Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová
12. decembra 2022, 19:24
Čas čítania 0:37

Viac ako polovica Slovákov podľa prieskumu vníma ukrajinských utečencov negatívne. Boja sa najmä ekonomického ohrozenia

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Slováci vnímajú utečencov z pomedzí krajín V4 najhoršie.

Inštitút Globsec vo svojej tlačovej správe zverejnil výsledky z prieskumu, ktorý sa týkal vnímania ukrajinských utečencov v krajinách V4. Na prieskume sa zúčastnilo 1 000 ľudí v každej krajine a skúmal názory o prijímaní utečencov, pomoci utečencom či pripisovaní viny za vzniknutý konflikt.

Podľa prieskumu až 52 % Slovákov vníma prítomnosť ukrajinských utečencov negatívne. Skončili sme tak poslední a utečencov spomedzi krajín V4 vnímame najhoršie. Prieskum ukázal, že najpozitívnejšie vníma utečencov Poľsko a Maďarsko. Medzi českou populáciou utečencov vníma negatívne iba 25 % obyvateľov. 

Graf 1: Aký máte názor na to, že vaša krajina hostí ukrajinských utečencov?
Graf 1: Aký máte názor na to, že vaša krajina hostí ukrajinských utečencov? Zdroj: Globsec

„Jedným z kľúčových faktorov negatívneho vnímania ukrajinských utečencov sú obavy ľudí z pomoci utečencom, a teda zaťaženie vlastnej ekonomickej situácie v krajine. To sa odráža aj v názore na to, akú podporu by mali utečenci dostávať,“ vysvetlil jeden z autorov prieskumu Patrik Szicherle.

16. mája 2024, 15:00 Čas čítania 2:46 Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom

Čo sa týka pomoci ukrajinským utečencom, väčšina Slovákov si myslí, že by Ukrajinci nemali získať prístup k bezplatnej zdravotnej starostlivosti, a zároveň 68 % si želá, aby sa výdavky na poskytovanie pomoci znížili. 

Domov
Zdieľať
Diskusia