Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 18. 4. 2021 meniny má Valér

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

Je káva s maslom skutočný nápoj na chudnutie a naberanie svalov alebo ide len o biznis?

Sľubuje nielen úbytok hmotnosti, ale taktiež to, že budete múdrejší. Káva s maslom! Prečo, čo, načo, kedy, je to pravda?

7. marec 2015, 16:15 Čas čítania: 0:00
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Zdravie - Strava
1
Dangerousmissk
Simon K.
7. marec 2015, 16:15

Je káva s maslom skutočný nápoj na chudnutie a naberanie svalov alebo ide len o biznis?

Sľubuje nielen úbytok hmotnosti, ale taktiež to, že budete múdrejší. Káva s maslom! Prečo, čo, načo, kedy, je to pravda?

Dangerousmissk
Simon K.
7. marec 2015, 16:15
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Skúšali ste už najnovší zázrak na chudnutie? Sľubuje nielen úbytok hmotnosti, ale tiež to, že budete múdrejší. Predpokladám, že všetci ste už po prečítaní prvej vety neskutočne zvedaví, takže poďme na to. Keďže momentálne vo svete prevláda mánia nízko-sacharidových diét, tak táto káva si rýchlo našla miesto medzi milovníkmi a skúšačmi rôznych nových zázrakov, sľubujúcich doslova nemožné. Vážení a milí, dnes si povieme niečo o špeciálnej káve s maslom, alebo ak chcete, bulletproof (nepriestreľnej) káve.

 

Oficiálne ingrediencie a postup na “tukožrútsku” kávu

- jedna až dve šálky silnej kávy (konkrétne kávy pána, čo toto celé vymyslel s patentnými zrnami, za 17 €

- jedna až dve lyžice špeciálneho Brain Octane oleja, ktorý je 18x silnejší ako kokosový olej, za 21 €

- jedna až dve lyžice kvalitného masla (až do množstva 80g) z kráv chovaných na pastvinách

Je káva s maslom skutočný nápoj na chudnutie a naberanie svalov alebo ide len o biznis?

Buďme skeptickí a povedzme, že zatiaľ to nevyzerá ako čistý biznis a zároveň bullshit, takže poďme ďalej. Ingrediencie zmixujte pomocou tyčového mixéra. Vrch kávy by mala tvoriť hustá pena. Video správnej prípravy - pozor, pripomína teleshopping. Toto je oficiálna verzia bulletproof kávy, ktorú si neskôr ľudia upravili na menej-kalorickú, no stále ževraj superkávu. Ako na to? Uvádza sa, že úplne stačí pridať niekoľko gramov masla do kávy alebo len samotný kokosový olej. Prosím vás, neskúšajte tento recept, ak naozaj milujete samých seba (samozrejme rešpektujeme chúťky každého, ide len o môj subjektívny názor).

 

Je káva s maslom skutočný nápoj na chudnutie a naberanie svalov alebo ide len o biznis?

 

Kto za tým stojí?

Je to chlapík menom Dave Asprey, človek, ktorý má technické vzdelanie. Sám seba označuje za podnikateľa, investora a autora. Ak niekto podobný začne predávať produkty na chudnutie, človeku sa to nejak nezdá. No nikoho neškatuľkujme! Ďalší varovný signál však vychádza z tohto obrázka, ktorý uverejnil na svojom webe.

 

Je káva s maslom skutočný nápoj na chudnutie a naberanie svalov alebo ide len o biznis?

 

Dlhšiu dobu bojoval s nadváhou a pri váhe 133 kilogramov ho lekári varovali, že ak nič so sebou neurobí, dostane srdcovú porážku či infarkt. Vyskúšal tak rôzne diéty, ale vraj nič nefungovalo. Takže začal skúšať nové veci podľa toho, čo vyhovovalo jemu. Pridanie masla alebo oleja do kávy nie je však žiadna novinka. Obyvatelia Tibetu (tu sa Dave inšpiroval) si pridávali tzv. yak maslo do svojho čaju už odjakživa. Rozdiel je ale v tom, že žijú v iných podmienkach ako my a taktiež cestujú obrovské vzdialenosti cez hory, s trochou alebo žiadnym jedlom, takže potrebujú vysoko-kalorické nápoje a potravu, aby mohli prežiť v takýchto poveternostných podmienkach.

 

Čo vlastne toto čudo sľubuje?

Úbytok až 35 kg s minimálnym cvičením (ach jaj, keby to bolo také ľahké), zvýšenie IQ (oficiálne vraj o hodnotu 20), zlepšené zdravie tým, že budete spať menej než 5 hodín denne. Inak povedané, je to vraj aj "káva, ktorá znižuje telesný tuk a zvyšuje svalovú hmotu". Môj broscience detektor okamžite blikal ako blázon a musela som hľadať, ako to vlastne v skutočnosti je a o čo Daveovi ide.

 

Ľudia, ktorí skúsili tento zázrak tvrdia, že nie sú hladní až do obeda. Áno, jasné, veď vypili stovky kalórií z tukov, je samozrejmé, že nebudú hladní! Veď kto by bol po takom množstve tukov, ktorý slušne zasýti. Avšak, pridaním takéhoto množstva tuku do vašej stravy sa môžete znenazdajky ocitnúť v objemovke. To platí najmä pre ľudí, ktorí naskočili na bulletproof vlak bez toho, aby mali čo i len základy ohľadne výživy, dúfajúc, že z nich špeciálna káva spraví fitness modelov a modelky. Užívatelia tohto čuda taktiež tvrdia, že majú viac energie. Nuž, káva obsahuje kofeín a je to skvelý a lacný nakopávač. Áno, asi ti napadla kombinácia tukov, minimum sacharidov v strave a množstvo bielkovín, to je však absolútne odlišná a predovšetkým komplexnejšia téma, ale nemýlme si v týchto témach koreláciu s kauzalitou. Navyše, zvýšenie tukov a zníženie sacharidov hneď neznamená viac energie. Dave je síce priaznivec keto diéty, no kávu odporúča kompletne všetkým. V každom prípade, o tom inokedy. Ide nám o komplexnosť bulletproof kávy, článok o tukoch tu budeme mať nabudúce.

 

Je káva s maslom skutočný nápoj na chudnutie a naberanie svalov alebo ide len o biznis?

  

Čo na Bulletproof kávu hovorí jeden zo svetových relevantných odborníkov v rámci výživy, Alan Aragon?

Pán Asperg tvrdí a marketingovú stratégiu stavia aj na tom, že pitie normálnej kávy dopomáha k ochoreniu rakoviny alebo tiež problémami s pečenou a vraj na vine sú toxíny a káva ktorú predáva on, ich neobsahuje. Lenže Alan Aragon tvrdí, že vo svete neexistuje žiaden takýto problém, je to len výplod Aspergovej fantázie, aby na svojej káve zarobil peniaze. Taktiež podľa Aragona môže byt pridanie masla alebo kokosového oleja do kávy v poriadku, ak to niekomu chutí, a ak si je vedomý, že konzumuje stovky kalórií v nápoji, ale vôbec nie je pravdou, že pridanie oleja alebo masla nám pomôže spaľovať tuk rýchlejšie a výraznejšie. Na opačnej strane, ak si nesledujeme svoj denný prijem, môže skôr dopomôcť k nárastu hmotnosti, konkrétne k nabaleniu tuku. Je absurdné pridávať tuk do kávy len kvôli tomu, aby sme spaľovali viac.

 

Jediný spôsob ako budeme spaľovať je, ak budeme v kalorickom deficite. A je to jedno, či je to na konci dňa alebo na konci týždňa. Bulletproof káva tomu vôbec nedopomôže. Pán Asprey tiež tvrdí, že pitím jeho kávy si môžeme zvýšiť množstvo svalovej hmoty. Ach, aké by to len bolo jednoduché, vypiť kávu, ktorá má 500-600 kCal a nemusieť si ísť vôbec zacvičiť do posilňovne (sám navyše tvrdí, že cvičiť mu stačí už len 15 minút denne, na ostatnom sa podieľa bulletproof káva a jeho ďalšie suplementy).

 

Je káva s maslom skutočný nápoj na chudnutie a naberanie svalov alebo ide len o biznis?

 

Čo na to vravia štúdie?

Káva ako taká obsahuje extrémne maličké množstvo toxínov, kde sa 70-80% ničí pri spracovávaní. Niektoré výskumy na tému káva riešili mykotoxíny, ktoré sú vlastne v skupine ochratoxínov A (OTA). V skratke, ide o toxíny, ktoré môžu spôsobovať zdravotné problémy, sú klasifikované ako možné ľudské karcinogény. Toto samozrejme nezostalo nepovšimnuté, a preto sa vykonávali mnohé výskumy, ktoré sa snažili prísť na to, koľko, kedy, prečo, ako a či je to vlastne naozaj pre človeka nebezpečné. Koho zaujíma kompletný výskum, kliká sem, pre ostatných v skratke, 80-kilový človek by musel vypiť cez 4 litre kávy denne, aby sme sa mohli zaoberať nejakými tými limitmi, varovaním a toxínmi. Ďalej sa rieši "mágia" v rámci MCT oleja. Áno, MCT olej je v poriadku, dokonca niektoré štúdie naznačujú jeho pozitívne účinky. Berme však do úvahy niekoľko vecí, výskumy boli krátkodobé, väčšinou vykonávané na obéznych ľuďoch, čo nemusí platiť pri bežnej športovo-založenej populácii, vo výskumoch chýbajú zmienky o makronutrientoch a celkovo strave týchto ľudí. Uviesť "fakt", že pridaním MCT oleja do vašej diéty boostnete spaľovanie tukov, jednoducho nemôžeme. O tukoch a aj saturovaných tukov si povieme v ďalšom článku.

  

Pokus o vtip v podaní Bena Carpentera, ktorý mu dosť vyšiel (mimochom, knihu ktorú drží, odporúčame všetkým začiatočníkom aj pokročilým)

Je káva s maslom skutočný nápoj na chudnutie a naberanie svalov alebo ide len o biznis?

 

No, ale to už sme si asi trošku uleteli. Rozumný človek, vyznajúci sa do problematiky výživy vie, že celé je to opäť len o biznise pána Asperga, a to ešte nespomíname celý rad nových revolučných suplementov, nevynímajúc špeciálny srvátkový proteín, ktorého cena je 37 € za 454 gramov. Ďalším "zázrakom" je kolagénový proteín s cenovkou 32 €, čo je už naozaj do neba volajúci nezmysel.

 

Ak obľubujete kávu s kokosovým olejom alebo maslom, smelo do toho, ale žiadny zázrak od toho nečakajte. Článkom sme sa snažili objasniť, ako a prečo sa toto celé zrodilo a že ľudom stačí naozaj málo k tomu, aby sa prepadli do jamy plnej lží, podobne ako tomu bolo a žiaľ stále je pri detoxikačných čajoch na chudnutie. Špeciálna káva za takmer 40 €, ktorá spaľuje tuky a zvyšuje svalovú hmotu síce existuje pod značkou Bulletproof, no ide len o teoretické výmysly, biznis, radosť, peniaze z nevedomosti ľudí a klamstvo. Nebudete ani inteligentnejší a ani štíhlejší, žiaľ, vďaka tejto káve môžete aj pribrať, ak si nebudete sledovať kalórie a nebudete v kalorickom deficite, ak je váš cieľ chudnutie. Alebo si naozaj niekto myslí, že pridaním 400-700 kCal v podobe kávy na raňajky spôsobí chudnutie? Nuž, internet je nekonečný a odpoveď je očividne kladná. Moja obľúbená rovnica na chudnutie je, že výdaj musí byt vyšší ako príjem. A je to také jednoduché. Žiaľ, termodynamika asi neplatí a trendy prevládajú nad jednoduchými skutočnosťami.

 

Neexistuje žiadna zázračná potravina a maslo nie je výnimkou. Nie sme proti kvalitnému maslu ako takému, ani tukom (tie sú dôležité pre fungovanie hormónov a majú niekoľko benefitov, no neodbáčajme od kontextu), ale proti tejto čarovnej kombinácie podporenej neznalosťou a marketingom, sľubujúcej nemožné. Nuž, už aj niektoré fitnesky na Slovensku začali propagovať tento zázrak, ale najlepšie asi je si všetko preveriť a nezabúdať, že nie každý, kto má pekáč na bruchu, vie, čo robí.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Na PornHube prerážajú porno youtuberi. Mladý pár nám prezradil, koľko si amatérskymi videami dokáže zarobiť
2 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
3 Modelky z balkóna v Dubaji prezradili, prečo sa nechali nahovoriť na nahé fotenie
4 Marian Kotleba si uctil pamiatku vojnového zločinca a prezidenta slovenského štátu Jozefa Tisa
5 Prvá séria Pána prsteňov bude stáť takmer 500 miliónov dolárov. Pôjde o najdrahší filmový projekt v histórii
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Český premiér Babiš: Existuje dôvodné podozrenie, že Rusko je zapojené do výbuchu muničných skladov v roku 2014
3 19-ročný Patrik sa zaočkoval ako náhradník vďaka reportáži RTVS o AstraZenece: Je to lepšie ako vakcíny vyhodiť, vraví
4 Legenda z Japonska prešla ďalším vylepšením. Toto je modernizovaný Nissan GT-R
5 Na PornHube prerážajú porno youtuberi. Mladý pár nám prezradil, koľko si amatérskymi videami dokáže zarobiť
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Slovák sa na Facebooku chválil, ako vybabral s policajnou hliadkou. Tá to označila za hoax, on však tvrdí, že ide o šikanu
3 Too Hot to Handle po slovensky? Markíza odvysiela reality šou so Slovákmi plnú sexu, lásky a nahoty
4 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
5 Saudskoarabský princ kúpil falošný obraz od Leonarda da Vinci za 450 miliónov. Vraj nútil Louvre, nech ho vystavia s Monou Lisou
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
3 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
4 Erik Žibek z Pána profesora: So seriálovou priateľkou by som v reálnom živote nikdy neskončil (Rozhovor)
5 VIDEO: Opitý Slovák skočil rovno pod auto. Vodič nemal šancu zastaviť
Viac z témy zdravie
Maďarskí vedci Slovensku odporučili Sputnik V netestovať a rovno ním očkovať, hovorí šéfka ŠÚKL-u BaťováMaďarskí vedci Slovensku odporučili Sputnik V netestovať a rovno ním očkovať, hovorí šéfka ŠÚKL-u Baťová
19-ročný Patrik sa zaočkoval ako náhradník vďaka reportáži RTVS o AstraZenece: Je to lepšie ako vakcíny vyhodiť, vraví19-ročný Patrik sa zaočkoval ako náhradník vďaka reportáži RTVS o AstraZenece: Je to lepšie ako vakcíny vyhodiť, vraví
Dánsko zakazuje vakcináciu AstraZenecou, Nemecko nepovolí druhé dávkyDánsko zakazuje vakcináciu AstraZenecou, Nemecko nepovolí druhé dávky
Viac článkov
Sponzorované články
Slovenskí architekti premenili starú rodinnú pekáreň na moderné bývanie pre mladý párSlovenskí architekti premenili starú rodinnú pekáreň na moderné bývanie pre mladý pár
Katka z Nosene ti poradí, ako si vytriediť šatník. Podelila sa o svojich 5 zlatých pravidielKatka z Nosene ti poradí, ako si vytriediť šatník. Podelila sa o svojich 5 zlatých pravidiel
Peniaze na stravu namiesto gastrolístkov. Taká je voľba väčšiny zamestnancovPeniaze na stravu namiesto gastrolístkov. Taká je voľba väčšiny zamestnancov
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Voda mokrejšia ako tá obyčajná, navyše vegánska, paleo, gluten-free a bez GMOVoda mokrejšia ako tá obyčajná, navyše vegánska, paleo, gluten-free a bez GMO
Závery o vplyve kávy a kofeínu na zdravie sú jasné. Kávičkári sa môžu radovať, no sú ľudia, ktorí by to nemali preháňaťZávery o vplyve kávy a kofeínu na zdravie sú jasné. Kávičkári sa môžu radovať, no sú ľudia, ktorí by to nemali preháňať
Dôvody, prečo je kokosový olej tak populárny. Zaslúži si svoju pozitívnu reputáciu?Dôvody, prečo je kokosový olej tak populárny. Zaslúži si svoju pozitívnu reputáciu?
(Ne)vydarený ošiaľ v podobe zelenej kávy, ktorá sľubuje rýchle a účinné schudnutie desiatok kilogramov(Ne)vydarený ošiaľ v podobe zelenej kávy, ktorá sľubuje rýchle a účinné schudnutie desiatok kilogramov
Vieme, že kofeín je náš kamarát, ale ako je na tom s ovplyvňovaním výkonu? Pozri sa na nádielku faktov, zaujímavostí, prekvapivých záverov a náš testVieme, že kofeín je náš kamarát, ale ako je na tom s ovplyvňovaním výkonu? Pozri sa na nádielku faktov, zaujímavostí, prekvapivých záverov a náš test
Stravovanie podľa krvnej skupiny: Takmer dokonalý princíp alebo zbytočné zakazovanie určitých potravín?Stravovanie podľa krvnej skupiny: Takmer dokonalý princíp alebo zbytočné zakazovanie určitých potravín?
Kamarátia sa po tom všetkom bielkoviny s obličkami, alebo ich predsa len môže vysoký príjem bielkovín poškodzovať?Kamarátia sa po tom všetkom bielkoviny s obličkami, alebo ich predsa len môže vysoký príjem bielkovín poškodzovať?
Fitness cintorín: Ďalších 7 mýtov o stravovaní aj tréningoch, ktoré treba pochovaťFitness cintorín: Ďalších 7 mýtov o stravovaní aj tréningoch, ktoré treba pochovať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.