Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
9. apríla 2023, 15:50
Čas čítania 1:22

Pápež sa modlí za Ukrajincov a posiela odkaz Rusom. „Pomôž milovaným Ukrajincom na ich ceste k mieru,“ poprosil Boha

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Svätý Otec odslúžil veľkonočnú nedeľnú omšu.

Pápež František hovoril počas svojho tradičného veľkonočného posolstva o Ukrajine či temnote, ktorá zahaľuje svet, a vyzval na dialóg medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.


František odslúžil v nedeľu veľkonočnú omšu na Námestí svätého Petra po tom, čo sa v piatok nezúčastnil na krížovej ceste v Koloseu. Išlo o preventívne opatrenie vzhľadom na jeho nedávnu hospitalizáciu s bronchitídou.


Námestie svätého Petra zdobilo v nedeľu počas najvýznamnejšieho kresťanského sviatku, keď si veriaci pripomínajú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista, takmer 40 000 kvetov, ktoré darovalo Holandsko. Vo Vatikáne sa pri tejto príležitosti zišlo odhadom asi 100 000 ľudí.


Tradičná pompa a spevy však neskôr ustúpili súčasnej realite, keď pápež vyšiel na balkón Baziliky svätého Petra, aby predniesol svoje tradičné veľkonočné požehnanie Urbi et orbi (Mestu a svetu). František počas neho hovoril o „temnote a prítmí, ktoré až príliš často zahaľujú náš svet“, a modlil sa k Bohu za mier.


„Pomôž milovaným Ukrajincom na ich ceste k mieru a posvieť svetlom Veľkej noci na Rusov,“ uviedol pápež. Zrejme tak nabádal obyvateľov Ruska, aby hľadali pravdu o invázii na Ukrajinu, domnieva sa agentúra Reuters.


Zároveň požiadal Boha, aby utešil ranených a všetkých, ktorí prišli pre vojnu o svojich milovaných, a zaistil bezpečný návrat zajatcov k rodinám. „Otvor srdcia celého medzinárodného spoločenstva, aby sa pokúsilo ukončiť túto vojnu a všetky konflikty a krviprelievanie v našom svete,“ uviedol František.


Tak ako každú Veľkú noc, aj tentoraz vyzval na mier na Blízkom východe. Jeho výzva však bola naliehavejšia vzhľadom na nedávny konflikt medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi v súvislosti s raziou v jeruzalemskej mešite al-Aksá a raketové útoky zahŕňajúce Izrael, Sýriu a Libanon.


Pápež okrem toho spomenul nestabilitu v Libanone a Mjanmarsku a vyzval na viac pomoci pre obete februárového zemetrasenia v Turecku a Sýrii, ktoré si vyžiadalo takmer 56 000 obetí.


Aj napriek nedávnej hospitalizácii sa zdalo, že František bol počas nedeľňajšej omše i čítania posolstva v dobrej kondícii, všíma si Reuters. Dokonca sa vo svojom papamobile previezol okolo Námestia svätého Petra a po hlavnej ceste vedúcej k rieke Tiber, aby ho videlo čo najviac ľudí.

Domov
Zdieľať
Diskusia