Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
31. augusta 2022, 20:04
Čas čítania 1:03

Rusi budú mať pri ceste na Slovensko väčšie komplikácie. EÚ zastavila dohodu s Ruskom o zjednodušení vydávania víz

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Európska únia bude víza pre Rusov vydávať pomalšie ako doteraz.

Európska únia úplne zastaví platnosť dohody s Ruskom o zjednodušení vydávania víz. Po rokovaní ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ to v stredu oznámil šéf európskej diplomacie Josep Borrell. Rozhodnutie je ďalším sankčným opatrením v reakcii na ruskú agresiu voči Ukrajine.


Rozhodnutie je výsledkom dvojdňového zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci, ktoré sa v stredu skončilo v Prahe. Ruskí občania budú teraz na víza do Únie čakať dlhšie a platiť za ne viac. Borrell očakáva, že to výrazne obmedzí vydávanie víz štátmi EÚ.


Ministri rokovali o návrhoch na úplný zákaz vydávania víz Rusom, v tejto otázke však medzi krajinami Únie nepanuje zhoda. Za zákaz sú najmä východné a severské členské štáty. Proti sú Nemecko či Francúzsko, podľa ktorých by to bol kontraproduktívny krok brániaci cestovať na Západ napríklad ruským disidentom.

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. Zdroj: Sergey Guneev, Sputnik, Kremlin Pool/AP/TASR


Borrell na tlačovej konferencii povedal, že účastníci zasadnutia v Prahe sa zhodli, že vzťahy s Moskvou „nemôžu fungovať ako zvyčajne“.

Úplné zastavenie dohody o uľahčení vydávania víz má podľa neho zabrániť, aby ruskí žiadatelia vstupovali do schengenského priestoru cez krajiny s voľnejšími predpismi, na čo už niekoľko týždňov naliehali členovia Únie susediaci s Ruskom.


Borrell takisto priblížil, že od polovice júla sa podstatne zvýšil počet ľudí prekračujúcich hranice Ruska smerom do susedných štátov EÚ. „To sa stalo bezpečnostným rizikom pre tieto susedné štáty. Okrem toho sme videli mnoho Rusov cestovať za oddychom a nákupmi, akoby na Ukrajine žiadna vojna nezúrila,“ dodal.  


Európska únia a Rusko uzavreli dohodu o vzájomnom zjednodušení vydávania víz v roku 2007. Po ruskej invázii na Ukrajinu z konca februára pozastavila Únia jej platnosť pre ruských podnikateľov, vládnych predstaviteľov a diplomatov.

Domov
Zdieľať
Diskusia