Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
22. apríla 2020, 12:41
Čas čítania 5:18
Tímea Krauszová

Unorthodox je ďalší miniseriál od Netflixu, ktorý musíš vidieť. Tvorcom sa podarilo spojiť nezlúčiteľné svety

Unorthodox je ďalší miniseriál od Netflixu, ktorý musíš vidieť. Tvorcom sa podarilo spojiť nezlúčiteľné svety
Zdroj: Anika Molnar / Netflix
FILMY A SERIÁLY NETFLIX
Uložiť Uložené

Nový miniseriál na Netflixe zaujal príbehom aj spracovaním.

Miniseriál Unorthodox spracúva príbeh mladej ženy, ktorá vyrástla v extrémne ortodoxnej židovskej komunite Williamsburg v meste New York.  Jej manželstvo dohodli rodičia, prvýkrát sa osamote s manželom rozprávala až po tom, čo boli svoji. Prísne pravidlá jej zakazujú spievať na verejnosti, nemôže len tak vyjsť z domu a keď sa jej nedarí otehotnieť, je to téma, ktorú od rabína cez členov komunity riešia dokonca aj jej svokra. Od svojej komunity a manžela napokon ujde do zahraničia, ostatní ju však nenechajú odísť len tak. Podarí sa jej nájsť novú slobodu?

Štyri krátke epizódy nesú silné posolstvo o boji za ľudskú slobodu, slobodné myšlienky a názory, ktoré si vytvára človek najmä skúsenosťami a nielen tým, že počúva starších. Seriál je prepletený geniálnym soundtrackom, silnými hereckými výkonmi a najmä zasadený do dvoch svetov, ktoré k sebe absolútne nesedia. Netflix znovu posunul hranice toho, akým spôsobom a jazykom sa dajú skutočné príbehy prerozprávať

Výnimočnosťou Unorthodox je jeho jazyk, pretože väčšina seriálu je v jidiš, menšia časť v angličtine a nemčine.  

 V článku nenájdeš spoilery, ktoré by ti pokazili zážitok zo seriálu, preto pokojne čítaj ďalej.

V tomto článku si prečítaš:
  • Či ovládajú herci jazyk jidiš, alebo sa ho museli naučiť
  • O ultra-ortodoxnej komunite, z ktorej hlavná hrdinka pochádza
  • Či sú tradície v seriáli hodnoverne zobrazené
  • V čom sa líši skutočný príbeh, na ktorom Unorthodox založili, od príbehu v seriáli
  • Prečo bol Berlín obrovským šokom pre hlavnú hrdinku, ktorá predtým nikdy nevidela ani za hranice svojej štvrte

Niektorí herci majú na konte minimum skúseností

V hlavnej úlohe je izraelská herečka Shira Haas (24). V jej postave Esther (Esty) Shapiro sa mieša dievčatko a dospelá žena, plachosť a odhodlanie a hoci o „veľkom svete“ vie len to, čo jej povedali, chce ho skúsiť na vlastnú päsť. Neustále prekonáva vlastné predsudky, za ktoré ani nemôže.

Haas stačí len pohľad alebo zvraštené čelo a divákovi jasne sprostredkuje emóciu či myšlienkový pochod. Zvládla aj náročné násilné scény. Má za sebou predovšetkým izraelské snímky, vo filmoch účinkuje už od roku 2014. Skutočne prvým medzinárodným úspechom však pre ňu je postava Esty.

Jej manžela Yankyho stvárnil Amit Rahav, 24-ročný herec, ktorého doposiaľ najznámejšou snímkou je The Damned v hebrejčine. Účinkoval vo viacerých izraelských seriáloch, no narozdiel od Haas nemá skúsenosti s Hollywoodom. Jeho postava naivného maminho maznáčika mu sadla a zahral ju uveriteľne. Silnejší príbeh má však jeho bratranec Moische (Jeff Willbusch). 

Willbusch dostal úlohu stratenej ovečky, ktorá si hľadá cestu späť do ortodoxnej komunity. Podľahol však svetským radostiam, gambluje a nepovie nie ženám, drogám či alkoholu. Napriek tomu má v sebe hlboko zakorenenú vieru. Willbusch má 32 rokov, je to nemecký herec, ktorý plynule ovláda jidiš a v Estynom príbehu sa našiel, hoci stvárňuje inú postavu. Je drsný, miestami vtipný a veľmi reálny.

(zľava) Jeff Willbusch  a Amit Rahav v úlohách bratrancov Moischeho Lefkovitcha a Yankyho Shapiru.
(zľava) Jeff Willbusch a Amit Rahav v úlohách bratrancov Moischeho Lefkovitcha a Yankyho Shapiru. Zdroj: Anika Molnar / Netflix

Okrem hercov museli tvorcovia myslieť na mnoho vecí: kostýmy, nábytok, tradície, modlitby, preklad titulkov. Hodnovernosť detailov a anglické titulky zabezpečil jidský konzultant Eli Rosen, ktorý v seriáli stvárnil postavu rabína.

Pred kamerou aj v zákulisí pracovalo mnoho Židov a poradcov, niektorí herci skutočne jazyk ovládajú a jednotlivé detaily sú výsledkom výskumných výletov do Williamsburgu a dlhých konzultácií. Usilovali sa teda o najväčšiu možnú mieru autenticity.

O produkciu seriálu sa postarali ženy: Anna Winger a Alexa Karolinski v úlohe scenáristiek, do režisérskej stoličky sa posadila Maria Schrader. Seriál natáčali v Berlíne.

Židovka v Berlíne: Okrem traumy musela Esty čeliť životnému štýlu, o ktorom predtým nič dobré nepočula

Esty sa vo veku 19 rokov rozhodne opustiť svojho manžela Yankyho (Amit Rahav), za ktorého sa vydala v osemnástich. Vyrastala v ortodoxnej komunite Satmar v centre mesta New York. V manželstve je nešťastná a v komunite čelí veľkej kritike, pretože ani po roku sa jej nedarí otehotnieť. S malou pomocou sa jej podarí ujsť do Berlína, kde ju však naháňajú tiene minulosti. Stretáva sa tam s novými priateľmi, ktorí búrajú jej predstavu o živote a o nežidoch.

Rabbi pošle Yankyho a jeho bratranca Moischeho do Nemecka s cieľom priviesť stratenú manželku domov. Okrem násilnej minulosti medzi Nemcami a Židmi sa tak Esty musí vyrovnávať s kultúrnym šokom a čelí rozhodnutiu, či sa vráti do starých koľají, alebo bude žiť nový život.

V snahe vyslobodiť sa však Esty prišla práve do mesta, ktoré jej na každom kroku pripomína, prečo vôbec jej komunita vznikla. 

Shira Haas v úlohe Esther Shapiro.
Shira Haas v úlohe Esther Shapiro. Zdroj: Anika Molnar / Netflix

Komunita, z ktorej pochádza Esty, stále existuje

Viac o komunite Satmar sa divák dozvie aj na Netflixe, v krátkom, 20-minútovom dokumente The Making of Unorthodox. Je to jedinečná príležitosť nahliadnuť do života chasidských židov v newyorskom Williamsburgu v Brooklyne.  Po druhej svetovej vojne komunitu založili preživší holokaustu, ktorým sa podarilo utiecť do Ameriky. Ich rodným jazykom je jidiš a Satmar dodnes patrí k najväčším chasidským hnutiam na svete.

Realita holokaustu je v ich životoch neustále citeľná, aj z úst hlavnej postavy zaznie, že ich zodpovednosťou je plodiť deti a znovu rozmnožiť populáciu Židov. Deborah Feldmanová, ktorej memoár je podkladom k seriálu v dokumente prezradila, že trauma z holokaustu bola hlavnou hybnou silou pri zakladaní novej komunity a určovaní pravidiel, podľa ktorých budú žiť.

Nie všetko je stopercentne hodnoverné: Tvorcovia obetovali niektoré detaily, ale zachovali podstatu príbehu

Tvorcovia v dokumente o natáčaní priznali, že niekto z komunity by sa mohol sťažovať na rozdiely. Ich cieľom však bolo zachytiť príbeh a najmä vnútorný svet postáv hodnoverne a zároveň spôsobom, ktorý je pútavý aj pre televíziu. Chceli, aby dva odlišné svety pôsobili autenticky, a to bolo pre nich ešte dôležitejšie než správnosť detailov.

Odporúčané
Komik Szatmary: Vraveli mi, aby som nevtipkoval o tom, že som Žid. Nedal som si povedať, dnes sa na tom baví aj židovské publikum Komik Szatmary: Vraveli mi, aby som nevtipkoval o tom, že som Žid. Nedal som si povedať, dnes sa na tom baví aj židovské publikum 13. novembra 2019, 9:53

Na rozdiely upozornila v článku na portáli forward.com Frieda Vizel. Pochádza z rovnakej komunity vo Williamsburgu a producentkám vytýka predovšetkým jednostrannosť vo vyobrazení židovských postáv. Je to podľa nej nielen nepresné, ale záporné postavy sú podľa nej ako z rozprávky: až nereálne zlé, bez odtieňov dobra.

Vizel prekvapilo „škaredé oblečenie Esty počas pracovných dní,“ jej parochňa, ktorá jej vraj nepristala, ale aj nepresnosti v kostýmoch ľudí v pozadí alebo nevkusný nábytok. Okrem toho však seriálu vytýka to, že ho seriál Williamsburg zobrazuje tak, akoby tam žili len nudní ľudia bez zmyslu pre humor, ktorí sú posadnutí pravidlami.

„Samozrejme, existujú aj zlí ľudia v chasidskej komunite, a sama som kritikom mnohých ich praktík, ale to neznamená, že každý je umlčaný, vážny, nosí obnosené oblečenie, nasledujú pravidlá a neustále spomínajú holokaust,“ napísala. Vizel sprevádza turistické prehliadky po Williamsburgu, z komunity síce dávno odišla, no stále sa v nej vyzná. Kritizuje aj pasivitu, s akou sú vyobrazení muži a dodáva, že ľudia nie sú čiernobieli, ako sa seriál snaží naznačiť.

Zdroj: Anika Molnar / Netflix

Rozdielov medzi skutočnosťou a seriálom je mnoho

Príbeh popisuje skutočný život Debory Feldmanovej, ktorá zo svojej ortodoxnej komunity ušla a neskôr o tom napísala autobiografickú knihu. Vydala sa bez lásky vo veku 17 rokov za muža, ktorého jej dohodli rodičia. Trpela rovnakou sexuálnou dysfunkciou ako Esty v seriáli. Tá jej znemožnila otehotnieť. Neschopnosť priniesť na svet dieťa je podľa Feldmanovej dôvodom na rozvod, o ktorý môže požiadať muž. Ten sa znovu môže oženiť a mať svoje deti.

V rozhovore pre Electric Literature povedala, že neplodnosť zaradí ženu v ortodoxnej komunie na najnižšiu možnú priečku. Je nepoužiteľná, zbytočná, jej život prestáva mať význam.

Feldmanová napokon otehotnela, v roku 2006 porodila syna a spolu s manželom sa presťahovali do Yonkers v New Yorku. Tam začala študovať literatúru na miestnej vysokej škole a s podporou fakulty a jej priateľov sa jej podarilo opustiť manžela aj komunitu Satmar v roku 2009. So svojim vtedy trojročným synom sa presťahovala do Manhattanu, neskôr sa podobne ako Esty presťahovala do Nemecka, kde dnes žije a pracuje.

Zážitky Esty v Berlíne sú kompletne vymyslené, ale jej minulosť, rodinní príslušníci či pohľad na svet sú založené na skutočnej žene, ktorá o svojom živote napísala knihu. Feldmanová naozaj prežívala tie isté zdravotné problémy, šikanovanie svokrou či pasivitu zo strany svojho manžela, ktorý bol mamičkin maznáčik.

Seriál teda nie je presným spracovaním skutočného príbehu. Je ním silne inšpirovaný.

Jedno je však isté. Unorthodox je krátky no úderný seriál. Stihneš si ho pozrieť za jedno popoludnie. Dojme ťa, rozosmeje aj prekvapí a je vhodný práve do obdobia, keď sme všetci uväznení medzi štyrmi stenami. Pripomenie ti totiž, že na svete stále žijú ľudia, ktorí medzi stenami vyrástli – a nepoznajú nič iné.

Anketa:
Videl si už Unorthodox na Netflixe?
Áno.
Nie, ale chystám sa.
Nie, nezaujal ma.
Áno.
39 %
Nie, ale chystám sa.
50 %
Nie, nezaujal ma.
11 %
Domov
Zdieľať
Diskusia