Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Ema Stanovská
31. augusta 2022, 14:13
Čas čítania 1:05

V Bratislave pribudnú špeciálne klietky na odchyt diviakov. Mesto upozorňuje, že situácia presiahla bezpečnú mieru

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Inštalované budú na najviac „postihnutých“ miestach mestskej časti Staré Mesto. Prvá z nich pribudla tento týždeň v lokalite Slávičie údolie – Bartókova – Tichá.

Na niektorých miestach v bratislavskom Starom Meste pribudnú špeciálne klietky určené na odchyt diviakov. Inštalované budú na najviac „postihnutých“ miestach, prvá z nich pribudla tento týždeň v lokalite Slávičie údolie – Bartókova – Tichá.

Na sociálnej sieti o tom informuje mestská časť, ktorá o pomoc požiadala Štátnu veterinárnu a potravinovú správu.


„Výskyt diviačej zveri v meste už presiahol únosnú a najmä bezpečnú mieru. K odchytu sme pristúpili preto, lebo situácia je naozaj kritická,“ konštatuje miestna samospráva.


Čriedy diviakov totiž v uliciach devastujú podľa mestskej časti verejný priestor, pri stretnutí s človekom sa môžu zároveň správať nevyspytateľne. Samospráva obyvateľom taktiež pripomína, aby sa nepribližovali ku klietkam, ak v nich zaregistrujú diviaka. „Odchytené zviera je hlučné a agresívne,“ upozorňuje mestská časť.


Mestské lesy v Bratislave pre TASR v auguste uviedli, že napríklad aj na hranici mesta a lesa na Kramároch v Novom Meste zvýšia za prísnych bezpečnostných podmienok odlov diviakov. Práve tam by mohli byť odlovené problémové jedince, ktoré si už zvykli žiť v zarastených záhradách a prenikajú na sídlisko. Zvýšiť majú aj počet klietok na odchyt diviakov.

9. februára 2022, 21:52 Čas čítania 0:42 VIDEO: Diviaky sú už aj v centre Bratislavy. Sviňu natočili pred Národným divadlom VIDEO: Diviaky sú už aj v centre Bratislavy. Sviňu natočili pred Národným divadlom

Mestská časť Nové Mesto zároveň viackrát apelovala na miestnych obyvateľov, aby nevyhadzovali z balkónov potraviny a nenechávali zvyšky potravy v okolí odpadkových košov. Majiteľov pozemkov na hranici lesoparku a zastavaného územia vyzvala na zabezpečenie údržby zelene a orezov, kde sa diviaky najviac zdržiavajú.


Aj Karlova Ves vyzvala majiteľov najväčších neudržiavaných pozemkov, aby ich upratali, zbavili po lete spadnutého ovocia a prípadné poškodené dreviny ošetrili. Práve zanedbané pozemky v lokalite Krčace, na Starých gruntoch a pozemky nad Devínskou cestou sú úkrytom desiatok kusov divej zveri a stávajú sa útočiskom aj pre diviaky, ktoré sa následne pohybujú v obytných častiach.

Anketa:
Myslíš, že odchyt diviakov je správne riešenie?
Áno.
Nie.
Áno.
70 %
Nie.
30 %
Domov
Zdieľať
Diskusia