Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Radka Klučárová TASR
24. januára 2023, 22:08
Čas čítania 0:51

Ruské vyhrážky masakrom nezabrali. Ukrajina dostane nemecké tanky, ktoré jej pomôžu v boji

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Nemecko bolo v posledných týždňoch pod veľkým tlakom zo strany spojencov NATO, ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského či vlastných koaličných partnerov, aby povolilo dodanie tankov Leopard 2.

Nemecký kancelár Olaf Scholz súhlasil s poskytnutím tankov typu Leopard 2 ukrajinskej armáde, informuje denník The Guardian s odvolaním sa na zdroj z prostredia nemeckej vlády. Tanky dodajú napriek vyhrážkam Rusov, podľa ktorých takýto krok „po sebe zanechá trvalú stopu“. 


Nemecko tiež povolí ostatným krajinám vrátane Poľska, aby tanky Leopard 2 nemeckej výroby dodali Kyjevu, píše magazín Spiegel. Hovorca nemeckej vlády sa však k Scholzovmu rozhodnutiu bezprostredne odmietol vyjadriť a vyhlásenie neposkytlo ani nemecké ministerstvo obrany.


Tanky, ktoré Nemecko pošle Kyjevu, budú pochádzať zo skladov nemeckých ozbrojených síl Bundeswehr. Spiegel dodáva, že okrem Nemecka a Poľska vyjadrilo zámer poslať vozidlá Leopard Ukrajine aj Švédsko. 

Leopard 2
Zdroj: TASR/AP


Nemecko bolo v posledných týždňoch pod veľkým tlakom zo strany spojencov NATO, ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského či vlastných koaličných partnerov, aby povolilo dodanie tankov Leopard 2, ktoré vyrába, na Ukrajinu tretími krajinami, alebo aby ich dodalo samo. Scholz opakovane hovoril, že Nemecko sa musí v dodávke tankov pre Ukrajinu skoordinovať so Spojenými štátmi, ktoré zvažujú Ukrajine poslať svoje tanky Abrams.

4. októbra 2023, 12:00 Čas čítania 4:31 Čo navštíviť v Berlíne? Nájdeš tam kluby, kam musíš prísť nahý, štýlové vintage obchody aj super kaviarne Čo navštíviť v Berlíne? Nájdeš tam kluby, kam musíš prísť nahý, štýlové vintage obchody aj super kaviarne

V súvislosti s presunom nemeckých tankov na Ukrajinu poľský premiér Mateusz Morawiecki vyhlásil, že Nemecko by malo viac prispievať koalícii krajín, ktoré pomáhajú Ukrajine. Naopak, nemeckej vlády sa zastal český premiér Petr Fiala. „Pozorne sledujem vnútronemeckú diskusiu. Mám určité porozumenie pre to, ako ťažko sa prekonávajú niektoré veci z minulosti,“ povedal.

Domov
Zdieľať
Diskusia