Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR Radka Klučárová
17. marca 2023, 10:08
Čas čítania 1:02

AKTUÁLNE: Slovensko odovzdá Ukrajine naše stíhačky Mig-29, rozhodla vláda

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Vláda rozhodla, že stíhačky poputujú na Ukrajinu.

Vláda Slovenskej republiky na dnešnom zasadnutí rozhodla o tom, že Ukrajine darujeme stíhačky Mig-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Verejnosť o tom na tlačovej konferencii informovali premiér Eduard Heger a minister obrany Jaroslav Naď.

Medzinárodná dohoda bola podľa Hegera schválená na vláde jednohlasne. Deklaroval, že o darovaní techniky rozhodol kabinet v súlade s Ústavou SR.


Ešte vo februári ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oficiálne požiadal Slovensko o dodanie stíhačiek MiG-29 na obranu pred ruskou agresiou. Heger vtedy povedal, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo.

Heger zároveň odmietol Ficove tvrdenia, ktorý uviedol, že darovaním stíhačiek zaťahuje vláda Slovensko do vojny. „Stíhačky už darovali aj naši spojenci,“ uviedol premiér. V najbližších dňoch pošle Ukrajine štyri bojové lietadlá MiG-29 aj Poľsko. 

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko uviedol, že darovanie stíhačiek má prakticky nulový dosah na obranyschopnosť, pretože Ozbrojené sily SR ich nepoužívajú ani v budúcnosti používať nebudú. „Čo sa týka Kubov, odkrojili sme takú časť, ktorá by nás nemala zásadným spôsobom ohroziť,“ dodal.

Darovanie bude výhodné aj pre Slovensko 

Naď potvrdil, že Slovensko sa bude uchádzať o náhradu v rámci Európskeho mierového nástroja. Existuje tiež podľa neho bilaterálna ponuka zo strany Spojených štátov amerických na konkrétnu vojenskú techniku, ktorej pridaná hodnota vo finančnom vyjadrení pre SR bude zhruba 700 miliónov dolárov.


„Celkovo hovoríme o náhrade za tieto systémy vo výške 900 miliónov dolárov,“ doplnil Naď s tým, že pre slovenskú obranyschopnosť je to výhodné. Zdôraznil však, že prvoradá je pomoc Ukrajine pri záchrane životov. „To je hlavný dôvod, aby sme migy, ktoré nevieme používať, na Ukrajinu dali,“ skonštatoval.

Naď, Heger, Mig
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia