Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
7. decembra 2022, 16:47
Čas čítania 0:31

Taliban vykonal prvú verejnú popravu od nástupu k moci. Súdy majú príkaz uplatňovať v krajine islamské právo

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Krátko po tom, ako sa Taliban v auguste 2021 opätovne chopil moci, začal zavádzať tvrdé obmedzenia podobné radikálnym opatreniam z čias svojej predošlej vlády v rokoch 1996 – 2001.

V Afganistane v stredu verejne popravili muža odsúdeného na smrť za vraždu. Ide o prvé potvrdené vykonanie trestu smrti od prevzatia moci Talibanom. Hnutie Taliban sa ujalo moci v Afganistane v auguste minulého roka.


Najvyšší vodca Talibanu Hajbatulláh Achúndzáda začiatkom novembra nariadil sudcom, aby uplatňovali islamského právo vrátane verejných popráv, kameňovania, bičovania a amputácie končatín zlodejom. 

Verejné bičovania a obmedzené práva žien

Taliban od svojho nástupu k moci vykonal niekoľko verejných bičovaní. Poprava v meste Faráh, metropoly na západe krajiny, je prvou, ktorú radikálne hnutie potvrdilo. 


Krátko po tom, ako sa Taliban v auguste 2021 opätovne chopil moci, začal zavádzať tvrdé obmedzenia podobné radikálnym opatreniam z čias svojej predošlej vlády v rokoch 1996 – 2001. Dievčatám od siedmeho ročníka zakázal navštevovať školu a takisto nariadil ženám, aby sa na verejnosti úplne zahaľovali s výnimkou očí.

Domov
Zdieľať
Diskusia