Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
7. novembra 2022, 16:23
Čas čítania 0:56

„Putinov kuchár“ sa priznal k zasahovaniu do volieb v USA. Plánuje v tom pokračovať

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Priznal sa k tomu oligarcha na sociálnej sieti VKontakte.

Ruský podnikateľ Jevgenij Prigožin v pondelok pripustil, že zasahoval do volieb v USA a plánuje v tom aj v budúcnosti pokračovať. Ide o prvé priznanie tohto druhu od niektorej z osobností, ktoré Washington spája so snahami o ovplyvňovanie americkej politiky.

„Zasahovali sme do amerických volieb, momentálne takisto zasahujeme a budeme naďalej zasahovať. Opatrne, presne, chirurgicky a naším vlastným spôsobom, ako to my vieme,“ uviedol Prigožin v príspevku na stránke svojej cateringovej firmy na ruskej sociálnej sieti VKontakte. Vyjadril sa tak deň pred voľbami do amerického Kongresu.

Prigožin, známy vďaka rozsiahlemu podnikaniu v oblasti cateringu a zmluvám s Kremľom aj pod prezývkou Putinov kuchár, sa vypracoval na jednu z najvplyvnejších postáv ruského biznisu a čoraz viac zasahuje aj do politiky.

Washington tohto oligarchu obviňuje zo sponzoringu tzv. trolích fariem sídliacich v Rusku, ktoré sa snažia ovplyvňovať politiku v USA.

Ministerstvo zahraničných vecí USA ponúklo ešte v júli odmenu desať miliónov dolárov za informácie o Prigožinovi, týkajúce sa „zasahovania do amerických volieb“. Spojené štáty, Británia i EÚ na tohto ruského oligarchu zároveň uvalili sankcie.

Prigožin sa donedávna držal v ústraní, v septembri 2022 sa však priznal k založeniu polovojenskej žoldnierskej organizácie, známej ako Vagnerova skupina, ktorá pôsobí v Sýrii, Afrike aj na Ukrajine. Tá minulý týždeň otvorila v Petrohrade svoje prvé centrum pre inovácie zamerané na posilnenie obranyschopnosti Ruska.

7. marca 2022, 16:30 Čas čítania 6:14 Kto sú vagnerovci, ktorých vraj Putin poslal zavraždiť prezidenta Zelenského? Šéfuje im neonacista, pravidlá vojny ich nezaujímajú Kto sú vagnerovci, ktorých vraj Putin poslal zavraždiť prezidenta Zelenského? Šéfuje im neonacista, pravidlá vojny ich nezaujímajú

Prigožin takisto už dlhší čas kritizuje ruských generálov i ministra obrany Sergeja Šojgua za neúspechy ruského agresora vo vojne na Ukrajine. 

Domov
Zdieľať
Diskusia