hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

Vyjadrenie k rozruchu okolo kávy s maslom

Ako ste už určite postrehli, nedávno sme prišli s článkom o tzv. bulletproof káve (káve s maslom), ktorý, ako sa zdá, spravil v niektorých špecifických kruhoch trošku väčšie haló.

13. marec 2015, 14:13 Čas čítania: 0:00
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Zdravie - Posilňovanie
9
Simon K.
13. marec 2015, 14:13

Vyjadrenie k rozruchu okolo kávy s maslom

Ako ste už určite postrehli, nedávno sme prišli s článkom o tzv. bulletproof káve (káve s maslom), ktorý, ako sa zdá, spravil v niektorých špecifických kruhoch trošku väčšie haló.

Simon K.
13. marec 2015, 14:13
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Ako ste už určite postrehli, nedávno sme prišli s článkom o tzv. bulletproof káve (káve s maslom), ktorý, ako sa zdá, spravil v niektorých špecifických kruhoch trošku väčšie haló. V článku sme opísali predovšetkým na čom stavia originálna bulletproof káva od tvorcu menom Dave Asprey. Článok sme napísali najmä z dôvodu, že táto, pomerne už pár rokov v USA známa vec, sa dostavila i do našich končín a množstvo ľudí si celú problematiku zle vyložilo. Podobne, ako tomu boli detoxikačné čaje na chudnutie.

 

 

Pred pár dňami sme však zaregistrovali verejné vyjadrenie p. Dušana Plichtu na náš článok. Pán Plichta sa opiera o 6 bodov, ktorými náš článok viac-menej zhadzuje a neradi riešime prácu niekoho iného a snažíme sa predovšetkým prispievať vecami, ktoré reálne dokážu ľudom pomôcť, no keď sú vo svete fitness zavádzajúce informácie, je treba veci uviesť na pravú mieru. Teraz prichádza u niektorých možno k otázke, kto je Dušan Plichta. Ako ste si možno všimli, na Slovensko prišla, po vzore zahraničnej bulletproof kávy, tzv. Power Coffee a pán Plichta je jej zakladateľ, ktorý buduje spomínanú značku. To sme dokonca pri písaní článku o bulletproof káve ani len nevedeli (možno ani preto sme nič také v článku nespomenuli). Ale sme radi, že vďaka jeho feedbacku sme zistili, že na Slovensku existuje spoločnosť po vzore pôvodnej bulletproof kávy. Ale späť k bodom, ktoré článok určitým spôsobom znehodnocujú či zhadzujú.

 

V úvode jeho vyjadrenia p. Plichta hovorí: "Po pravde povedane, ani neviem poriadne k comu (sa vyjadrit, pozn. autora), kedze clanok je uz viac ako pol roka stary, len sikovne prelozeny z americkych portalov a v ramci argumentov z pohladu vyzivy velmi slaby."

 

Vyjadrenie k rozruchu okolo kávy s maslom

 zdroj: www.dusanplichta.com

 

 

Začneme poporiadku. Článok bol uverenený 7. marca 2015, čo ho v žiadnom prípade nestavia do pozície pol roka starého. Je napísaný kompletne autormi, bez prekladov. Jediné využitie inej metódy písania je parafrázovanie odborníka Alana Aragona a interpretácia štúdií. Pri týchto častiach je však jasne viditeľné a poukázané na to, že ide o vyjadrenie p. Aragona, resp. p. Asperga. Šikovné preloženie z amerických portálov je teda absolútny výmysel, takže to ďalší faktor, ktorý je žiaľ nepravdivý a mrzí nás, že nás niekto neprávom obviní z prekladania. Na ďalší dodatok, ohľadne výživového pohľadu, sa komplexnejsie vyjadríme nižšie.

 

Prvý bod, ktorý pán Plichta uvádza je, že nie je uvedený zdroj a autor. Naša odpoveď, zdroj je pod článkom, konkrétne oficiálna stránka bulletproof kávy, odkiaľ sme čerpali informácie o tom, čo pán Dave Asprey ponúka a aké potenciálne benefity, vlastnosti či účinky, káva má. Druhým zdrojom je AARR, čo je pravdepodobne jeden z najlepších zdrojov v oblasti výživy na svete. Pre informáciu, ide o platený zdroj z dieľne p. Alana Aragona, ktorý patrí medzi najrelevantnejších odborníkov na výživu na svete, na poli fitness činný už cez 20 rokov. Ide o pravidelné publikácie, štúdie a všetko z oblasti tréningov a výživy. Áno, odborníkmi sú dnes už všetci, aspoň sa tak označujú, no kto sa pohybuje vo svete výživy vie, čo p. Aragon dosiahol, dokázal, s kým spolupracuje, aké výskumy má za sebou, na čom participoval, čo vyštudoval,  aké certifikáty získal atď. Ak sa nájde niekto, kto tohto pána nerešpektuje, nie je možné, aby toho o výžive vedel veľa. Čo sa týka autora, ten je uvedený vedľa článku. To znamená, že žiaľ, ďalšie vyjadrenie pána Plichtu nie je pravdivé.

Vyjadrenie k rozruchu okolo kávy s maslom

 

V druhom bode pán Plichta hovorí, že v článku nie sú konkrétne argumenty podložené výskumom. Radi by sme povedali, že v časti "Čo na to vravia štúdie?", máme prepojených linkom niekoľko výskumov a ak by niekto rád vedel o problematike viac, môže zhliadnuť ďalšie výskumy v AARR indexe. To znamená, že žiaľ, ani ďalší bod pána Plichtu nie je pravdivý a nezainteresované osoby len podnecuje k nedôvere článku, pričom fakty a výskumy sú samozrejmepripojené.

 

Keď sa niektorí opierajú o fakty (i keď tie podložené fakty neuvedú), otázka znie, prečo sa pre novodobý hype okolo kávy s maslom neopierajú aj tí najvzdelanejší páni vo fitness priemysle ako Layne Norton, Brad Schoenfeld, bratia Martinezovi, Spencer Nadolsky a ďalší? Prečo väčšina z výskumov na Daveovom webe odkazuje na štyri dekády staré štúdie vykonávané na myšiach? Na bulletproof webe sa uvádza, že maslo od kráv z pastvín je lepšie a zdravšie ako iné maslá a hladiny cholesterolu nezhoršuje, naopak, optimalizuje ich. Na jednej strane, z toho najvzdialenejšieho hľadiska, toto môžeme považovať za pravdu, ale čo tak výskum, ktorý túto problematiku riešil? Nejdeme v tomto vyjadrení opisovať ďalšie štúdie, pretože by sme si i tak dlhý článok museli rozdeliť minimálne na 3 alebo 4 časti. Kto má záujem o aký výskum išlo, kliká sem. Len v skratke, všetky „pre“ faktory sa opierajú o konjugovanú kyselinu linolénovú (CLA), nikde sa však už neuvádza, že druhov CLA je viac a ich prvky nie sú totožné. Alebo čo tak kyselina fytanová a výskum s výsledkom, ktorý nekorešponduje s vyjadrením, kyselina fytanová je super a pre zdravie jedinečná, ale hovorí o takmer nulových rozdieloch medzi skupinami konzumujúcimi rozdielne (od kráv z pastvín a klasické) maslá? Ďalej tu máme  MCT, pritom v článku nemáme nič proti tukom, či konkrétne MCT, ale vyjadríme sa znova. MCT tuky sú super, poznáme niekoľko štúdií, ktoré podporujú jeho benefity, ale opäť sa na to treba pozrieť nie len povrchovo. Ako vieme, že bunky používajúce energiu pochádzajú z MCT molekúl a nie aktuálneho tukového tkaniva? Jeden z komunikovaných benefitov je ale aj tak znižovanie škodlivosti baktérií, čo sa nanešťastie skúmalo len u potkanov s autoimúnnym ochorením obličiek. Skutočne niekto pokladá tento benefit za relevantný? A čo stratégia o miotoxínoch (viac v staršom článku a na PubMede), na ktorej Asprey zakladá, ktorá je absolútne irelevantná? Pán Asprey sa nazýva BioHackerom, no ak je táto téma o užívaní PEDs (Performance Enhancing Drugs), tak už naozaj neviem, čo k tomu dodať.

 

 

Tretí bod hovorí o tom, že: "Clanok nekritizuje ani tak vyzivu ako to, ze niekomu sa dari v podnikani (existuje 1000 dalsich clankov o tom, ze Dave Asprey ma za posledny rok najlepsie vysledky v edukacii naroda a zlepseni jedho zivotospravy)." K tomu by sme povedali nasledovné. Jediné záležitosti o podnikaní, ktoré v článku uvádzame, sú, že "sám seba označuje za podnikateľa, investora a autora. Ak niekto podobný začne predávať produkty na chudnutie, človeku sa to nejak nezdá. No nikoho neškatuľkujme!". To znamená, že ide o podstatný fakt uvedený samotným p. Aspreyom, nie náš výmysel. V ďalšej časti uvádzame fakty, ktoré nájdu čitatelia na oficiálnom webe bulletproof kávy. Čo sa týka edukatívnosti p. Aspreya na celý národ, k tomu žiaľ nevieme čo povedať. Nevideli sme žiadnu podloženú správu či štatistiky ohľadne edukačného systému p. Aspreya a ako, v čom pomohol národu v oblasti edukácie, takže nebudeme do tejto témy zachádzať. Nepíšeme o tom, o čom nevieme. Zostáva nám teda len pochybovať, že človek bez žiadneho relevantného vzdelania ohľadne výživy a fitness, bez žiadneho podobného pozadia, edukuje národ. Ale ako sme písali, nebudeme sa k tomu špecificky vyjadrovať. Pán Plichta však uviedol aj tento faktor, a tak musíme reagovať aj na podobné, ničím podložené veci.

 

Vo štvrtom bode spomína, že ak by sme si kúpili "kávu o masle" alebo poznali všetky súvislosti funkcie hormónov/neurotransmitterov a zdravých tukov vo výžive, vedeli by sme, ako tento nápoj využiť vo váš prospech."

Piaty bod hovorí o rannom hacku. K obidvom veciam sme sa už viacmenej vyjadrili nielen v pôvodnom článku o káve s maslom, ale i v tomto vyjadrení.

 

Vyjadrenie k rozruchu okolo kávy s maslom

 

Vráťme sa predsa len k úvodnej časti príspevku, kde p. Plichta hovorí, že niečo odsudzujeme z dôvodu vytvárania faktoru strachu. I keď teraz premýšľam, možno tu ide len o to, že nastal pokus o vyprodukovanie odpovede z našej strany k irelevantným veciam, s výsledom zvýšenia povedomia o značke. Ak to je fakt, gratulujeme, aj zlá publicita je publicita, no za svojimi vecami si stojíme, pokiaľ ich podčiarkujú skutočnosti a nie len marketing. V našom článku píšeme, že komu káva chutí, nech ju kľudne konzumuje, aj keď táto oblasť (oblasť tukov) je oveľa širšia a neplatia tu len základné faktory súvisiace s príjmom tukov v strave. Na Slovensku však aktuálne prevláda skupina ľudí, ktorá prezentuje sacharidy ako démonov alebo ich označuje za piesok (naozaj). Wow! Všetci sme rovnakí?

 

Ak by sme boli zakladatelia Power Coffee my, tiež by sme pravdepodobne reagovali na články portálov, ktoré sú vo svojom odbore na vysokej úrovni, i keď možno s faktickými dátami a údajmi a bez vytrhávanie vecí z kontextu a pseudovedy. Nemáme nič proti biznisu, nič proti konkrétnym osobám a v článku sme ani len nespomenuli slovenskú Power Coffee. Takže plne chápeme vyjadrenie p. Plichtu, proti ktorému taktiež nič nemáme. Len nás trošku zarazilo a zamrzelo vypichnutie vecí, ktoré nie sú pravdivé a sú zavádzajúce, nepravdivé a náš článok o bulletproof káve zhadzujú.

 

Koniec-koncov, čiastočne súhlasíme s p. Plichtom a jeho posledným bodom, že je potrebné experimentovať, či už je to svet tréningov alebo výživy. Každý sme iný, reagujeme rozdielne na rozloženie makronutrientov, konzumáciu sacharidov, tukov, tréningové metódy atď.. S tým rozdielom, že nikomu sme zatiaľ v článku nekázali dodržiavať konkrétnu metódu, prístup, pretože sme si plne vedomí vyššie napísaných skutočností. S tým rozdielom, že v niektorých témach sú určité fakty, ktoré jednoducho platia. Z kávy s maslom sa aktuálne už stáva doslova mánia, ktorá opantala niektorých ľudí, ktorí ju považujú za nevyhnutnú súčasť zdravého životného štýlu a magický nápoj. Garantujeme, že skor či neskôr táto mánia upadne do zabudnutia a na svetovom trhu sa objaví ďalšia vec, ktorá bude "prispievať chudnutiu" alebo "zvyšovať svalovú hmotu", resp. bude mať sto iných "benefitov". Na záver by sme len radi dodali, že k tejto téme sa viac nebudeme vyjadrovať, napísali sme snáď všetko podstatné a dokážeme našu energiu a čas investovať k hodnotnejším veciam a článkom. Ako by povedal status ohľadne nášho článku na fanstránke Power Coffee, poznajte súvislosti a nedajte sa zmiasť šplechmi v médiách.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Na PornHube prerážajú porno youtuberi. Mladý pár nám prezradil, koľko si amatérskymi videami dokáže zarobiť
3 Marian Kotleba si uctil pamiatku vojnového zločinca a prezidenta slovenského štátu Jozefa Tisa
4 Prvá séria Pána prsteňov bude stáť takmer 500 miliónov dolárov. Pôjde o najdrahší filmový projekt v histórii
5 19-ročný Patrik sa zaočkoval ako náhradník vďaka reportáži RTVS o AstraZenece: Je to lepšie ako vakcíny vyhodiť, vraví
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Český premiér Babiš: Existuje dôvodné podozrenie, že Rusko je zapojené do výbuchu muničných skladov v roku 2014
3 19-ročný Patrik sa zaočkoval ako náhradník vďaka reportáži RTVS o AstraZenece: Je to lepšie ako vakcíny vyhodiť, vraví
4 Ľudia, ktorí prekonali covid-19, majú výnimku z obmedzenia pohybu až na 180 dní
5 Legenda z Japonska prešla ďalším vylepšením. Toto je modernizovaný Nissan GT-R
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Slovák sa na Facebooku chválil, ako vybabral s policajnou hliadkou. Tá to označila za hoax, on však tvrdí, že ide o šikanu
3 Too Hot to Handle po slovensky? Markíza odvysiela reality šou so Slovákmi plnú sexu, lásky a nahoty
4 Saudskoarabský princ kúpil falošný obraz od Leonarda da Vinci za 450 miliónov. Vraj nútil Louvre, nech ho vystavia s Monou Lisou
5 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
3 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
4 Erik Žibek z Pána profesora: So seriálovou priateľkou by som v reálnom živote nikdy neskončil (Rozhovor)
5 VIDEO: Opitý Slovák skočil rovno pod auto. Vodič nemal šancu zastaviť
Viac z témy zdravie
Maďarskí vedci Slovensku odporučili Sputnik V netestovať a rovno ním očkovať, hovorí šéfka ŠÚKL-u BaťováMaďarskí vedci Slovensku odporučili Sputnik V netestovať a rovno ním očkovať, hovorí šéfka ŠÚKL-u Baťová
19-ročný Patrik sa zaočkoval ako náhradník vďaka reportáži RTVS o AstraZenece: Je to lepšie ako vakcíny vyhodiť, vraví19-ročný Patrik sa zaočkoval ako náhradník vďaka reportáži RTVS o AstraZenece: Je to lepšie ako vakcíny vyhodiť, vraví
Dánsko zakazuje vakcináciu AstraZenecou, Nemecko nepovolí druhé dávkyDánsko zakazuje vakcináciu AstraZenecou, Nemecko nepovolí druhé dávky
Viac článkov
Sponzorované články
Slovenskí architekti premenili starú rodinnú pekáreň na moderné bývanie pre mladý párSlovenskí architekti premenili starú rodinnú pekáreň na moderné bývanie pre mladý pár
Katka z Nosene ti poradí, ako si vytriediť šatník. Podelila sa o svojich 5 zlatých pravidielKatka z Nosene ti poradí, ako si vytriediť šatník. Podelila sa o svojich 5 zlatých pravidiel
Peniaze na stravu namiesto gastrolístkov. Taká je voľba väčšiny zamestnancovPeniaze na stravu namiesto gastrolístkov. Taká je voľba väčšiny zamestnancov
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Voda mokrejšia ako tá obyčajná, navyše vegánska, paleo, gluten-free a bez GMOVoda mokrejšia ako tá obyčajná, navyše vegánska, paleo, gluten-free a bez GMO
Pri pohľade do zrkadla sa zľakla samej seba. Rebecca preto schudla 45 kíl a pomohli jej v tom len tri veciPri pohľade do zrkadla sa zľakla samej seba. Rebecca preto schudla 45 kíl a pomohli jej v tom len tri veci
Z kardia si už mnohí robia iba srandu a riešia len zdvíhanie činiek. Kto kardio potrebuje, pre koho je zbytočné a dôvody, prečo ho robiťZ kardia si už mnohí robia iba srandu a riešia len zdvíhanie činiek. Kto kardio potrebuje, pre koho je zbytočné a dôvody, prečo ho robiť
(Ne)vydarený ošiaľ v podobe zelenej kávy, ktorá sľubuje rýchle a účinné schudnutie desiatok kilogramov(Ne)vydarený ošiaľ v podobe zelenej kávy, ktorá sľubuje rýchle a účinné schudnutie desiatok kilogramov
Niekoľko Fitcult Coachingov máme za sebou a takto ho hodnotia ľudia, ktorým sme pomáhali so stravou či tréningomNiekoľko Fitcult Coachingov máme za sebou a takto ho hodnotia ľudia, ktorým sme pomáhali so stravou či tréningom
Ako byť fit aj počas karantény? Známych fitnes trénerov sme sa pýtali, ako cvičiť doma a či sú online tréningy budúcnosťAko byť fit aj počas karantény? Známych fitnes trénerov sme sa pýtali, ako cvičiť doma a či sú online tréningy budúcnosť
Ako zvýšiť testosterón? Môže k tomu dopomôcť obľúbený doplnok výživy pre mužovAko zvýšiť testosterón? Môže k tomu dopomôcť obľúbený doplnok výživy pre mužov
Túžiš po zmene? Inšpiruj sa tipmi, ako získať nové telo počas lockdownuTúžiš po zmene? Inšpiruj sa tipmi, ako získať nové telo počas lockdownu
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.