Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
16. novembra 2022, 19:32
Čas čítania 0:54

Zelenskyj: Nemám žiadne pochybnosti o tom, že to nebola naša raketa

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Ukrajine by mal byť podľa neho umožnený prístup na miesto v poľskej obci Przewodów, kde došlo k výbuchu rakety.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je presvedčený o tom, že raketa, ktorá dopadla na územie Poľska a zabila dvoch ľudí, nebola ukrajinská. S odvolaním sa na ukrajinské médiá o tom informuje denník The Guardian a stanica Sky News.


„Nemám žiadne pochybnosti o tom, že to nebola naša raketa,“ povedal Zelenskyj. V tomto smere má informácie od velenia ukrajinských ozbrojených aj vzdušných síl, ktorým plne dôveruje.

Ukrajine by mal byť podľa neho umožnený prístup na miesto v poľskej obci Przewodów, kde došlo k výbuchu rakety. Na okamžitý prístup Kyjeva na miesto výbuchu apeloval aj predseda ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Olexij Danilov, ktorý žiadal o preskúmanie incidentu.

Volodymyr Zelenskyj raketa
Zdroj: TASR/AP


Výbuch v Poľsku podľa predbežných zistení NATO aj vyjadrenia Bieleho domu zrejme zapríčinila strela ukrajinskej protivzdušnej obrany namierená proti ruskej rakete. Aj poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil, že dopad rakety na poľské územie bol zrejme nehodou a nešlo o zámerný útok.


Prvé informácie hovorili o ruskej rakete či o rakete ruskej výroby. Pri incidente zahynuli dvaja ľudia a ďalší štyria utrpeli zranenia.

Zrejme nešlo o úmyselný útok

NATO aj poľská strana sa zhodujú, že dosiaľ nič nenasvedčuje tomu, že išlo o úmyselný útok.


Poľský premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že sa úplne nedá vylúčiť, že išlo o provokáciu. Ostreľovanie ukrajinskej infraštruktúry v blízkosti hraníc podľa neho mohlo byť úmyselnou provokáciou vykonanou v nádeji, že situácia, keď zblúdilá raketa zasiahne územie inej krajiny, môže nastať. 

Domov
Zdieľať
Diskusia