Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Jana Chovancová
6. augusta 2022, 7:38
Čas čítania 0:58

Orange a Telekom v noci vypínajú rýchlu 4G+ sieť, šetria tým elektrinu

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Dvaja najväčší slovenskí mobilní operátori sa snažia takýmto spôsobom znižovať svoje náklady na elektrickú energiu.

Orange a Telekom, dvaja najväčší slovenskí mobilní operátori, sa takisto snažia znižovať svoje náklady na elektrickú energiu. Ich kroky sú neobvyklé, v noci totiž vypínajú kapacitné vrstvy pri 4G sieti, píšu Živé

Základné 4G je v noci dostupné pre oboch operátorov, ide iba o 4G+, čo je sieť, kde operátori spájajú viaceré pásma na získanie ďalšej kapacity a rýchlosti. 

Operátor Orange presne nedefinoval, v ktorých hodinách túto sieť vypína. Vyjadril sa, že všetky 4G vrstvy sú dostupné v noci len vtedy, ak je to potrebné v danej oblasti.

„V noci máme aktivované aj špeciálne funkcionality na šetrenie elektrickej energie, ktoré v prípade, ak je v danej oblasti nízka prevádzka, vedia niektoré zo 4G kapacitných vrstiev vypnúť počas doby trvania takejto nízkej prevádzky,“ uviedla hovorkyňa Orangeu Alexandra Piskunová.

Operátor Telekom hovorí, že sa vypínanie môže dotknúť všetkých lokalít, v ktorých 4G+ ponúka. Vysvetľuje však, že k vypnutiu dodatočnej vrstvy môže prísť, ak je základňová stanica málo vyťažená alebo sa na ňu pripája málo klientov. V lokalitách s vyšším vyťažením môže fungovať naplno aj v noci.

„Vzhľadom na firemné ciele šetrenia energie vo viacerých oblastiach môže dôjsť v lokalitách so 4G+ k vypínaniu dodatočných vrstiev. Systém je načasovaný na režim od 22. do 6. hodiny počas zimného času, respektíve od 23. do 7. hodiny počas letného času,“ povedal hovorca Telekomu Michal Korec.

Operátori O2 a 4ka v noci sieť nevypínajú. Konkrétne 4ka si to nemôže ani dovoliť, keďže by klienti prišli o prístup do rýchlej siete. 

Anketa:
Postrehol si, že tvoj operátor v noci vypína sieť 4G+?
Áno
Nie
Áno
31 %
90 Hlasov
Nie
69 %
201 Hlasov
Domov
Zdieľať
Diskusia