Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Daniel Mikolášik
27. augusta 2022, 9:42
Čas čítania 0:48

V Záporožskej elektrárni hrozí jadrová katastrofa, tvrdí Zelenskyj: Svet musí pochopiť, aká veľká je to hrozba

Kategória:
News
Uložiť Uložené
V Záporožskej elektrárni hrozí jadrová katastrofa, tvrdí Zelenskyj: Svet musí pochopiť, aká veľká je to hrozba
Zdroj: TASR/AP

Ak by ukrajinský personál závodu po výpadku nereagoval, boli by sme nútení čeliť následkom radiácie, povedal Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval pred potenciálnou jadrovou katastrofou v súvislosti so Záporožskou atómovou elektrárňou na juhu Ukrajiny, ktorú obliehajú ruské sily, po tom, čo pre požiar spôsobený ostreľovaním museli odstaviť dva atómové reaktory.

Ako informuje CNN, v elektrárni aktivovali záložné dieselové generátory, aby nahradili chýbajúce zdroje energie. „Svet musí pochopiť, aká veľká je to hrozba. Ak by sa nezapli dieselové generátory a ak by náš personál závodu po výpadku nereagoval, boli by sme nútení čeliť následkom radiácie,“ povedal Zelenskyj vo svojom piatkovom príhovore.

zelenskyj
Zdroj: TASR/AP


„Rád by som zdôraznil, že situácia zostáva naďalej veľmi riskantná a nebezpečná,“ uviedol ďalej Zelenskyj. „Ak sa toto zopakuje... situácia v elektrárni bude opäť na pokraji katastrofy.“


Ukrajinský prezident vyzval ruské jednotky okupujúce jadrové zariadenie, aby sa stiahli. Zároveň navrhol, aby medzinárodné spoločenstvo do elektrárne vyslalo tím nezávislých odborníkov s cieľom preskúmania jej technického stavu.


Záporožská jadrová elektráreň v meste Enerhodar na juhu Ukrajiny bola od ukrajinskej elektrickej prenosovej sústavy vo štvrtok odpojená prvýkrát vo svojich dejinách – spôsobil to požiar zapríčinený ostreľovaním, ktorý poškodil elektrické vedenie, informovala predtým Ukrajina.


Jadrová elektráreň je už pripojená k elektrickej sieti Ukrajiny a znovu ju zásobuje elektrinou. Ukrajina a Rusko sa navzájom obviňujú z ostreľovania elektrárne, ani jedno tvrdenie zatiaľ nebolo možné nezávisle overiť.

Záporožská jadrová elektráreň, ktorá je okupovaná ruskou armádou na juhovýchode Ukrajiny.
Záporožská jadrová elektráreň, ktorá je okupovaná ruskou armádou na juhovýchode Ukrajiny. Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia