Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 3. 12. 2020 meniny má Oldrich

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie - Strava
2
Simon K.
29. júl 2015, 22:57
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Trénerka Evka Dvoráčková o tehotenstve a cvičení, strave, ale aj o živote v Dubaji (Rozhovor)

Tentokrát to bude rozhovor s Evkou, ktorá žije v Dubaji a v aktuálnom období prežíva jedno z najčarovnejších období života.

Simon K.
29. júl 2015, 22:57
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Vždy pozitívne naladená a usmievavá. To je trénerka Evka Dvoráčková žijúca v slnečnom Dubaji, ktorá aktuálne prežíva jedno z najčarovnejších období života. My sme sa spojili, aby sme vám mohli priniesť rozhovor nielen o bežných fitness veciach, ale tentokrát komplexnejšie pokryjeme aj tému tehotenstva, porozprávame sa o mýtoch vo fitness priemysle, Evka poskytne tipy, ktoré fungujú jej, pre budúce mamičky ohľadne stravy a tréningov a podelí sa o mnoho skvelých myšlienok a osobných názorov. Úvodné riadky nebudem už zbytočne predlžovať, všetko podstatné sa dozvieš v pomerne dlhom rozhovore, takže poďme na to!

 

Trénerka Evka Dvoráčková o tehotenstve a cvičení, strave, ale aj o živote v Dubaji (Rozhovor)

 

Základné údaje

Vek: 34

Výška: 168 cm

Váha: aktuálne 75 kg (to je v 7 mesiaci s dvojičkami), pred tehotenstvom 63 kg

 

Ahoj Evka! Na začiatok sa skús tým čitateľom Fitcultu, ktorí ťa až tak nepoznajú, v krátkosti predstaviť. 

Ahoj. Takže som obyčajné dievča z Bratislavy (konkrétne z Rendezu), ktoré si žije svoj sen :-) Som vydatá, aktuálne tehotná (čakám dvoch synov) a už vyše 11 rokov žijem v Dubaji. Prvých 8 rokov tu, som pracovala ako komerčná a fashion modelka, potom ma to prestalo baviť a prišiel čas pohnúť sa ďalej. Fitness bola moja vášeň odjakživa, a po skončení práce v modelingu som sa tomu mohla začať venovať naplno. Začať pracovať ako trénerka mi prišlo úplne jasné a logické vyústenie toho, čomu som sa dlhodobo venovala ako hobby. Spravila som si papiere s American Council on Excercise a od roku 2012 to už nie je iba o radení mojim priateľom, ale trénerstvo je moja profesia.

 

Kedy a prečo si sa začala venovať posilňovaniu?

Prečo, to vôbec neviem. Mala som 16 rokov. Strašne ma to chytilo. Hneď od začiatku ma to veľmi bavilo, hlavne ťažšie váhy. Pamätám si, ako som si doma vždy pýtala peniaze na permanentku do posilky. Vôbec mi nevadilo, že polovica môjho vreckového išla na to. To proste muselo byť. No a potom počas môjho života som mala také dve pauzy, keď som nejaký čas necvičila. Strašne som zlenivela. Môj muž ma presvedčil, aby som sa k tomu vrátila. To som mala tak 24 rokov. No a od vtedy ma presviedčať už nikto nemusí. Neviem si predstaviť život, kedy by som netrénovala. Neviem si predstaviť, že by som napríklad väčšinu dňa iba presedela.

 

Aktuálne už žiješ nejaký čas v Dubaji. Z akého dôvodu a kedy ťa vietor zavial do tejto krajiny?

Bolo to ešte úplne na konci roka 2003. Prišla som za mojím priateľom, dnes už manželom a už som nikdy neodišla. O pár mesiacov to bude 12 rokov.

 

Trénerka Evka Dvoráčková o tehotenstve a cvičení, strave, ale aj o živote v Dubaji (Rozhovor)

 

Odkiaľ prichádza tvoja motivácia?

Zvnútra. Mám veľkú potrebu stále sa zlepšovať, baví ma vidieť zmeny, či už na svojom tele, alebo svojej kondičke. Keď robíte niečo čo vás nesmierne baví, s motiváciou nemáte problém.

 

Slovensko je stále tak nejak pozadu, mnohým nič nehovorí slovo kalória či makronutrient. Kedy očakávaš trošku väčší boom ohľadne zničenia hlúpych mýtov, že sacharidy sú zlé a priberá sa z nich, že v jedle po 18:00 sa naberá tuk, že raňajky sú pre každého nutnosť a podobne? Kde vidíš najväčší problém, že je to tu takto?

No, toto ma strašne štve. Áno, ľudia veria strašným veciam. Odkiaľ sa to berie? Staré dobré bro-science je stále živé. Živia to aj časopisy a TV. Niekedy sa nestačím čudovať, čo bez problémov zverejnia. Všetko to vychádza z nevzdelanosti a nesledovania trendov, vo vede, medicíne, vo fitness. Ľudia si šíria medzi sebou informácie staré 30 rokov, ktoré medzitým dávno už boli vyvrátené a kto sa naozaj zaujíma, to vie, a často šíria aj úplné nezmysly, pri ktorých sa stačí zamyslieť a človek vie, že to je hlúposť. Lenže to treba poznať základnú biológiu a princípy fungovania ľudského tela. Treba si trošku sadnúť a niečo sa o tom ako funguje naše telo naučiť. Lenže to sa ľudom nechce.

 

Pamätám si, keď som v roku 2012 prvýkrát na svojom Facebooku spomenula, že neraňajkujem. Že robím Intermittent Fasting. Reakcia niektorých bola ohromná. Najradšej by ma ukameňovali. A pritom mnoho ľudí mi vtedy napísalo, že je na tom rovnako ako ja. Že jednoducho systém – malé porcie často im nerobí dobre. Neraňajkujú ani oni, lenže vďaka všeobecnému zaužívanému “raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa” majú pocit, že robia niečo zlé. A potom som prišla ja a povedala im, že je to úplne v poriadku. O dva roky neskôr, aj vďaka Fitcultu sa o tom začalo viacej hovoriť aj na Slovensku. Stále samozrejme sú mnohí, a je ich väčšina, ktorí veria, že je to zlé nezačať deň rovno jedlom. Takéto veci, dlhodobo zakorenené a masovo podporované médiami sa ťažko vyvracajú. Chce to čas. Stále viac a viac sa aj v médiách objavujú články o tom, že napríklad konkrétne toto s raňajkami je nezmysel. Ale je to dlhá cesta ešte. Jednoducho niektorí ľudia majú problém akceptovať, že nie každému z nás sedí to isté. Treba si nájsť spôsob, ktorý nám vyhovuje. Pretože iba ten dokážeme dlhodobo dodržiavať. Nevravím nikomu, že musí jesť toľko alebo toľko porcií denne, tak či tak často. Každý to máme inak. Čo vravím je, že treba rozumieť svojmu telu a nastaviť sa podľa toho. Neexistuje jedna jediná cesta k tomu istému cieľu. Každého chodníček môže byť trošku odlišný. Tieto mýty, to ale nie je problém iba Slovenska. Je to tak na celom svete. Chce to čas. Verím, že keď budem mať 60, už s tým bojovať nebudem musieť :D

 

Trénerka Evka Dvoráčková o tehotenstve a cvičení, strave, ale aj o živote v Dubaji (Rozhovor)

 

Tak nejak sa dalo všimnúť, že čakáš bábätko, a vraj nie jedno! Ako to celé prežívaš a v akom si mesiaci? 

Áno. :-) Ak všetko aj naďalej pôjde ako má, tak koncom septembra budeme mať dvoch synov. Som v 7 mesiaci. Ako to prežívam? Strašne sa tešíme na nich a na druhej strane viem, že to bude tak trošku bootcamp, hlavne prvé mesiace. Ale beriem to ako ďalšiu výzvu. Ja mám rada výzvy. Nebude to ľahké, ale bude to veselé. Keď som sa vysporiadavala s inzulínovou rezistenciou, tiež to nebolo ľahké, lenže nebolo to ani veselé. A tu som. Ja zvladnem všetko. :-) Už sa moc na tie naše opičky teším.

 

Keď si zistila, že si tehotná, určite ti (samozrejme nie hneď) napadlo, že čo tréningy a strava? Aké boli prvé kroky po tomto zistení ohľadne cvičenia a stravy? Hľadala si informácie na internete, čerpala si od kamarátiek, išla si to odkonzultovať s doktorom?

Ja som sa o cvičení a strave v tehotenstve učila už na mojej trénerskej škole. Že budem ďalej trénovať (ak budem po zdravotnej stránke môcť) to ani nebola otázka, to bolo jasné. Viem veľmi dobre, že v tehotenstve je to veľmi dôležité. Pomáha to predchádzať mnohým zdravotným komplikáciám matky, zlepšuje vývoj dieťaťa a zjednodušuje mamičke celé prežívanie tehotenstva. Predsa nosiť to veľké bruško v poslednom trimestri je fuška. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pohyb aj veľmi pozitívne ovplyvňuje zadržiavanie vody v tele. To je čiastočne v tehotenstve normálne a môžu za to hormóny. Keď však žena príliš veľa času trávi sedením, cirkulácia sa zhoršuje. Hýbať sa počas tehotenstva má strašne moc výhod. Samozrejme, človek je opatrný. Tak som, hlavne na začiatku, bola veľmi veľmi opatrná aj ja. Lenže to je hlava, čo toto robí. Telo funguje ďalej. Ja som pred tehotenstvom vypracovala celkom slušný základ, veľkú silu a fantastickú kondičku. Dá sa povedať, že nikdy som nebola tak vo forme, ako keď som otehotnela. Celé tehotenstvo som za to veľmi sama seba vďačná. V prvých mesiacoch ten tréning vyzeral tak, že som skúšala čo môžem, a čo nie. Všetko som detailne (vrátane mojich tréningových váh) konzultovala s dvoma lekármi, oboma veľkými odborníkmi. Od oboch som dostala zelenú.

 

Až na pár vecí som robila všetko, čo dovtedy, samozrejme niektoré veci nie (také, pri ktorých sa môžem zraniť, alebo buchnúť do brucha) a váhy išli dole – na 70 % mojich tréningových váh pred tehotenstvom. V prvej polovici tehotenstva som trénovala 5-6x do týždna, teraz je to tých 3-4x. Aj váhy idú postupom času dole, stále som však v mnohých veciach na tých 60 % môjho tréningu pred tehotenstvom. Ako bruško rastie, kĺby sa uvoľňujú a zvyšuje sa riziko úrazu, prispôsobuje sa tomu aj môj tréning. Napríklad od 7 mesiaca som sa rozhodla prestať drepovať s veľkou činkou na chrbte. Mám už vďaka hormónu relaxinu hodne uvoľnené bedrové kĺby. Nechcem riskovať zranenie.  Ženské telo vylučuje v tehotenstve relaxin, aby sa uvoľnila panva a bruško pre rast a príchod dieťaťa. Treba mať na pamäti, že tento ovplyvňuje celé telo, a teda si môžete ľahšie napríklad vyvrtnúť členok, alebo natiahnuť sval.

 

Štrnásty týždeň tehotenstva

Trénerka Evka Dvoráčková o tehotenstve a cvičení, strave, ale aj o živote v Dubaji (Rozhovor)

 

Osemnásty týždeň tehotenstva

Trénerka Evka Dvoráčková o tehotenstve a cvičení, strave, ale aj o živote v Dubaji (Rozhovor)

 

Keď sa spomenie v jednej vete fitness, cvičenie a tehotenstvo, v diskusii sa razom zjaví tisíc „odborníkov, lekárov, vedcov“, ktorí túto kombináciu odpisujú. Prečo si myslíš, že je to tak, aký je tvoj pohľad na túto problematiku?

No veď toto. Všetci sú “vyštudovaní lekári a tréneri”. Popravde, nikdy som nedostala toľko negatívnych reakcií na mojej trénerskej stránke, ako počas tehotenstva. Najprv ma to štvalo, ale už to neriešim. Ja viem, že to čo robím, robím dobre. Moja lekárka ma chváli, ďalší lekári, nie moji ošetrujúci, mali tiež veľmi pozitívne ohlasy, súčasťou môjho vzdelania bola tiež práve táto problematika. Ja viem, že po tréningu sa vždy cítim lepšie, že mám viac energie, že napriek pokročilému štádiu tehotenstva s dvoma deťmi a tomu veľkému brušku ma nikdy nebolieva chrbát. Viem, že cvičenie v tehotenstve, ak samozrejme je to tehotenstvo nekomplikované a s povolením lekára, má veľmi pozitívny vplyv na matku a jej dieťa, znižuje riziko vysokého tlaku, tehotenskej cukrovky, preeklampsie, čo sú všetko vážne veci, zlepšuje cirkuláciu krvi a pomáha znižovať opuchy a zadržiavanie vody v tele, pomáha udržať optimálny prírastok váhy (ženy, čo cvičia pred a počas tehotenstva zvyčajne nepriberajú príliš) a zrýchľuje a zjednodušuje regeneráciu po pôrode. Tieto informácie sú voľne dostupné, treba však vedieť kde hľadať a čo čítať. Ja sa snažim ženy vzdelávať a ísť im príkladom. Mnohé z nich mi píšu, že vďaka mne tehotenstvo pre nich už nie je strašiak a že sú rady, že sa delím o skúsenosti. Keď ma niekto kritizuje na základe jeho dezinformácií a nevzdelanosti, je to jeho problém. Preto už to neriešim. Každému, kto sa pýta a má naozaj záujem sa niečo dozvedieť odpoviem, ale tých, čo nemajú o rozumnú debatu záujem už ignorujem. Nemá to cenu. Niektorí ľudia sa bohužiaľ správajú, ako keby tehotenstvo bola smrteľná choroba a žena sa nesmela počas neho ani pohnúť. Pritom opak je pravda. Je na to príslovie v angličtine – Môžete priviesť koňa k vode, ale nemôžete ho donútiť piť. Kto chce žiť v bludoch, nech v nich žije.

 

Pred pôrodom / Dvadsiaty týždeň tehotenstva

Trénerka Evka Dvoráčková o tehotenstve a cvičení, strave, ale aj o živote v Dubaji (Rozhovor)

 

Je to veľmi individuálne, no predsa len, čo by si odporučila ženám, ktoré sú zapálené pre fitness a zrazu príde ten moment tehotenstva? Čo majú robiť/meniť/okamžite riešiť?

V prvom rade sa poradiť s lekárom! Väčšina žien bude mať nekomplikované tehotenstvo a bude môcť pokračovať v tréningu, sú však prípady, keď by to mohlo byť na škodu. Vo väčšine prípadov to ale bude práve naopak, osožné. Nikdy nerobte nič bez súhlasu lekára. Druhá veľmi dôležitá vec, a to vraví aj moja lekárka, je počúvať svoje telo. Nerobte nič, pri čom sa cítite nepohodlne, nebezpečne a neisto. Vaše telo vám samo povie, čo áno a čo nie. Jedno treba mať na pamäti stále – V TEHOTENSTVE TRÉNUJETE PRE UDRŽANIE SILY A DOBRÉHO ZDRAVIA POČAS TEHOTENSTVA. TRÉNUJETE PRE ZDRAVIE VÁS A VÁŠHO DIEŤAŤA. NIE PRE POKOROVANIE NOVÝCH LIMITOV, POSÚVANIE HRANÍC A NEBODAJ CHUDNUTIE! Píšem to veľkým, pretože toto je naozaj veľmi dôležité.

 

V tehotenstve netrénujte naplno. Nechoďte do maxima, a už vôbec sa nesnažte to maximum posúvať. Kedysi American Pregnancy Association vydala odporúčanie neprekračovať pri tréningu v tehotenstve tep nad 140 bpm. Dalšími rokmi výskumu sa zistilo, že aj toto, ako všetko ostatné, je vysoko individuálne. Tá istá asociácia pred pár rokmi toto odporúčanie zmenila. Dnes, na základe výskumu, odporúčajú neprekračovať 70 % svojho maxima a riadiť sa RPE (rates of percieved exertion, čo po slovensky znamená niečo ako vlastné vnímanie záťaže), s tým, že v tehotenstve RPE nemá prekračovať číslo 7 (na stupnici od 1-10, s tým, že 10 je najviac). RPE je dobrý ukazovateľ záťaže, pretože každý človek je inak fit a ľudia majú ešte tendenciu záťaž preceniť. Takže zasa raz sme pri tom – je to veľmi individuálne. V zásade sa ženy môžu venovať tomu, čo sú zvyknuté robiť, za podmienky, že sa pri tom cítia príjemne. Tehotná žena nemá nikdy trénovať do úplného vyčerpania! Treba dávať pozor na prehriatie, ktoré je v tehotenstve veľmi nebezpečné pre plod (takže v horúčavách radšej netrénovať vonku) a na dehydratáciu (pite viac ako si myslíte). Tréning treba okamžite ukončiť ak by sa vám začala točiť hlava, dostali ste závrate, prišlo vám nevoľno, začali ste krvácať, alebo dostali kŕče. V tomto prípade treba konzultovať vášho lekára a nevrátiť sa k tréningu, kým znova nedostanete jeho súhlas. Od 4 mesiaca sa neodporúča príliš ležať na chrbte. Váha zväčšujúcej sa maternice a váhy dieťaťa a všetkého okolo toho vám môže spôsobiť nedostatočné prekrvenie nôh a maternice. Nikdy netrénujte až do bodu, keď nestačíte s dychom. Kyslík je pre vaše dieťatko veľmi dôležitý. Najlepšie, čo môže žena pre seba a svoje dieťa urobiť je, keď začne na svojom tele, jeho sile a vydrží pracovať ešte predtým, ako otehotnie. Verte mi, silný chrbát je naozaj výhoda, hlavne v posledných mesiacoch. Taktiež, v tehotenstve sa odporúča vyhýbať kontaktným športom a športom, pri ktorých je väčší predpoklad pádu a zranenie - jazda na koni, korčule, lyže. Treba si uvedomiť, že rovnováha v tehotenstve, najmä keď už má žena bruško, je značne kompromitovaná.

 

Trénerka Evka Dvoráčková o tehotenstve a cvičení, strave, ale aj o živote v Dubaji (Rozhovor)

 

Cítiš, že vďaka cvičeniu si viac fresh, dodáva ti energiu, lepší pocit? Pretože ženy bývajú v tomto období často unavené, podráždené a podobne. Má to nejaké iné výhody?

Jednoznačne. Jediný taký nepríjemný symptóm, ktorý mám počas celého tehotenstva, je obrovská únava. Je normálne, že žena je unavená prvé 3-4 mesiace. Môžu za to hormonálne zmeny v tele a všetko to okolo. Väčšinou to v druhom trimestri prejde, aby sa to potom zasa v treťom vrátilo. U mňa to neprešlo. Sú dni, keď ani nevyleziem z postele. Pochopila som, že nie je dobré s tým bojovať. Takže keď to na mňa príde, tak nemám problém všetko zrušiť a jednoducho spať. Práve pre toto som žiaľ musela v polovici piateho mesiaca prestať pracovať. Cestovať za klientmi a vôbec len sústrediť sa na tréning a byť milá a usmiata bolo nad moje sily. Podráždená nebývam, ale ak niektorá tehotná žena býva, prosím všetkých jej blízkych o pochopenie. Nemôžeme za to. Deje sa to nejako samé. Proste nie sme pánom svojho tela. Späť k tvojej otázke – mne tréning nesmierne pomáha! Práve jedine po tréningu sa aj počas tých dní, ktoré sú ťažké a keď naozaj nemám energiu, cítim lepšie. Niekedy jediné, kam sa v ten deň vyberiem je posilka. Vždy je mi potom lepšie mentálne aj fyzicky, energia sa na niekoľko hodín vráti. Keď naozaj nevládzem, dám si iba ľahký tréning ramien. To je malá svalová partia, to ma nevyčerpá. Práve naopak.

 

Ako si sa stravovala pred tehotenstvom?

Pred tehotenstvom som si rátala kalórie a makrá. Sledovaním a testovaním samej seba som zistila, že najviac mi sedí pomer sacharidy : bielkoviny : tuky ako 40 : 30 : 30 %. Toto nebude rovnaké pre každého. Záleží od vášho metabolizmu, vášho tréningu a životného štýlu, väčšej genetickej predispozície (niekto lepšie funguje na vyšších tukoch, niekto na vyšších sacharidoch)... Treba skúšať a sledovať. Každý si musí nájsť to svoje. A zasa sme pri tom – neexistuje jeden návod pre všetkých.

Čo sa týka zloženia mojej stravy, som veľmi opatrná s cukrom a jednoduchými sacharidmi práve pre moju inzulínovú rezistenciu v minulosti. Takže veci ako cukor, sladkosti, koláče, chlieb, pizza a podobne iba veľmi výnimočne. Väčšinou raz za čas po fakt riadnom tréningu. Ako som už spomenula vyššie, v mojej strave prevládajú kvalitné bielkoviny a tuky a sacharidy držím tak trošku na uzde. Nejdem však žiadne radikálne nízkosacharidové diéty. Žiadne nulky ani nič podobné. Ešte pár rokov dozadu, keď som aktívne bojovala s inzulínovou rezistenciou som mala také dni, dokonca obdobia, keď som jedla veľmi málo sacharidov. Bola to však súčasť mojej liečby a nie diéta na schudnutie. Zdravému človeku sú takéto extrémy úplne zbytočné. A ak sa nerobia s rozumom, môžu práve naopak značne poškodiť metabolizmus. Pozor na to. Inzulínová rezistencia je našťastie za mnou. Preto žiadne extrémy sa ma netýkajú. A verím, že už sa k tomu nebudem nikdy musieť vrátiť.

 

Ďalšia vec, ktorú chcem spomenúť v rámci mojej stravy pred tehotenstvom je prerušovaný pôst. Pre mňa je to už úplne bežný spôsob môjho stravovania a súčasť môjho života, už zopár rokov. Vyhovuje mi jesť málo často a veľa naraz.

 

Trénerka Evka Dvoráčková o tehotenstve a cvičení, strave, ale aj o živote v Dubaji (Rozhovor)

Trénerka Evka Dvoráčková o tehotenstve a cvičení, strave, ale aj o živote v Dubaji (Rozhovor)

 

Ako sa zmenila tvoja strava odkedy si tehotná?

Pokiaľ ide o stravu v tehotenstve, stravujem sa rovnako ako predtým, s tým rozdielom, že som prestala s intermittent fastingom, teda prerušovaným pôstom, pretože to nie je pre tehotenstvo ideálne. Ten bol pre mňa úplne bežný spôsob môjho stravovania a súčasť môjho života, už zopár rokov. Vyhovuje mi jesť málo často a veľa naraz. Takže teraz v tehotenstve zase raňajkujem. A tiež jem často a malé porcie – súvisí to so spomaleným trávením počas tehotenstva a tiež stlačeným žalúdkom. Za normálnych okolností sa rada poriadne najem, dve veľké porcie jedla počas dňa sú pre mňa ideálne. Nie však teraz. Takže počúvam svoje telo. A to teraz nie je rado hladné. Tiež som trochu zvýšila podiel sacharidov v mojej strave, pred tehotenstvom som to kvôli inzulínovej rezistencii držala dosť dole, a to na tých 40%. Nemyslím si, že je to v tehotenstve dobre. Takže viac sacharidov, hlavne mám veľa chuť na ovocie. Moje sacharidy však nepochádzajú z cukríkov a koláčov. Jedávam ovsené vločky, basmati ryžu, zemiaky a spomínané ovocie. Inak je moja strava rovnaká ako predtým. Veľa tvarahu, cottage, vajec, mäsa, rýb, zeleniny a k tomu orechy, trochu medu, a tak. Nerobím žiadne nočné vyjedanie chladničky ani nejem pred telkou pizzu so zmrzlinou. Žijem tak, ako som zvyknutá a ako viem, že je to správne. Pre mňa aj moje deti. Na jednej veci si ale fičím, strašne mi v posledných dvoch mesiacoch chutí studené mlieko :-)

 

Tvoje najobľúbenejšie "fit/zdravé" jedlo a "nezdravé" jedlo

Jej, tak toto si ma dostal. Ja neviem ani odpovedať. :D Ja som totiž strašný žrút. Naozaj. Všetko, čo bežne jedávam mám moc rada. Hovorím o tých zdravých veciach. No a keď teda niečo nezdravé, tak rada si dám popcorn v kine, pizzu alebo palacinku s ovocím a zmrzlinou. A keď som na Slovensku, alebo v Rakúsku, tak parenú buchtu (najlepšia je tá veľká rakúska, čo majú v Alpách, plnená lekvárom, poliata vanilkovým pudingom a posypaná makom) alebo štrúdľu. Vieš, čo je zvláštne? Že v tehotenstve mám omnoho menej chuť na sladké ako bežne.

 

Trénerka Evka Dvoráčková o tehotenstve a cvičení, strave, ale aj o živote v Dubaji (Rozhovor)

Trénerka Evka Dvoráčková o tehotenstve a cvičení, strave, ale aj o živote v Dubaji (Rozhovor)

 

A čo suplementácia pred/pri tehotenstve?

Sú niektoré veci, ktoré sú v tehotenstve dôležité. Nevravím o športových doplnkoch výživy. Vravím o kyseline listovej (folic acid), ktorá je nesmierne dôležitá u každej ženy počas prvých 12 týždňov tehotenstva (a v ideálnom prípade tiež ešte pred otehotnením). Ďalšia veľmi dôležitá vec v tehotenstve, predovšetkým v treťom trimestri, keď prebieha veľmi výrazný rozvoj mozgu bábätka, je omega 3. Tiež ku koncu tehotenstva sa zvykne ženám predpisovať magnézium, ktoré zmierňuje svalové kŕče a tiež kontrakcie maternice, tým sa môže predchádzať tvrdnutiu bruška a prípadne znížiť riziko predčasného pôrodu. Veľmi dôležitý je aj vápnik (ten sa dá v pohode dosiahnuť stravou) a vitamín D. Toto všetko sú ale lekárske veci a ja nie som lekár. Prosím každú jednu mamičku, aby akýkoľvek doplnok výživy konzultovala so svojim lekárom. Ja beriem počas celého tehotenstva tehotenské multivitamíny. Čakám dvoch nových ľudí, a to je záťaž na organizmus.

Pokiaľ ide o športové doplnky výživy, neberiem nič a nič nikomu neodporúčam brať. Všetko môže mať vplyv na vaše dieťa, predovšetkým pri dlhodobom užívaní. Výskum týchto vecí a štúdie na budúcich matkách sú veľmi limitované, z etických dôvodov. Preto je lepšie tieto veci nechať na potom (po skončení obdobia kojenia). V mnohých prípravkoch sú umelé sladidlá a len tažko vieme povedať, aký vplyv majú na vyvýjajúci sa plod. Radšej byť opatrná, ako potom ľutovať. Aj tak váš tréning v tehotenstve nebude na takej úrovni, aby ste ho a následnú regeneráciu v pohode nezvládli bez týchto vecí.

 

Ako sa tvoj tréning zmenil odkedy si tehotná a ako si zvykla trénovať predtým?

Môj tréning sa počas tehotenstva mení stále. Niektoré veci som vylúčila hneď na začiatku (výskoky na bedňu, prevracanie pneumatík, šprinty do schodov, zakopávačky v stoji na mašine – pretože sa tam do stroja zapieram bruchom, legpress – neviem prečo, ale necítim sa pri ňom bezpečne, iné som robila až do bodu, kedy pre rastúce bruško a extra váhu, prípadne uvoľnené kĺby mi začali byť nepríjemné. Teraz som v 7 mesiaci a stále mnoho vecí robím – takmer všetko na ramená a chrbát ako doteraz, vylúčila som drepy s veľkou činkou, drepujem však s 15 kilovou loptou nad hlavou, robím sumo drepy s jednoručkou, chodiace výpady s kotúčom nad hlavou, výpady s nohou na lavičke, hip thrusts, pistol squats s podporou TRX (drepy na jednej nohe),.... je toho veľa, čo stále robím.

Pred tehotenstvom som cvičila 6x do týždňa, 4x činky a 2x nejakú formu kardia (nie kardio na strojoch, ale buď chôdza a šprint do schodov, alebo vysoko intenzívne intervalové kardio – výskoky na bedňu, kettlebells a podobne. Trénovala som vyslovene na silu a výdrž. Vysoké váhy doplnené intenzívnymi vecami. To ma baví. Neviem sa dočkať, keď sa k tomu budem môcť vrátiť.

 

Ako to vidíš, do ktorého mesiaca plánuješ cvičiť?

Ja plánujem cvičiť do konca, ak mi to telo dovolí. Samozrejme, nie je to celkom v mojich rukách a ak by nastal dôvod prečo nie, tak nemám problém s tým prestať. Budem počúvať svoju lekárku. Tá ma zatiaľ v mojom tréningu veľmi podporuje. Mám silné telo a je to práve vďaka tréningu. Podľa jej slov práve vďaka tomu je zatiaľ priebeh mojho tehotenstva veľmi hladký a bezproblémový. Tréning sa samozrejme s rastúcim bruškom, mojou zvyšujúcou sa váhou a stále viac uvoľnenými kĺbmi mení a novej situácii prispôsobuje.

Trénerka Evka Dvoráčková o tehotenstve a cvičení, strave, ale aj o živote v Dubaji (Rozhovor)

Trénerka Evka Dvoráčková o tehotenstve a cvičení, strave, ale aj o živote v Dubaji (Rozhovor)

 

Nejaké štúdie či odborná literatúra pre tehotné ženy. Môžeš niečo odporučiť?

Napríklad články tvorené odborníkmi, napísané spôsobom ľahko pochopiteľným aj pre laikov. Je ich mnoho. Tu je jeden príklad - webmd.comDobrá stránka je aj American Pregnancy Association.

 

Odkaz na záver pre všetky ženy ohľadne fitness?

Môj obľúbený citát – Keby mohlo byť cvičenie zabalené do tabletky, bola by to najviac predpisovaná tabletka na svete.

 

Tak a sme na konci. Evke ďakujeme, že si našla čas a zo srdca želáme, aby zostávajúce mesiace boli bez komplikácií a aby dopadol pôrod bezproblémovo, nech môže byť táto vždy pozitívne naladená fit mama plná elánu, hrdosti a pocitu šťastia i naďalej pri svojich, verme že zdravých a nepochybne krásnych deťoch! Evku môžeš sledovať aj na Facebooku alebo Instagrame.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.