Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
TASR
12. apríla 2023 o 7:55
Čas čítania 1:04

Rozpútava sa nová vojna na okraji Európy? V krvavej prestrelke na hraniciach Arménska s Azerbajdžanom zomrelo 7 ľudí

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Ide o najnovšiu eskaláciu konfliktu, ktorý si od rozpadu Sovietskeho zväzu vyžiadal 30 000 obetí.

Azerbajdžan a Arménsko v utorok oznámili, že pri prestrelke na spoločných hraniciach zahynulo sedem vojakov. Ide o najnovšiu eskaláciu napätia medzi znepriatelenými krajinami, ktoré desaťročia vedú spory o územie. 


Obe postsovietske krajiny viedli dve vojny o azerbajdžanský región Náhorný Karabach s arménskou väčšinou. Posledné boje sa skončili v roku 2020 prímerím sprostredkovaným Ruskom.


„Pozície arménskej armády pri osade Dyg (na spoločnej hranici oboch krajín) spustili silnú paľbu na pozície azerbajdžanskej armády,“ uviedlo ministerstvo obrany v Baku vo vyhlásení. Azerbajdžanské jednotky „paľbu opätovali“.

Vzájomné obviňovanie

O niekoľko hodín neskôr ministerstvo uviedlo, že pri zrážkach boli zabití traja vojaci. Arménsky rezort obrany informoval o štyroch mŕtvych a šiestich zranených a z vyprovokovania prestrelky obvinil Baku.


Arménsko sa podľa dohody o prímerí z jesene 2020 vzdalo rozsiahleho územia, ktoré kontrolovalo celé desaťročia. Moskva do oblasti vyslala mierové sily, aby dohliadali na krehké prímerie.


Arménsky premiér Nikol Pašinjan a azerbajdžanský prezident Ilham Alijev absolvovali niekoľko kôl mierových rokovaní, ktoré sprostredkovali Európska únia a Spojené štáty. Pašinjan v marci potvrdil určitý pokrok v mierovom procese, ale uviedol, že zásadné problémy pretrvávajú, pričom tvrdil, že „Azerbajdžan sa snaží predložiť územné nároky, čo je pre Arménsko červenou čiarou“.


Európska únia vo februári vyslala na arménsku stranu hraníc rozšírenú monitorovaciu misiu. V regióne, ktorý je tradične sférou vplyvu Kremľa, postupne narastá angažovanosť Západu.


V roku 1991 po rozpade Sovietskeho zväzu sa etnickí Arméni v Náhornom Karabachu odtrhli od Azerbajdžanu. Následný konflikt si vyžiadal približne 30 000 obetí.

Domov
Zdieľať
Diskusia