Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR Viktor Kniš
21. septembra 2022, 9:29
Čas čítania 1:09

Lengvarský ohlásil rekordné zvyšovanie platov. Lekári naďalej hrozia výpoveďami

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Lengvarský verí, že návrh je dostatočný na stabilizáciu situácie v zdravotníctve.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský predloží na rokovanie vlády návrh na zvýšenie platov zdravotníkov. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. 

Lekári však spokojní nie sú a aj naďalej viac ako 3 500 z nich plánuje od októbra podávať výpovede. Po dvojmesačnej výpovednej lehote zo slovenských nemocníc odídu úplne. 


„To, čo sme navrhli, je niečo, čo tu nebolo niekoľko desiatok rokov, nikdy to nebolo také komplexné a skokové ako teraz,“ uviedol Lengvarský. Ide podľa neho o návrh, ktorý je v rámci krajín V4 konkurencieschopný. Zároveň avizuje, že v budúcom roku by sa mal riešiť aj ambulantný sektor.

Veria, že zdravotníctvo neskolabuje

Šéf rezortu zdravotníctva podotkol, že pôjde o zvýšenie prostredníctvom platových koeficientov, pričom sa budú zohľadňovať aj roky praxe zdravotníkov. Po novom sa majú započítavať aj odpracované roky v zahraničí a pre potreby platového ohodnotenia sa bude akceptovať aj časť obdobia materskej a rodičovskej dovolenky do dĺžky päť rokov.


„Napríklad lekári so špecializáciou a praxou 20 a viac rokov dosiahnu bez príplatkov plat nad 3 000 eur, začínajúcemu lekárovi bez špecializácie a praxe sa plat zvýši o 279 eur v hrubom,“ priblížila štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Lenka Dunajová Družkovská.


Lengvarský verí, že návrh je dostatočný na stabilizáciu situácie v zdravotníctve. „Verím tomu, že ani ku kolapsu nedôjde. Budeme čakať na reálny počet prípadných výpovedí a pokiaľ k tomu dôjde, budeme pokračovať v rokovaní ďalej a budeme sa snažiť situáciu riešiť tak, aby pacient nebol ohrozený. Na to vyzývam aj kolegov,“ uviedol.


Rezort zároveň pripomína, že podniká aj ďalšie kroky na zlepšenie situácie v zdravotníctve, ktoré odbory zadefinovali ako podmienku. Poukazuje napríklad na zavádzanie nového systému financovania nemocníc, spustenie reformy poistenia a liekovej reformy či aktivitu v súvislosti s plánom obnovy.

Domov
Zdieľať
Diskusia