Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Ema Stanovská TASR
4. augusta 2022, 17:19
Čas čítania 1:26

Amnesty International kritizuje ukrajinskú armádu: stavbou základní v obytných oblastiach ohrozuje civilistov

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Generálna tajomníčka Amnesty International Agnes Callamardová tvrdí, že ukrajinská armáda porušuje medzinárodné právo.

Ukrajinská armáda porušuje medzinárodné právo a ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach. Vo štvrtok na to upozornila ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI).


Generálna tajomníčka AI Agnes Callamardová konštatovala, že oprávnenie brániť svoju krajinu nezbavuje ukrajinskú armádu povinnosti dodržiavať medzinárodné humanitárne právo. Zdôraznila, že jej taktiku neospravedlňujú ani nevyberané útoky ruských síl.

Vojaci vraj nevyzvali obyvateľov na evakuáciu

Obytné štvrte, kde si ukrajinskí vojaci urobili základne, sú podľa správy AI vzdialené niekoľko kilometrov od frontových línií, pričom existovali aj alternatívne riešenia, ktoré by neohrozovali civilistov. Vojaci navyše nevyzvali obyvateľov na evakuáciu napriek tomu, že začali útočiť na ruské sily, ktoré paľbu opätovali.


Odborníci z AI boli svedkami toho, že ukrajinskí vojaci si „de facto“ základne vytvorili aj v piatich nemocniciach a 22 školách, ktoré boli síce zatvorené, no nachádzali sa v obývaných oblastiach.

5. mája 2024, 12:00 Čas čítania 4:14 Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky

AI zverejnila aj zoznam lokalít, v ktorých ukrajinská armáda vystavila civilné obyvateľstvo nebezpečenstvu. Ide o 19 miest a obcí v Charkovskej a Mykolajivskej oblasti a v Donbase. 

Ukrajina správu označila za „zvrátenosť“

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba správu AI kritizoval a označil ju za „nespravodlivú“.  „Toto správanie Amnesty International nie je o nájdení a oznamovaní pravdy svetu, ale o vytváraní falošnej rovnosti – medzi páchateľom a obeťou, medzi krajinou, ktorá ničí stovky a tisíce civilistov, miest a území, a krajinou, ktorá sa zúfalo bráni,“ uviedol Kuleba.

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov označil správu AI za „zvrátenosť“ s tým, že spochybňuje právo Ukrajincov brániť svoju krajinu, píše TASR s odvolaním na agentúru AFP.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak zdôraznil, že ukrajinské ozbrojené sily podnikajú všetky opatrenia na presun civilistov do bezpečnejších oblastí. Organizáciu Amnesty International obvinil, že sa podieľa na šírení dezinformácií Kremľa.

Faktor je, že ukrajinských civilistov ohrozujú predovšetkým ruské útoky. Putinova armáda opakovane (či už cielene, alebo omylom) zaútočila na civilné budovy.

9. apríla 2024, 19:30 Čas čítania 5:30 Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom

Rakety nedávno poškodili dvojposchodovú obytnú budovu, školu a obchod v meste Čuhujiv v Charkovskej oblasti. Zabili troch ľudí vrátane 70-ročnej ženy. Začiatkom júla ruská raketa zasiahla pri Odese deväťposchodovú budovu, v ktorej žilo asi 150 ľudí. Predtým Rusi zmobardovali nákupné centrum v ukrajinskom meste Kremenčuk či vlakovú stanicu v Kramatorsku. V týchto budovách pritom žiadne vojenské základne neboli.

Domov
Zdieľať
Diskusia