú žiadosť,“ povedal s tým, že v skutočnosti vníma ako svoju diplomovú prácu to, že zamestnával 2-tisíc ľudí a zaplatil 500 miliónov daní. „Môj doktorát bol 5-dňový samit v Bruseli,“ dodal. 

 

Slovenský premiér Igor Matovič prichádza na druhý deň summitu EÚ v Bruseli 18. júla 2020.
Slovenský premiér Igor Matovič prichádza na druhý deň summitu EÚ v Bruseli 18. júla 2020. Zdroj: TASR/AP

Bolo by najmenej zobrať si diplomovku k sebe domov a nikdy ju nevrátiť, Danko je hlupák, konštatoval Matovič

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1625 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Igor Matovič upozorňoval, že by novinári mali zohľadňovať okolnosti. Vysvetľoval, prečo pred dvoma rokmi hlasno kričal, keď sa objavil plagiát rigorózky šéfa parlamentu Andreja Danka. Premiér tvrdí, že vtedajší predseda parlamentu prišiel do knižnice, zobral prácu inej študentky a napísal na ňu svoje meno.

 

Zároveň premiér povedal, že sa snaží žiť čestným životom a keby chcel, pokojne by si mohol za diplomovú prácu zaplatiť napríklad 500 eur a užívať si čestný titul, peniaze na to v tom čase už mal, keďže bol úspešným živnostníkom. 

 

Taktiež vidí ako argument aj to, že svoju prácu preventívne neskryl, keď išiel do politiky, aj keď bolo podľa neho jednoduché prísť za dnes už zosnulým školiteľom, požičať si diplomovku a nikdy ju nevrátiť., ale nespravil to. „Neurobil som to pred 8 rokmi, neurobil som to vtedy, keď ste začali zverejňovať iné články, neurobil som to ani predtým, keď som išiel do politiky, lebo som si vždy myslel, že to mám správne odcitované,“ dodal. 

 

Igor Matovič ešte novinárov zaskočil dvoma argumentami, ktoré síce nahlas vyslovil, vzápätí dodal, že aj keď by ich použiť mohol, tak ich nepoužije. Jeden je, že aj vražda je po 20 rokoch premlčaná a druhý, že by sa mohol vyhovoriť na kamarátku, ktorá mu prácu údajne prepisovala z jeho poznámok a možno zle odcitovala zdroje. Túto verziu prezradil už Hospodárskym novinám v roku 2012, kedy otvorene priznal, že do svojej diplomovky nenapísal ani slovo, napísala ju na dovolenke z jeho poznámok neznáma žena. Jej meno nechcel zverejniť ani v stredu. 

 

Matovič dodal, že Andrej Danko je „hlupák,“ že v čase jeho rigorózky nedal skontrolovať Matovičovu diplomovku, pretože by zistil, že má líder OĽaNO minimálne rovnaký problém.

 

 

„Ja viem, že nie som z Progresívneho Slovenska,“ sťažoval sa premiér

Otázky sa Igora Matoviča pýtala aj samotná redaktorka Denníka N, ktorá článok o plagiáte písala. Od premiéra sa snažila zistiť, z akého dôvodu nedoniesol svoju diplomovku na tlačovú konferenciu, aby novinárom ukázal, ako vlastne vyzerá a v čom je, resp. nie je plagiátom. Novinárka a Igor Matovič si opakovane skočili do rečí, čo vybičovalo emócie a premiér  skonštatoval, že je Denník N zaujatým médiom, ktoré inak pristupuje k strane Progresívne Slovensko a inak k ostatným médiám.

 

Použil aj konkrétny príklad, ktorý sa týkal kauzy Michala Trubana a jeho údajného užívania drog, respektíve prednášok o drogách ako metaforach pred študentami. Podľa Igora Matoviča denník zámerne prehliadal celú kauzu a vôbec jej nevenoval priestor, pretože by to mohlo poškodiť reputáciu PS. Denník N vzápätí pripomenul svojich 5 dlhých textov o tejto kauze. 

 

Michal Truban
Michal Truban Zdroj: TASR - Pavol Zachar

„Mne to je šumafuk, či som citoval, alebo nie. Pre mňa je dôležité, čo som si o tom myslel,“ tvrdí Matovič

Premiér priznal, že v skutočnosti ho nezaujíma ani to, aké je odhalenie Denníka N, pretože v tomto prípade bol pre neho oveľa dôležitejší samotný princíp. Novinárka mu pripomenula, že aj napriek tomu zákon platí pre všetkých rovnako a pripomína mu, že školu mohol zanechať bez toho, aby ju ukončil s plagiátom. Na otázku, prečo si vybral druhú možnosť, skončiť s okopírovanou diplomovkou, už premiér odpovedal zvýšeným hlasom. Opakoval, že si myslel, že je práca citovaná správne. 

 

„Stojím si za tým, čo som povedal pred 8, 6, 3 a 4 rokmi a stále hovorím to isté. Moja diplomová práca bola písaná v Chorvátsku na dovolenke, mal som k dispozícii dve alebo tri knihy, z nich som si vyznačoval odseky, ktoré by som chcel, aby boli v mojej práci, ani ma len nenapadlo, že budú nesprávne citované,“ popísal opäť Matovič, ako diplomovka vznikla. Novinárka ešte v tejto súvislosti pripomenula, že v minulosti premiér hovoril, že sestra jeho kamaráta prepisovala jeho diplomovku z poznámok. 

 

„Ešte raz, mňa vôbec nezaujíma, či som mal 2/3 alebo 90 % z tej práce cudzej a bola alebo nebola citovaná, beriem za smerodatné, čo pani redaktorka objavila. Objavila teplú vodu, ktorá už bola objavená pred 8 a pol rokmi,“ dodal ironicky. 

 

„Ak to tak je, ospravedlňujem sa, žil som v tom, že to mám všetko správne, na základe toho mám čisté svedomie,“ povedal Matovič s tým, že mu to môžu spočítať koaliční partneri v prípade, že hlasovanie v parlamente o vyslovení nedôvery bude naozaj slobodné. „Budete spokojní vy, bude spokojné PSko, budú spokojní všetci zlodeji, ktorí sa tešia na 40 miliárd, že ich chcú rozkradnúť, holt, taký je život politike,“ dodal Matovič. 

 

Igor Matovič: Zorganizujte detektor lži, ja ho zaplatím

Igor Matovič vo viacerých momentoch povedal, že je ochotný absolvovať detektor lži – prvýkrát v súvislosti so statusom, ktorý zverejnil polhodinu po článku Denníka N. Vo výmene názorov tvrdil autorke článku, že keď ho písal, ešte nevedel, že ide o priamu reakciu na článok.

 

Premiér opakovane vyzval novinárov, aby ho vzali na detektor lži, navrhol aj to, že ho zaplatí z vlastných mimopolitických peňazí. Mal by byť nezávislý, najlepšie v Rakúsku, výber však nechá na novinároch. Zároveň chcel týmto spôsobom dokázať, že keď diplomovku písal, robil ju s najlepším svedomím a vedomím na základe vtedajších požiadaviek. Tým pádom by sa mohlo ukázať, že nevedel, že vo svojej diplomovke podvádzal.

 

Po viac ako hodine novinárskych otázok sa Igor Matovič dostal do sporu aj s novinárom Samuelom Migaľom a skonštatoval, že dôvod, prečo sa rozhodol neukázať diplomovku a ako jediné riešenie navrhol detektor lži je už len principiálny a na vine je práve redaktor TV Joj.  „Na základe toho, ako tá otázka bola kladená, som sa rozhodol, že ju nezverejním, ale možno v budúcnosti ju zverejním,“ vysvetlil premiér. 

 

Už v minulosti patrilo vyzývanie politikov na detektor medzi obľúbené aktivity Matoviča. Kontrolovať chcel dokonca vlastných ľudí, čo sa mu v konečnom dôsledku stalo aj osudným. Nedomyslel totiž, že sa tento nápad nemusí pozdávať samotným kandidátom. Kolegovia ho nazývali komunistom a v konečnom dôsledku si odplašil spolupracovníkov a na verejnosti pôsobil ako nedôverčivý predseda, ktorý predpokladá, že jeho najbližší ľudia môžu klamať.

 

Igor Matovič vyzýval aj Roberta Fica, aby išiel na detektor lži. Ponúkal mu za to viac ako 133-tisíc eur a taktiež tvrdil, že navždy odíde z politiky. 

 

 

Kričal, oháňal sa detektorom lži a nadával novinárom. Takto perlil Matovič na tlačovke o plagiáte svojej diplomovky
Zdroj: OĽaNO

Bol by som hlupák a samovrah, skonštatoval premiér 

Igor Matovič viackrát zopakoval, že nie je taký samovrah, aby nakladal Andrejovi Dankovi s vedomosťou o tom, že má skopírovanú diplomovku. Aj takto sa snažil vysvetliť, že až do zverejnenia článku v Denníku N si myslel, že diplomovku spravil čestne. 

 

V skutočnosti podobný „bol by som hlupák“ argument použil v minulosti napríklad Pavol Rusko. V rámci svojej výpovede pred súdom v kauze zmenky povedal, že nie je taký hlúpy, aby s antedatovanými zmenkami išiel na súd a na ich základe vymáhal od Markízy desiatky miliónov eur. Dnes už vieme, že Špecializovaný trestný súd rozhodol o 19-ročnom treste pre Ruska za zmenky, ktoré s Kočnerom podpísali, v snahe zarobiť 69 miliónov eur. Rozsudok je zatiaľ neprávoplatný. 

 

Matovič novinárovi: Ja vám nenadávam, ale správate sa ako hulvát

Premiér Matovič novinárom po viac ako hodine otázok, z ktorých sa drvivá väčšina opakovala a týkala nezverejnenia znenia diplomovky, povedal, že sa dostali do momentu, v ktorom by ich už Robert Fico „vypol.“ 

 

V jednom momente redaktora kritizoval, že je veľmi slabý novinár, pretože mu dookola opakoval otázku ohľadom zverejnenia diplomovky, na ktorú nedostal od premiéra odpoveď. „Vy my nekážte, ako mám odpovedať, pripadá mi obmedzené, keď sa dookola pýtate jednu otázku,“ povedal premiér. Redaktor mu odpovedal, aby mu nekázal, ako sa má pýtať. 

 

Keď jeden z novinárov poprosil Igora Matoviča, aby prestal nadávať a viac odpovedal na otázky, premiér len skonštatoval, že situáciu vidí inak. „Ja vám nenadávam, ale správate sa ako hulvát,“ povedal premiér a opäť sa začali prekrikovať. V tomto momente  už začal Igor Matovič tlieskať rukami „u-ži-te si - to,“ reagoval na novinárov s tým, že pokojne môžu dať do titulkov, že odmietol zverejniť prácu.

 

 „Ešte raz mi skočíte do reči, odchádzam z tejto tlačovky, ja sa tu s vami nebudem handrkovať,“ povedal líder hnutia OĽaNO po hodine na tlačovej besede, nakoniec vydržal ešte skoro 40 minút. 

 

Kričal, oháňal sa detektorom lži a nadával novinárom. Takto perlil Matovič na tlačovke o plagiáte svojej diplomovky
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Matovič: Tri týždne tu niektorí ľudia onanovali nad diplomovkami

Za tento výraz sa hneď aj ospravedlnil, keď opakovane kritizoval Denník N kvôli tomu, že vytiahol kauzu plagiátu práve v momente, keď bol v lietadle na ceste do Bruselu. Už v utorok pohrozil, že to mohlo ohroziť milióny až miliardy pre Slovensko, nakoniec to vraj dopadlo veľmi dobre aj kvôli tomu, že boli premiéri a prezidenti „nad vecou.“ Matovič povedal aj príbeh o tom, že keď niektorému premiérovi povedal, že informácie o plagiáte zverejnili médiá, keď bol práve v lietadle, že len mávol rukou. 

 

Okrem toho Matovičovi prekáža, že sa médiá zameriavajú na záverečné práce politikov v dobe, keď Slovensko rieši ekonomickú krízu

 

„Nechám na vás, aby ste si vyhodnotili, ktoré sú najväčšie problémy Slovenska. Tri týždne tu niektorí ľudia onanovali nad diplomovkami, prepáčte za výraz, ktorý som použil. V čase, keď stojime na brehu najväčšej ekonomickej krízy od druhej svetovej vojny je najväčší problém, čo spáchali politici predtým, ako vstúpili do politiky,“ skonštatoval Matovič s tým, že podľa neho normálneho človeka nezaujíma, čo robil Igor Matovič, keď bol „25-ročný fagan.“ Takto odpovedal Igor Matovič na otázku, či zverejní meno ženy, ktorá mu diplomovku fyzicky napísala do počítača. 

 

120 cez dedinu a 160 alebo 170 na diaľnici

Igor Matovič ustál desiatky otázok o tom, či prácu zverejní, nakoniec sme sa dozvedeli, že diplomovku v konečnom dôsledku neuvidíme a naďalej bude dostupná len v knižnici bratislavskej Univerzity Komenského.

 

„Kebyže ma teraz lynčujete za čokoľvek, čo som spravil úmyselne,“ povedal Igor Matovič. „Viete, koľkokrát som porušil zákon? Možno presne toľkokrát, koľko vy,“ povedal novinárom.

 

Podľa jeho slov veľakrát porušil zákon, ale to novinárov nezaujíma. „Ja som išiel medzi dedinami aj 120. Po diaľnici raz aj možno 160, 170 som išiel,“ priznal sa s tým, že to „cesta dovolila.“ Myšlienku zakladal na tom, že v tomto prípade by išlo o vedome porušenie zákonov a chápal by, ak by ho za to médiá lynčovali. Nemyslí si však, že by mu mali nakladať za diplomovku, pri ktorej si nebol vedomý, že ide o plagiát. 

 

 

 Celý záznam tlačovej besedy: 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Jakub Kotian Tagy: diplomová práca, Igor Matovič
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.