Situácia spred pandémie a počas nej sa výraznejšie nezmenila.
V roku 2018 zistili psychológovia Michal Hajdúk a Anton Heretik, že približne každý piaty študent Univerzity Komenského v Bratislave trpí úzkosťami a depresiou, upozorňuje Denník N.
Keď začala slovenská vláda zavádzať najprísnejšie obmedzenia v nadväznosti na pandémiu koronavírusu, psychológovia chceli opäť zistiť, ako situácia vplýva na psychický stav študentov. Učiť sa začali na diaľku a sociálne kontakty obmedzili na minimum čo znamenalo, že mladí ľudia často zostávali skľúčení.
Výsledky hovoria jasnou rečou. Z prieskumu, do ktorého sa zapojilo rovnakých 230 študentov ako pred dvomi rokmi vyplýva, že pandémia koronavírusu tak výrazne duševný stav študentov nezasiahla.
Pomer študentov s úzkosťami a depresiou zostal približne rovnaký, pričom ak jednotlivci preukazovali depresívnejšie správanie v prieskume z roku 2018, horšie fungovali aj v čase koronavírusu. Ak v prieskume študent uviedol, že sa vo zvýšenej miere cíti osamelý, tak označili aj možnosť, že zažívajú viac depresívnych a úzkostných príznakov.