Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Viktor Kniš
2. augusta 2022, 8:08
Čas čítania 1:21

Daniel Lipšic sa pre spor s Marošom Žilinkom obrátil na Ústavný súd. Stojí si za tým, že má právo brániť vyšetrovateľov

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Daniel Lipšic si myslí, že si disciplinárny trest nezaslúžil. V prípade ho zastupuje bývalý kolega Peter Kubina.

Keď takmer presne pred rokom zadržali vyšetrovateľov NAKA pracujúcich na exponovaných kauzách, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa ich verejne zastal. To sa nepáčilo generálnemu prokurátorovi, ktorý za to svojho podriadeného potrestal pokarhaním.

Lipšic síce rozhodnutie akceptoval, ale obrátil sa na Ústavný súd SR, informujú Aktuality.sk„Rozhodnutie rešpektujem, ale nesúhlasím s ním. Pokiaľ budú moji kolegovia škandalóznym spôsobom napádaní, ja sa ich zastanem,“ hovoril Lipšic po potrestaní. 

Daniela Lipšica zastupuje jeho bývalý kolega – advokát Peter Kubina, ktorý po ňom prebral niekoľko veľkých prípadov vrátane zastupovania rodiny Jána Kuciaka v prípade vraždy novinára. 

„Ide o ústavnú sťažnosť podanú proti rozhodnutiu Najvyššieho správneho súdu v disciplinárnom konaní, ktorým bol uznaný za vinného z disciplinárneho previnenia. Sťažnosť je založená na hmotnoprávnych, ako aj procesných dôvodoch,“ povedal Aktualitám Kubina.

Daniel Lipšic tak využíva ďalšiu možnosť, ktorou môže generálnej prokuratúre ukázať, že má pravdu práve on.

Konflikt medzi Úradom špeciálnej prokuratúry a Generálnou prokuratúrou SR Maroša Žilinku je dlhodobo viditeľný v mnohých prípadoch. Naposledy včera sa GP vložila do kauzy Súmrak, kde prikázala bezodkladne rozhodnúť o sťažnosti proti obvineniu. Žilinka tak dal za pravdu Robertovi Ficovi. 

Lipšic Žilinka
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Žilinka: Lipšic zabudol, že už nie je advokátom

Podľa Maroša Žilinku sa Daniel Lipšic v rámci obrany vyšetrovateľov zasekol v období, keď bol advokátom. Cez vyhlásenie mu pripomenul, že teraz už je prokurátorom a nielen takým obyčajným, ale špeciálnym. 

22. augusta 2022, 9:30 Čas čítania 6:30 Hamran vyčítal Žilinkovi nezrozumiteľné rozhodnutia. Tvrdenia nemajú reálny vecný základ, odpovedá generálny prokurátor Hamran vyčítal Žilinkovi nezrozumiteľné rozhodnutia. Tvrdenia nemajú reálny vecný základ, odpovedá generálny prokurátor

„Špeciálny prokurátor bezprecedentne postupoval v rozpore so zákonným princípom zdržanlivosti prokurátora a spôsobom, ktorý neprispieva k zvyšovaniu dôveryhodnosti prokuratúry, čo ja ako generálny prokurátor SR nebudem tolerovať,“ napísal Maroš Žilinka v reakcii na rozsiahle stanovisko Lipšica. 

Svoje vyjadrenie ešte po kritike generálneho prokurátora obhajoval samotný Lipšic na Facebooku. Tvrdí, že sa vyjadril, pretože podľa neho bola verejnosť zavádzaná nepravdivými informáciami. 

„Je mi úplne jasné, že v tomto boji máme a budeme mať veľa mimoriadne silných nepriateľov. Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry trestne stíhajú viacero bývalých vysokých verejných funkcionárov a oligarchov, ktorí majú stále svoj vplyv v politike, v justícii, v bezpečnostných zložkách alebo vlastnia niektoré médiá. A majú oproti nám ešte jednu veľkú výhodu – nemusia hrať podľa pravidiel,“ hovoril Daniel Lipšic. 

Domov
Zdieľať
Diskusia