Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 23. 1. 2021 meniny má Miloš

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Hudba - Tip na hudbu
36
damnthat
24. február 2013, 19:29

9 skladieb od Rytmusa, ktoré by si mal počuť než začneš kritizovať

Rebríček deviatich skladieb, ktoré sú dôkazom, že Rytmusova skladba nie je o vulgarizmoch a drsnej póze.

damnthat
24. február 2013, 19:29
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Jedna z vecí, ktoré Rytmusa už musia unavovať, sú nekonečné rozhovory s novinármi, ktorí sa jeho tvorbu (bez jej znalosti) snažia škatuľkovať a radi ho vidia ako drsného rappera s drsnými skladbami (všetci si asi pamätáme na rozhovor s novinárkou so žltými zubami, či nedávne interview v denníku Právo). Dovolím si tvrdiť, že rovnakú zbraň používa aj 90% hejterov a ako sa Rytmus v spomínanom rozhovore vyjadril: "Ľudia ma súdia podľa skladieb a videí z YouTube."

Veľmi živo si pamätám, že rovnaký problém mal kedysi Eminem. Keď vydal albumy Slim Shady, či Marshall Mathers a jeho plagáty z Brava zdobili nejednu detskú izbu, väčšia jeho kritikov ho označila za debila, čo nadáva ženám a všetko zakladá na kontroverznosti. Mojou odpoveďou vtedy bolo, aby si dotyčný vypočul skladby ako Rock Bottom, pretože očividne jeho tvorbu nepoznali. A podobne je to aj dnes s Rytmusom. Preto sme pre vás pripravili 9 skladieb (z každého albumu 3), ktoré by ste mali poznať - či už ste fanúšik, alebo hejter. Ukazujú tvorbu Rytmusa bez nadávok, bez senzácii, bez kontroverznosti a pre obyčajných ľudí. Veľa vašich argumentov sa potom stane bezpredmetnými, pretože sa zakladajú len na známom úsloví kto chce psa biť, palicu si nájde.

 

BENGORO (2006)


9 skladieb od Rytmusa, ktoré by si mal počuť než začneš kritizovať

 

Prečo

Hádam jediný slovenský rapový track, ktorý je celý postavený na anafore (ak nevieš čo to je, vráť sa do 7. ročníka na základnej škole). Rytmus sa tu prostredníctvom otázok zaoberá vecami, ktoré ho trápia. V prvej slohe sa dostávame od podstaty ľudskej povahy cez politiku, smrť, drogami zničené životy až po lásku. Druhá sloha je venovaná mladým rapperom a dôvodom ich neúspechu, zároveň tu nájdeme aj kritiku novinárov a pokryteckej spoločnosti, ktorá sa dištancuje od Rytmusa, ale vo svojej podstate je oveľa skazenejšia. V tejto skladbe Rytmus nešetrí nadávkami, avšak kritiku založenú na používaní vuglarizmov označuje za farizejstvo. Pre mňa jednoznačne jedna z najepších vecí na albume Bengoro.

 

Prečo sa deti hrajú a dospelí vojny stroja / Prečo som postavený v prvej línii do boja / Svet bez otázok ako paranoja / Pýtam sa celý život, moje zmysly sa neboja

 

Pravdivý príbeh

Rap má v sebe schopnosť hovoriť o konkrétnych príbehoch a životných situáciách. Niektoré veci si totiž žiadajú, aby boli povedané narovinu. Stačí len vedieť správnym spôsobom podať správny príbeh a získate si svojich fanúšikov, ktorí sa s textom po prvom vypočutí stotožnia. Jeden z najlepších storytellingov, ktoré vznikli na Slovensku, napísal Rytmus na albume Bengoro. Patrí k najsilnejším možno práve preto, že je pradivý a pre mnohých aj motivačný. Je to veľmi osobná autobiografická skladba, prostredníctvom ktorej sa fanúšikovia môžu dozvedieť podstatné veci z Rytmusovho detstva a o neľahkej štartovacej pozícii akú mal. Tento pravdivý príbeh však nie je ničím výnimočným, paneláky sú ich plné a práve preto sa tento track stal tak cenený. Koniec koncov, rapovať vie veľa ľudí, ale vedieť rozpovedať dobrý príbeh len málo.

 

Nevinné decko bolo pre nich terčom nenávisti / Svokor si na MNV zisťoval na mladú matku vychytávky z minulosti / Chceli ju potupiť a nikdy im nebolo dosti / Časom sa u cigána nazbierava veľa zlosti / Za ten čas okrem matky nedostal milého slova / Uzatvorený do seba, to je miesto kde sa mohol pred falešnými potkanmi schovať


 

Mama

Mama nadväzuje tak trochu na Pradivý príbeh a je to Rytmusove vyznanie pre svoju mamu. Veľa veľkých rapperov ako 2Pac, Kanye West, Nas, či Andre 3000 majú vo svojej diskografii podobne ladenú skladbu. Kritici, ktorí tvrdia, že Rytmus vo svojej tvorbe používa len vulgarizmy, by si mali tento track vypočuť. Hymna pre svoju matku, ktorej je za mnohé vďačný a ospravedlňuje sa za všetky svoje chyby.

 

Viem čo si prežila a že si mala ťažký život / O nás všetkých si sa starala tak úctivo / Vždy bolo navarené z toho mála čo sme mali / Vždy si ma podržala ked mi všetci nadávali / Na svoje deti nedáš dopustiť a to si vážim / si tá najlepšia mama na svete, môj anjel strážny

 

KRAL (2009)


9 skladieb od Rytmusa, ktoré by si mal počuť než začneš kritizovať


Kráľ

Rytmus spomína Boha v niekoľkých svojich textoch, pričom práve skladba Kráľ je venovaná téme viery a Boha. Kráľ, teda v tomto význame Boh, však nie je popisovaný ako deduško na obláčiku, Rytmus o ňom hovorí ako o vedomí, živote a vesmíre. Track začína tým, že kedysi Rytmus Boha nenávidel kvôli tragédiám vo svete a až neskôr pochopil, že všetko si spôsobujú ľudia sami, pretože závisí na nich, ako nakladajú so svojou slobodnou vôľou. V druhej slohe kladie Bohu otázky, nakoľko si uvedomuje, že je v živote veľa vecí nefér, avšak odpovedí sa nedočká. Upozorňuje aj na to, že veľa ľudí sa k Bohu obracia len keď sa im v živote nedarí. Na konci mu ďakuje za svoj talent a vyjadruje túžbu, aby sa darilo všetkým ľuďom na svete. Rovnako ako v iných skladbách, ani tu nenájdete žiadne vulgarizmy.

 

Viem že si ale nikdy som Ťa nevidel / Prečo na Teba ľudia myslia iba keď to nevyjde / Ďakujem Ti za talent ďakujem za tie dary / Daj každému rovnako nech sa každému darí

 

Musíš mať nádej

Jeden motivačný track najmä pre mladých ľudí, v ktorom sa ich Rytmus snaží povzbudiť na ceste za svojím snom. Ako človek, ktorý dosiahol úspech vďaka vytrvalej práci radí svojim fanúšikom aby sa snažili, nechceli všetko naraz a nevzdávali sa. Aby podnietil snahu a tvorivosť, spravil súťaž o najlepší klip a preto do dnešného dňa nájdeme množstvo fanúšikovských videí na YouTube. Opäť ďalší dôkaz, že Rytmusova tvorba nie je plná nadávok. Keďže si uvedomuje svoj vplyv a to, že je pre mnohých vzorom, v celej jeho tvorbe nachádzame pozitívny message a osudzovanie pasivity či zabíjania voľného času.

 

Každý má cieľ, každý má sen, on nepríde za tebou, ty musíš si ísť preň / Máš na to, dám ruku na to, je to iba v hlave, tieto veci dávno viem.


 

List otcovi

Skladba sa dotýka autobiografickej línie Rytmusovej tvorby a skladbu List otcovi môžeme brať ako pokračovanie Pravdivého príbehu. Fanúšikovia sú už oboznámení s nekompletným rodinným zázemím, v ktorom Rytmus vyrastal a rapper aj po rokoch spomína na absenciu mužského vzoru počas svojho dospievania. Napriek tomu, že dnes je už dospelý človek, ešte stále chýba v jeho vnútri posledná časť skladačky, ktorou je práve jeho otec. V tomto tracku spomína na všetky chvíle, kedy si želal, aby pri ňom jeho otec stál a otvorene sa delí o svoje emócie a istú dávku frustrácie. Rytmusa však prešla zloba a po rokoch je mu ochotný všetko odpustiť, telefón však ani po 36 rokoch nezvoní. Aj táto skladba pomáha prekonať neľahkú situáciu mnohým mladým ľuďom, ktorí musia vyrastať bez otca.

 

Kde si bol, keď som začal robiť prvé kroky? / Ty si už vtedy vedel že ťa neuvidím roky / Vzdal si sa toho čo si sám stvoril / Neviem ako to mám chápať som tvoj syn alebo omyl? / Kde si bol keď sa mi smiali že som cigán? / Ja som čakal na teba chcel som aby si stál pri nás / Vždy som závidel mojim kamarátov svojich otcov / Boli tak šťastní ja som osamelý trpel zlosťou

 

FENOMEN (2012)


9 skladieb od Rytmusa, ktoré by si mal počuť než začneš kritizovať

 

Deti stratenej generácie

Rytmus hovorí o šťastí, pretože veľa z toho, čo si pod týmto pojmom predstavujeme, je len ilúzia, ktorú sme niekde videli a snažíme sa ju kopírovať. Nedá sa však zaškatuľkovať, keďže sme všetci jedineční a Rytmus ju popisuje ako túžbu, stav a eufóriu. Hovorí aj o tom, že všetko je to len o tom, aby bol človek vyrovnaný najmä po psychickej stránke, pretože potom ho nedokáže nič zlomiť. Opäť je tu výrazne prítomný motivačný aspekt Rytmusovej tvorby, ktorý je zabalený do energického beatu, takže skladba dokáže poslucháča priam vyburcovať.

 

Ja sa ťa pýtam, definuj mi čo je šťastie / Je to túžba, je to stav, je to eufória, ktorá rastie / Ty si ten tvorca svojich vlastných snov / Nenechaj si zobrať ilúzie, poď so mnou.


 

Sám

Jedna z najintrospektívnejších skladieb v Rytmusovej tvorbe, kde mu opäť nerobí problém otvoriť sa svojim poslucháčom a podeliť sa o svoje pocity a emócie. Ide o spomínanie na svoju mladosť a začiatky ešte pred tým, ako sa mu podarilo uživiť hudbou. V ďalšej slohe hovorí aj o odvrátanej strane svojej slávy, avšak za svoj úspech je vďačný. V tomto tracku hovorí aj o tom, že ostáva v skutočnosti sám, pretože spoľahnúť sa môže jedine sám na seba a to aj keď všetci odídu. Rytmus je sebavedomý človek, ktorému však nechýba pokora a toho dôkazom je aj táto vec.

 

Nesnažím sa prekročiť svoj tieň, Ale nájsť svoju cestu ako sám seba spoznať / Nikomu sa sťažovať nechcem, Ale občas sám neviem, komu sa mám vlastne ozvať.

 

 

Bez mamy bez otca

V tejto pomalej a dojímavej piesni sa Rytmus opäť vciťuje do života mladého človeka, ktorý dospieva v nekompletnej rodine, tentokrát v detskom domove bez mamy a bez otca. Príbeh, akých sú na Slovensku tisícky (za rok 2012 až 4701 detí v detských domovoch). Rytmus však verí, že všetko s čím musia deti bez rodičov zápasiť, ich v konečnom dôsledku posilní a sami neskôr založia skvelú rodinu, ktorú nikdy nemali. Skladba o tom, že nie každému dopraje osud, ale je na nás, či ho dokážeme zmeniť a všetky rany premeniť na plány.

 

Aj keď budeš vyrastať bez mamy bez otca / Nájdeš v sebe vieru, všetko viem, že zvládneš sám / Všetko zlé čo si zažil sa zmení na dobré raz budeš mať rodinu to viem

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.