Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Martin Adam Pavlík TASR
1. augusta 2022, 17:07
Čas čítania 0:47

Pod referendum Smeru o páde vlády sa už podpísalo vyše 320-tisíc ľudí. Podľa prezidentky je však jedna otázka v rozpore s ústavou

Kategória:
News
Uložiť Uložené
Pod referendum Smeru o páde vlády sa už podpísalo vyše 320-tisíc ľudí. Podľa prezidentky je však jedna otázka v rozpore s ústavou
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Politickú podporu referendu deklarovali aj mimoparlamentné subjekty Hlas-SD, SNS a Republika.

Petíciu za referendum o páde vlády doposiaľ podpísalo vyše 320-tisíc ľudí. Pre TASR to uviedol člen predsedníctva opozičnej strany Smer-SD a šéf petičného výboru Igor Melicher. Na vyhlásenie referenda treba 350-tisíc podpisov.

„Konečné čísla nemáme približne z troch krajov. Je to orientačné číslo, ale veľmi blízke pravde,“ spresnil Melicher. Poukázal na to, že petičné hárky chodia denne listom aj na centrálu strany, kde ich zvykne byť od 1000 do 4000.

Petičnú akciu k referendu inicioval Smer-SD v júni. Predseda strany Robert Fico avizoval, že pokiaľ sa potrebné podpisy podarí vyzbierať do polovice augusta, chcel by referendum v spoločnom termíne s jesennými voľbami. Politickú podporu referendu deklarovali aj mimoparlamentné subjekty Hlas-SD, SNS a Republika.

Robert Fico
Zdroj: TASR/Dano Veselský


Referendum má mať dve otázky, pričom prvá má znieť: „Súhlasíte s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu?“ Druhá otázka má znieť: „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady (NR) SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?“

Prezidentka SR Zuzana Čaputová avizovala, že s otázkou o bezodkladnej demisii vlády by sa obrátila na Ústavný súd SR. Otázka podľa nej vykazuje znaky neústavnosti. Ak by súd skonštatoval, že daná časť nie je v poriadku, vyhlásila by referendum len o možnosti skrátenia volebného obdobia.

Anketa:
Chcel by si referendum o páde vlády?
Áno
Nie
Áno
75 %
1120 Hlasov
Nie
25 %
367 Hlasov
Domov
Zdieľať
Diskusia