Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
8. decembra 2022, 10:50
Čas čítania 0:59

Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z ekocídy. V dôsledku činnosti Čiernomorskej flotily uhynulo najmenej 50 000 delfínov

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

V Čiernom mori žili ešte v 20. storočí približne dva milióny delfínov. K ich postupnému úbytku prispel rybolov aj znečistenie. V roku 2020 ich tam podľa prieskumu bolo už len približne 250 000.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko zo spáchania ekocídy. Invázia okrem iného napáchala obrovské škody aj vo voľnej prírode na Ukrajine. 


Čierne more na pobrežie vyplavilo tisícky uhynutých morských cicavcov vrátane desaťtisícov delfínov. „Ruská vojna má obrovský dosah aj na prírodu v našej krajine,“ povedal Zelenskyj a odsúdil ruskú ekocídu na Ukrajine.

Zahynulo až 20 % delfínov

Zelenskyj zverejnil správu o situácii v prírodnej rezervácii Tuzlovské lagúny v Odeskej oblasti. „Odhadujeme, že v dôsledku vojny uhynulo prinajmenšom 50 000 delfínov,“ tvrdí v správe výskumný pracovník rezervácie Ivan Rusev. Dodáva, že to je zhruba 20 % z celkového počtu delfínov v Čiernom mori.

Delfín
Zdroj: Unsplash/TJ Fitzsimmons/volně k užití


Vedci z tejto tragédie obviňujú sonary ruských bojových lodí. Tie pomocou sonarov dokážu identifikovať nepriateľské ponorky aj na veľkú vzdialenosť. V prirodzenom prostredí morských cicavcov však spôsobujú nadmerný hluk, čo môže mať pre živočíchy fatálne následky.


Rusev ešte v auguste odhadoval úbytok čiernomorskej populácie delfínov v dôsledku vojny približne na 2 %, čo je zhruba 5 000 uhynutých zvierat. Skutočnosť je však omnoho horšia.


V Čiernom mori žili ešte v 20. storočí približne dva milióny delfínov. K ich postupnému úbytku prispel rybolov aj znečistenie. V roku 2020 ich tam podľa prieskumu bolo už len približne 250 000. 

Domov
Zdieľať
Diskusia