Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eduard Starkbauer
12. augusta 2022, 11:11
Čas čítania 0:58

Alexej Navaľnyj založil vo väzení odbory. Spoluväzni sa k nemu však boja pridať a je v nich sám

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Oficiálnu žiadosť o zriadenie odborovej organizácie vraj považovalo vedenie kolónie najprv za vtip, neskôr ju označilo za „nelegálnu“.

Väznený ruský opozičný politik a dlhoročný kritik Kremľa a Vladimira Putina Alexej Navaľnyj založil v trestaneckej kolónii odborovú organizáciu. O kroku informoval na svojom konte na Twitteri: „Ahoj, tu je Navaľnyj, vedúci a zakladateľ odborového zväzu Promzona, ktorý združuje občanov zamestnaných vo väzenskom systéme.“

Ruský opozičný politik si odpykáva deväťročný trest za podvod a pohŕdanie súdom. V sérii 23 tweetov vysvetľuje, že k založeniu odborov ho viedlo vykorisťovanie približne 600-tisíc ľudí v ruských väzniciach.


Okrem obhajovania záujmov trestancov by rád obhajoval aj pracovné podmienky dozorcov. „Prečo nie? Som robotníkom v kolónii. A ostatní odsúdení sú tiež robotníkmi. A dozorcovia sú tiež zamestnancami kolónie. Čo sa týka pracovných práv, nelíšime sa. Môžeme vytvoriť hnutie na ochranu svojich práv.“

Oficiálnu žiadosť o zriadenie odborovej organizácie podľa neho považovalo vedenie kolónie najprv za vtip, neskôr ju označilo za „nelegálnu“. Navaľnyj tvrdí, že v minulosti by ho za založenie odborov mohli zabiť.

Anketa:
Dostane sa Alexej Navaľnyj z väzenia?
Áno, keď si odpyká aktuálny trest.
Nie, nikdy.
Dúfam, ale veľmi tomu neverím.
Áno, keď si odpyká aktuálny trest.
17 %
Nie, nikdy.
32 %
Dúfam, ale veľmi tomu neverím.
51 %

K ich zakladaniu vyzýval trestancov dlhodobo a najnovší krok preto cítil ako svoju povinnosť, „hoci je to na najnebezpečnejšom mieste, kde sú štrajky, neposlušnosť či zhromaždenia explicitne zakázané“.

Za štrajk vo väzení hrozí podľa Navaľného mučenie a jeho spoluväzňov založenie odborov znepokojilo. „Vždy, keď o tom hovorím, moji spoluväzni – vrahovia – smutne povedia: Alexej, prestaň s tým, prosím. Kvôli tebe nás odtiaľto nikdy nepustia a celé sa to zle skončí.“ Práve strach spoluväzňov z perzekúcií je dôvodom, prečo sú Navaľného odbory zatiaľ „organizáciou jediného muža“. 

Domov
Zdieľať
Diskusia