Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
5. apríla 2023, 14:48
Čas čítania 1:28

Nové závažné informácie v kauze vraždy Kuciaka. Na súde čítali list, ktorý Kočnera označuje za objednávateľa likvidácie novinára

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Súdny proces bude pokračovať aj v máji​.

Proces v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze prípravy vrážd prokurátorov by mal okrem apríla pokračovať ešte aj v máji. Na stredajšom hlavnom pojednávaní to avizovala predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Ružena Sabová.

Pojednávanie pokračuje v stredu výsluchom Zoltána Andruskóa, ktorý je v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice už právoplatne odsúdený. V rámci prípravy vrážd prokurátorov je vylúčený na samostatné konanie.

Predsedníčka senátu tiež uviedla, že na 21. apríla je predvolaný svedok Iľja Weiss. Súd zároveň zváži opätovné vypočutie Norberta Bödöra. Sabová ďalej informovala, že Najvyšší súd SR prikázal prečítať komunikáciu obžalovaného Mariana Kočnera s finančníkom Jaroslavom Haščákom.

Zoltán Andruskó sa bál o svoj život

Na stredajšom pojednávaní čítali list, ktorý údajne Zoltán Andruskó ešte pred svojím zadržaním dal svojej známej. Svedok v ňom označoval Alenu Zsuzsovú a Mariana Kočnera za objednávateľov vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Na prokurátorovej likvidácii mal podľa Zoltána Andruskóa záujem aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Uvádzal, že sa v tom čase cítil v ohrození života.

25. mája 2024, 17:30 Čas čítania 0:11 KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť

„List pre nás nie je až taký podstatný, ako sa môže mediálne zdať. Pre nás je podstatné to, že svedok vypovedá úplne konzistentne od absolútneho počiatku konania,“ povedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus. Nie je podľa jeho slov preukázané, či bol list skutočne napísaný v januári 2018. Znalecké dokazovanie nenavrhne.

Obhajca Mariana Kočnera Marek Para považuje Zoltána Andruskóa za nevierohodného svedka. List považuje za vymyslený dôkaz. „Chýba akákoľvek časová položka, akákoľvek časová súvislosť,“ zdôraznil.

Súd Kočnera a Zsuzsovú pôvodne oslobodil 

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej, ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd SR vrátil v máji 2021 prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia obžalobe štyri osoby – Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Dušan Kracina a Darko Dragič. Tomáš Szabó bol vylúčený na samostatné konanie, súd ho uznal za vinného.

Na hlavnom pojednávaní sú v stredu prítomné všetky štyri obžalované osoby. Popoludní by mal absolvovať výsluch znalec z odvetvia kriminalistickej informatiky Dušan Mikulaj.

Domov
Zdieľať
Diskusia