Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 25. 1. 2020 meniny má Gejza

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Tech - Gadgets
19
Andrej Verešvársky
28. december 2012, 12:48
Čas čítania: 5:30

25 sci-fi návrhov, ktoré sa stali skutočnosťou

Nie som expert na techniku, vynálezy, ani nesledujem dianie vo vedeckej sfére tak pozorne, ako by som možno chcel a práve preto ma veľmi zaujal sumarizačný článok na webe Buzzfeed, ktorý zhrnul najzaujímavejšie objavy a vynálezy roka 2012, ktoré by sa nie

Andrej Verešvársky
28. december 2012, 12:48
Čas čítania: 5:30
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
19
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

 

Nie som expert na techniku, vynálezy, ani nesledujem dianie vo vedeckej sfére tak pozorne, ako by som možno chcel a práve preto ma veľmi zaujal sumarizačný článok na webe Buzzfeed, ktorý zhrnul najzaujímavejšie objavy a vynálezy roka 2012, ktoré by sa niekoľko rokov dozadu javili ako sci-fi. Prečítajte si teda, čo zaujímavé sa udialo a budúci rok sa dúfam dočkáme aj toho teleportu, lietajúcich áut a masovej výroby náhradných orgánov (I see u, pečeň).

 

Človek dosiahol najnižší známy bod na dne oceánu.

 

Týmto človekom bol známy režisér a v poslednej dobe aj priekopník v (nielen) filmárskej technike, James Cameron. Dve a pol hodiny zostupoval do Mariánskej priekopy v malej ponorke, ktorá nielen fotografovala, ale aj zbierala rôzne "sample" (nie hudobné). Hĺbka priekopy činí takmer 11 kilometrov.

 

 

Koža v spreji

 

Firma Avita Medical vyvinula sprej nazvaný ReCell, ktorý pomáha hlavne obetiam rozsiahleho popálenia kože. Lekári najprv odstránia kus zdravého kožného tkaniva (veľkosti približne poštovnej známky) od popáleného pacienta, následne na to ho zmiešajú s enzýmom, ktorý získali z prasiat (rly?) a vo forme postreku sa nastrieka na popálené miesta. Do týždňa sa takto môže obnoviť pokožka vo veľkosti A4 papiera. Najlepšie na tom celom údajne je, že keďže pochádza darcovská koža priamo od pacienta, riziko odmietnutia je minimálne.

 

 

Pokrok vo vývine "plášťa neviditeľnosti"

 

Firma HyperStealth Biotechnology z Britskej Kolumbie v Kanade predstavila armáde funkčný prototyp látky (nazvanej Quantum Stealth), ktorá ohýba svetelné lúče vo svojom okolí, čo má za následok takmer zneviditeľnenie objektu. Robí tak bez použitia kamier, zrkadiel, či batérií. Okrem faktu, že objekt nie je vidieť, ho táto látka chráni pred termálnymi, či infračervenými skenmi. Tak čo ty na to, Harry? Bilbo? Predator?

 

 

Odfotografovanie DNA

 

Vďaka super-výkonnému elektrónovému mikroskopu sa vedcom vôbec prvýkrát podarilo odfotografovať ľudskú DNA. Konkrétne sa to podarilo Enzovi di Fabriziovi a jeho tímu v talianskom Inštitúte technológie v Genoe.

 

 

Geneticky modifikovaný hodváb silnejší než oceľ

 

Na Univerzite vo Wyomingu sa vedcom podarilo geneticky modifikovať hodvábnikov (chrobáky, ktoré produkujú hodváb, keby si nevedel) tak, aby produkovali hodváb, ktorý je silnejší než oceľ. Možno sa pýtate, čomu môže toto pomôcť, ale profitovať by z tohto objavu mal nielen lekársky priemysel, ale dokonca aj armáda (Hodvábna zbroj? Sounds legit epic to me.)

 

 

Robotická ruka ovládaná mysľou

 

Na Univerzite v Pittsburgu pracovali vedci z Nervového oddelenia na robotickej ruke ovládanej mysľou. Spolupracovala s nimi 52-ročná (zrejme ochrnutá) pacientka Jan Scheuermann, ktorá sa po 13 týždňoch naučila svoju robotickú ruku ovládať myšlienkami. Nepýtajte sa ma, ako je to možné.

 

 

Objavenie planéty so 4 slnkami

 

Amatérski astronómovia objavili vzdialenú planétu, okolo ktorej obiehajú dve hviezdy, okolo ktorích zase obiehajú  ďalšie dve hviezdy. 2+2 je štyri (thank you cpt. Obvious) a vedci doteraz rozmýšľajú nad tým, ako je možné, že sa planéta o veľkosti Neptúna vďaka pôsobeniu toľkých gravitačných polí neodklonila zo svojej polohy. 4 Slnká! Znamená to, že majú štyri rána?

 

 

"Hacknutie" ľudského mozgu

 

Usenix Technology je firma, ktorá pomocou prístroja s názvom EGG (electroencephalograf) ukázala, aký je ľudský mozog zraniteľný a citlivý. Pomocou headsetového prístroja a príslušného softwareu sa vedci "nabúrali" do mozgu aby sledovali, čo sa s ním deje, keď získava rôzne podnety z vonka. Od ľudských tvárí, cez násilie, až po vaše pin kódy od kreditiek.

 

 

Robotický exoskeleton

 

Exoskeleton je vďaka prototypu X1 Robotic Exoskeleton skutočnosťou. Využíva sa momentálne hlavne v NASA, kde pomocou neho simulujú podmienky vo vesmíre (konštrukcia má 4 motorizované jednotky a 6 pasívnych, ktoré buď pohyb uľahčujú, alebo sťažujú). Postupne by mal tento prístroj preniknúť aj do zdravotníctva, kde by pomáhal telesne postihnutým ľuďom. Čo na to Tom Cruise?

 

 

Ultra-ohybné sklo

 

Sklo, ktoré je len 0,05 mm tenké (podobne ako kus papiera) bolo predstavené na priemyselnej konferencii v Bostone. Použitie podobného materiálu nám môže v budúcnosti priniesť množstvo zaujímavých prístrojov a gadgetov, počínajúc ohybnými smartfónmi, tabletmi, či takýmito "náramkami". Wow.

 

 

Prvá komerčná vesmírna ľoď bez ľudskej posádky zakotvila v ISS

 

Dragon, to je meno prepravnej vesmírnej lode, na ktorej nenájdete ľudskú posádku. Prvýkrát v histórií sa podarilo na ISS (Medzinárodná vesmírna stanica) zakotviť komerčnému plavidlu súkromnej spoločnosti ovládanému na diaľku. Dragon doniesol drahocenné zásoby a let by sa mal v budúcnosti zopakovať.

 

 

Očné implantáty dali nevidiacemu zrak

 

Dvaja slepí muži z UK dostali počas osemhodinovej operácie očné implantáty, ktoré im po rokoch slepoty začali postupne vracať zrak. Týždeň potom hlásili obaja muži prvé výsledky - začali vnímať kontúry objektov a snívať vo farbách. Lekári im predpovedajú ďalšie zlepšenia.

 

 

Objavenie "diamantovej" planéty

 

Tento rok objavil tím vedcov z rôznych krajín exoplanétu, ktorá by sa mala skladať výlučne z diamantov. Jej veľkosť by mala až 5-krát presahovať našu Zem a jej "obsah" by mal pozostávať hlavne z kryštalického uhlíka - diamantu.

 

 

Flexibilné a lacné solárne panely

 

Skutočne lacné a ohybné solárne panely vyrobila firma Twin Creeks Hyperion. Až o 50 percent lacnejšie solárne panely by mohli časom nahradiť čoraz obmedzenejšie fosílne palivá.

 

 

Objavenie Higgsovho bozónu

 

Správa, ktorá sa v médiách šírila v lete, kedy vedci zo švajčiarskeho CERNU objavili doposiaľ neobjavenú časticu známu pod názvom Higgsov bozón. Problematika tohto objavu je celkom zložitá, takže pokiaľ vás tento vedecký objav zaujíma, nasmerujte sa pre začiatok sem.

 

 

Okuliare od Google na denné používanie

 

Toto video ste už asi všetci videli, a aj keď je vytvorené zrejme pomocou počítačových programov na animovanie, funkčné prototypy okuliarov od Google boli videné na verejnosti. Firma ohlásila čiastočné zameranie sa na tento projekt a vývoj okuliarov, ktoré vám do vášho dennodenného života pridajú dynamické prepojenie s kybernetickým svetom.

 

 

Listy s umelou inteligenciou produkujú elektrinu

 

Vedec Daniel G. Nocera vytvoril umelé listy, ktoré simulujú proces fotosyntézy, no oproti tým skutočným negenerujú kyslík, ale vodík. Ten sa dá následne použiť ako zdroj pre výrobu elektriny, ktorá by sa tak mohla dostať naozaj ku každému.

 

 

Microsoft si patentoval "holodeck"

 

Hráči počítačových hier a znalci scifi filmov a kníh už "holodeck" niekoľko rokov poznajú, no vyzerá to tak, že sa tento gadget vďaka Microsoftu pretaví do reality. Dostať by ho mala ako prvá hráčska komunita (wuejj), ktorej by Microsoft  poskytol dynamický systém premietania hier na steny, kedy by sa herná grafika dostala aj za nábytok a predmety v miestnosti a poskytla by tak revolučný herný zážitok. Shut up and take my money.

 

 

 

 

Objavenie planéty, ktorá "pláva vesmírom"

 

Je všeobecne známe, že planéty väčšinou obiehajú okolo Slnka. Planéta s názvom CFBDSIR2149 je však rebel a tak si putuje vesmírom "len tak". Táto obrovská planéta s veľkosťou niekoľkokrát väčšou akú má Jupiter je teda považovaná za prvú exoplanétu, ktorá sa nepredvídateľne pohybuje vesmírom.

 

 

Umelá sánka vyrobená pomocou 3D tlačiarne na mieru

 

Pre istého 83-ročného pacienta bola na mieru vytvorená sánka, ktorá pozostáva z titánu a biokeramického povrchu. Táto operácia zaznamenala úspech hlavne preto, že otvorila dvere výrobe kostí a neskôr možno aj orgánov na mieru, čo by sa iste mnohým viac než hodilo.

 

 

Voyager 1 opustil náš solárny systém

 

Vesmírna loď bez posádky, Voyager 1, ktorý bol do vesmíru vypustený v roku 1977, opustil našu známu slnečnú sústavu a vydal sa do hlbín tmavého, nepreskúmaného vesmíru. Vedci mu na cestu pribalili aj nahrávky hudby, pozdravenia v 55-tich jazykoch a dokonca aj nahrávky volania veľrýb. Cmon son.

 

 

Zlegalizovanie áut bez vodiča

 

Autá, ktoré poháňa "autopilot" začala firma Google testovať začiatkom roku 2012 a už v máji toho istého roku bolo v Nevade týmto autám bez posádky povolené jazdenie po cestách.

 

 

3D tlačiareň vyrobila na jeden pokus dom v "životnej veľkosti"

 

Špeciálna 3D tlačiareň, ktorú vyrobil Enrico Dini, dokáže vytvoriť dvojpodlažnú obývateľnú budovu spolu so schodiskami a rozvodmi. Používa pritom len piesok a organickú tmeliacu zložku, ktorá je v konečnom dôsledku rovnako pevná ako betón. Zaberie jej to len štvrtinu času stavby domu a nepotrebuje k tomu ani odborne vyškolený personál. Žeby budúcnosť stavebníctva?

 

 

Robot DARPA sa dostal cez prekážkovú dráhu

 

Robot firmy DARPA sa dokázal dostať cez jednoduchú prekážkovú dráhu, aj keď trochu retardovane, ale bez väčších problémov. Vedci testujú aj robota, ktorý dokáže behať rýchlosťou geparda, či iné prototypy, ktoré neskôr ovládnu ľudstvo. Tešíme sa.

 Kmeňové bunky môžu predĺžiť ľudský život o 100 rokov

 

To najlepšie nakoniec, aj keď pre väčšinu z nás je už aj tak neskoro. Inštitút regeneratívnej medicíny v Pittsburgu experimentoval s myškami a prišiel na neuveriteľný poznatok. Keď sa starnúcej myši, ktorá bežne žije 21 dní vstreknú 3 dni pred smrťou kmeňové bunky mladšieho jedinca, jej život nielenže neskončí, ale predĺži sa takmer trojnásobne, na 71 dní. V ľudskom merítku by sme tak v budúcnosti mohli dosahovať vek až neuveriteľných 200 rokov. Tak toto je naozaj scifi.

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.