Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
30. decembra 2022, 15:01
Čas čítania 0:42

Chorvátsko od januára vstúpi do schengenského priestoru a eurozóny. Podľa predstaviteľov Európskej komisie ide o veľký úspech

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené
Chorvátsko od januára vstúpi do schengenského priestoru a eurozóny. Podľa predstaviteľov Európskej komisie ide o veľký úspech
Zdroj: Unsplash/Spencer Davis

Budúci rok budeme môcť v Chorvátsku konečne platiť eurom.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a ďalší predstavitelia EK v piatok označili vstup Chorvátska do schengenského priestoru a eurozóny za veľký úspech pre túto krajinu i celú Európsku úniu. Chorvátsko tak urobí 1. januára 2023. TASR správu prevzala z agentúry HINA.

„Vrelo vítam Chorvátsko v ‚eure‘ a v schengenskej zóne voľného pohybu,“ povedala von der Leyenová. Pripomenula, že od nedele 1. januára budú môcť občania EÚ cestovať z Chorvátska a doň bez kontrol na vnútorných hraniciach.

„Je to veľký úspech pre Chorvátsko, symbol jeho hlbokého zakorenenia do EÚ,“ povedala a dodala, že to je chvíľa hrdosti pre EÚ, Chorvátsko i jeho obyvateľov.

Podpredseda EK Valdis Dombrovskis povedal, že je to významná chvíľa pre Chorvátsko v spojitosti s dosiahnutím plnej európskej integrácie i pre celú EÚ. Ďalší podpredseda EK Margaritis Schinas dodal, že je to pre túto balkánsku krajinu „míľnik na jeho európskej ceste“, ktorý si zaslúžila.

Eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni povedal, že tento nový rok bude pre Chorvátov nezabudnuteľný. Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová poznamenala, že každý nový člen v schengenskom priestore posilňuje Európsku úniu.

Chorvátsko, ilustračná fotografia.
Chorvátsko, ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay/na voľné použitie
Domov
Zdieľať
Diskusia