Diskusná relácia Na telo až do volieb pozastavuje formát diváckeho hlasovania. Dôvodom je jeho možná manipulácia.
V diskusnej politickej relácii Na telo pozastavujú divácke hlasovanie, v ktorom mohli ľudia sledujúci debatu vyjadriť sympatie jednému z dvoch politických súperov.
Dôvodom je manipulácia tohto hlasovania v minulotýždňovom vysielaní, v ktorom diskutovali Jaroslav Naď z OĽaNO a Juraj Blanár zo Smeru-SD.
TV Markíza označila celý pokus o zmanipulovanie za organizovaný. Analytici zaznamenali až štvornásobne vyšší počet hlasov, ako je bežné. Bezpečnostné opatrenia napriek tomu zabránili manipulačnej schéme, o čom podľa televízie svedčia desaťtisíce vyradených a neplatných hlasov.
V tejto téme sa ohradil aj dnešný diskutujúci Ladislav Kamenický zo Smeru-SD, ktorému sa nepáčilo, ako moderátor Michal Kovačič rozhodnutie vysvetlil.
Divácke hlasovanie bude pozastavené minimálne do volieb. „Chceme, aby nám naši diváci a diváčky dôverovali, najmä v súvislosti s blížiacimi sa predčasnými parlamentnými voľbami. Keďže naši odborníci na IT bezpečnosť nedokážu zaručiť, že takýto masívny platený útok na obídenie a manipuláciu nášho hlasovacieho systému sa už nikdy nebude opakovať, rozhodli sme sa hlasovanie pozastaviť,“ uviedol ešte skôr riaditeľ centra spravodajstva a publicistiky TV Markíza Henrich Krejča.
Ako k tomu mohlo dôjsť?
Bezpečnostní analytici zaznamenali vysoký počet botov a automatizovaných skriptov, od ktorých prichádzali neplatné hlasy. Nezvyčajne vysoký počet prijatých hlasov podľa Markízy naznačuje, že boli na manipuláciu hlasovania objednaní ľudia a služby, ktoré sa bežne dajú zakúpiť v zahraničí. Poskytovanie podobných služieb je populárne napríklad v Indii.
IT odborníci zároveň vysvetlili, že celý proces možno odhaliť pomerne „jednoducho“, a to pomocou technológie reCAPTCHA. Pri hlasovaní musí každý divák „vyklikať“ niekoľko obrázkov, ktoré sú zhodné s textovým opisom. Veľa nesprávne vyplnených či vôbec nevyplnených hlasovacích lístkov naznačilo, že ide o umelo vygenerované neplatné hlasy.