Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Ivan Koribanič TASR
20. októbra 2022, 17:16
Čas čítania 1:15

Európsky parlament vyzval slovenskú vládu, aby zakročila proti nenávisti voči LGBTI+ komunite

Kategória:
News
Uložiť Uložené
Európsky parlament vyzval slovenskú vládu, aby zakročila proti nenávisti voči LGBTI+ komunite
Zdroj: Refresher/Ivan Koribanič

Európsky parlament tiež varuje pred používaním neprimeraného slovníka politikmi.

Európsky parlament vyzval slovenskú vládu, aby urobila pokrok pri ochrane LGBTIQ+ komunity. Z Európskej únie tak volajú po zastavení nenávisti, ktorá za uplynulé obdobie polarizuje slovenskú spoločnosť. Vyvrcholením nenávisti bol teroristický útok pred bratislavským podnikom Tepláreň. Po streľbe tam zahynuli Matúš Horváth a Juraj Vankulič.

Uznesenie, ktoré podporilo 447 poslancov, 78 bolo proti a 45 sa zdržalo hlasovania, odsudzuje nenávisť a násilie voči osobám na základe ich pohlavia, sexuálnej orientácie, rodovej identity alebo prejavu a pohlavných znakov na Slovensku aj v EÚ.

Streľba v Bratislave | Útok v Bratislave | pochod | Námestie SNP
Hoci sa účasť dala spočiatku rátať na desiatky, napokon prišlo približne 250 účastníkov. Zdroj: REFRESHER/Ivan Koribanič

Parlament zároveň vyjadril vážne znepokojenie nad častým používaním urážlivého, agresívneho a homofóbneho jazyka voči komunite LGBTIQ+ na Slovensku, a to aj bývalými a súčasnými členmi vlády. Poslanci v tejto súvislosti vyzvali na odmietnutie akejkoľvek formy spolupráce s krajne pravicovými extrémistickými silami.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

S odkazom na podobné trestné činy z nenávisti v Bulharsku, Chorvátsku a Litve europoslanci vyjadrili hlboké znepokojenie nad beztrestnosťou skupín zameraných proti LGBTIQ+ osobám, najmä krajne pravicových extrémistických skupín, a dôrazne odsúdili vlády štátov EÚ, ktoré sa s cieľom získať prístup k moci a udržať si ju spoliehajú na podporu krajne pravicových a ďalších politických strán neznášanlivých voči LGBTIQ+ osobám.

Poslanci sa obávajú, že mladšie generácie sa čoraz menej zaujímajú o dejiny fašizmu vrátane nenávisti voči LGBTIQ+ osobám, etnickým menšinám a židovskému obyvateľstvu.

Streľba v Bratislave | Útok v Bratislave | pochod | Námestie SNP
Po príhovoroch sa všetci presunuli z Námestia SNP pred podník Tepláreň. Zdroj: Refresher/Ivan Koribanič

Zdôraznili, že je preto potrebné, aby školské osnovy venovali väčší priestor učeniu o rôznych ideológiách a ich dôsledkoch. Členské štáty by podľa uznesenia Európskeho parlamentu mali zabezpečiť, aby boli trestné činy z nenávisti voči LGBTIQ+ osobám vyšetrované a páchatelia týchto činov stíhaní, vrátane podnecovania nenávisti na internete.

Európska únia by okrem toho mala začať kampane proti naratívom zameraným proti LGBTIQ+ osobám a financovať programy na podporu miestnych organizácií a občianskych iniciatív s cieľom pomôcť rozvíjať schopnosť obyvateľstva odolávať pravicovému extrémizmu.

Poslanci Európskeho parlamentu nakoniec vyzvali Radu EÚ, aby rozšírila zoznam trestných činov EÚ o prejavy a trestné činy z nenávisti, a vyzvali Maďarsko a Poľsko, aby prestali blokovať prijatie tohto rozhodnutia.

Streľba v Bratislave | Útok v Bratislave | pochod | Námestie SNP
Ľudia si pred podnikom Tepláreň uctili obete zapálením sviečky. Zdroj: Refresher/Ivan Koribanič
Domov
Zdieľať
Diskusia