Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 5. 8. 2020 meniny má Hortenzia

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie - Strava
8
Simon K.
3. júl 2014, 17:08
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Všetko, čo potrebuješ vedieť o kreatíne

Kreatín, keratín, steroid, doplnok výživy, zakázaná látka, neprirodzený umelý odpad, nezdravá surovina. O kreatíne majú jednoducho mnohí stále nejasno.

Simon K.
3. júl 2014, 17:08
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
8
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Kreatín, keratín, steroid, doplnok výživy, zakázaná látka, neprirodzený umelý odpad, nezdravá surovina. O kreatíne majú jednoducho mnohí stále nejasno. Nečudujem sa. Weby plné dezinformácií, spoločnosti každý druhý mesiac vypúšťajú na trh špeciálne a jedinečné formy kreatínu doplnené o nezmyselné dávkovanie a ďalšie omáčky. Padesát kreatínov a všetky sú tie naj, naj, naj. Úplný mindfuck. Poďme teda túto tému konečne uzavrieť. 

 

Aktuálne sa na trhu nachádzajú rôzne formy kreatínu – kre-alkalyn, pH-X, rôzne viaczložkové kreatíny a mohol by som pokračovať. Stále na trh prichádzajú nové produkty, staré miznú, ale jeden zostáva – kreatín monohydrát.

Je to najznámejšia forma kreatínu a zároveň tá najlacnejšia, no najlepšia. Poďme si najprv povedať čo-to o kreatín monohydráte.

 

Všetko, čo potrebuješ vedieť o kreatíne

 

Odporúča sa športovcom s krátkodobým zaťažením svalov pri športoch ako sú box, hokej, futbal, šprint, ale samozrejme aj silovým športovcom a kulturistom. Užívanie kreatínu zvyšuje silu, výbušnosť a vytrvalosť svalov. Preto je viac než vhodný pre vyššie spomenuté športy. Žiaľ, účinky kreatínu pri vytrvalostných športoch ako sú beh alebo triatlon, nemusia byť až tak úžasné, naopak, sú mizivé. Niektoré novšie štúdie to potvrdzujú.

 

Svalové bunky generujú mechanickú prácu - ATP sa rozkladá na ADP a P (fosfát). ATP je svalmi použitá veľmi rýchlo, ale len v obmedzených množstvách. Zvyčajne len na pár sekúnd pri vysoko-intenzívnej práci. Keď je ATP preč, práca sa zastaví. Nanešťastie, telo má niekoľko spôsobov, ako skonvertovať ADP späť na ATP. Takže z pôvodných pár sekúnd práce (ATP), telu umožníme prácu o niekoľkokrát viac sekúnd (ATP + kreatín). Tento ATP + kreatín systém vytvára najrýchlejšiu súčasť anaeróbnemu systému, využívaného športovcami pri vysoko-intenzívnom výkone. Skúsme to ešte trošku jednoduchšie. Kreatín zvyšuje prísun ATP do svalovej bunky. To umožní jej energizáciu a samozrejme schopnosť lepšie pracovať. ATP (Adenosine Triphosphate) je potrebné najprv trošku pochopiť. ATP môžeme označiť, ako si už zistil z riadkov vyššie, za okamžite použiteľnú energiu pre činnosť svalov. Je to zlúčenina, ktorá sa využíva pri svalových kontrakciach. Takže každým jedným bicepsovým zdvihom, každým jedným drepom sa "páli" ATP. Zvýšeným príjmom kreatínu v podstate boostuješ tvoje telo. Bude lepšie pracovať, môžeš intenzívnejšie trénovať a takisto lepšie bude na tom regenerácia.

 

Všetko, čo potrebuješ vedieť o kreatíne

Takmer každý človek prijíma, či chce alebo nie, kreatín. Napríklad kilo hovädzieho mäsa obsahuje 4,5 gramu kreatínu. Čo ale kreatín vlastne je? Je to organická kyselina, ktorú obsahuje každé ľudské telo. V tele dospelého, zdravého muža sa nachádza približne 100-140 gramov kreatínu, ktoré sa ukladajú najmä v kostrových svaloch. Slúži nám teda na zásobovanie svalov energiou.

 

História nám hovorí, že kreatín objavil chemik Michel Eugène Chevreul v roku 1832. Ale až v roku 1992 sa kreatín začal používať v športe, a to na Olympijských hrách v Barcelone. Olympijskí víťazi, Linford Christie a Sally Gunnell (obaja bežci) odhalili, že v príprave užívali biely prášok s názvom kreatín.

V roku 1996 sa na Olympiáde v Atlante zistilo, že viac ako 80% účastníkov užívalo kreatín. To vo svete vyvolalo boom a ako sa dalo očakávať, prišli aj prvé negatívne ohlasy. V roku 1998 pod tlakom médií zakázali užívanie kreatínu športovcom v Južnej Karolíne. Následne v roku 2001 Francúzsko tiež zakázalo kreatín, pretože ho považovalo za rakovinotvorný. Toto tvrdenie sa ale nepotvrdilo a od roku 2004 kreatín nenájdeme na žiadnej listine zakázaných látok. Toľko z histórie. Prejdime k tým najčastejším otázkam v spojení s užívaním kreatínu.

 

Všetko, čo potrebuješ vedieť o kreatíne

 

Dávkovanie

Päť gramov denne. Áno, je to takto jednoduché. Tiež štúdia z Human Performance Laboratory Ball State Univerzity odporúča dávkovať 5g kreatínu pre dostatočné nasýtenie a využitie potenciálu kreatínu na zvýšenie sily a ďalších benefitov "na bojisku". Samozrejme štúdií potvrdzujúcich tento fakt je viac než dosť. Niektoré z nich nájdeš takisto na konci článku medzi zdrojmi.

 

Nasycovacia fáza a cyklovanie

Keď si človek zakúpi kreatín prvýkrát, svaly ním musí nasýtiť pred tým, než môže dôjsť k nejakým tým výsledkom, resp. výhodám. Namiesto dávkovania 3-5g kreatínu denne sú ľudia mýlení, že je nutné prvý týždeň prijímať minimálne 20g, aby sa ich svaly nasýtili. Chcel by som toto celé okamžite zdiskreditovať, ale nemôžem. Nie je to úplná hlúposť, aj keď v žiadnom prípade to nie je nutnosť a nie je to potrebné. Táto nasycovacia fáza je existujúca z dôvodu, aby sa zabezpečilo dostatočné absorbovanie čo najviac kreatínu, ako sa dá za čo najrýchlejší čas. Problém je v tom, že priemerný ľudský organizmus nie je schopný absorbovať 20g kreatínu každý deň, a to najmä v prípade ľudí, ktorých strava je bohatá na mäso. Majoritnú väčšinu kreatínu (a zároveň časť peňazí) jednoducho vycikáš. Ak si olympijský šprintér, profesionálny kulturista, súťažný powerlifter alebo iný atlét na profesionálnej úrovni, tak áno, nasycovacia fáza umožní rýchlejšie nasýtenie tela kreatínom, a tak rýchlejšie výsledky. Avšak pre väčšinu ľudí je spomínané dávkovanie 5g to najlepšie, čo môžu spraviť.

 

Musím ho naozaj prijímať spolu s glukózou alebo papájovo-mangovým džúsom?

Kreatín sa vstrebáva veľmi dobre sám o sebe. Na to, aby si dosiahol "extra" výhodu ešte lepšej absorpcie, potrebuješ veľké množstvo jednoduchých sacharidov (> 90g), pretože zvýšená miera absorpcie kreatínu funguje kvôli inzulínu. Novšie výskumy dokazujú, že rovnaké výsledky sú pri konzumácii 5g kreatínu spolu s 50g bielkovín a 47g sacharidov, rovnako pri konzumácii len 96g sacharidov, teda bez bielkovín. Pointa? Rieš stravu a nie, či máš zapiť kreatín glukózou, akým množstvo glukózy, alebo nejakým džúsom. Toto je ďalší dookola sa omieľajúci mýtus. Nie je to potrebné! A navyše, zabiješ takmer 400 kalórií (konzumáciou sacharidov kvôli kreatínu), len pre to, aby sa o nejaké to nanopercento lepšie vstrebal?

 

Všetko, čo potrebuješ vedieť o kreatíne

 

Ok, takže jednoducho šupnúť denne 5g kreatínu do vody a zapiť. Ale kedy?

Je to jedno. Časovanie je irelevantné. V tréningové dni môžeš využiť čas pred/po tréningu, v netréningové dni si ho daj vtedy, kedy chceš. Kreatín nefunguje na krátkodobom princípe. Ak si myslíš, že si dáš kreatín pred tréningom a vďaka tomu potiahneš o 10kg viac, daj si jednu za ucho. Kreatín funguje na princípe dlhodobom, čo len podčiarkuje fakt, že je úplne jedno, kedy si ho v rámci dňa dáš. Dôležitá je skôr konzistentnosť v užívaní.

 

Kreatín monohydrát a negatívny efekt na pečeň a obličky

Toto často vypúšťajú z úst len starostliví rodičia, babičky, obvodní lekári, ale aj niektorí tréneri. Poďme si povedať, prečo táto hlúposť vznikla. Keď užívate kreatín dlhšiu dobu, vzniká produkt s názvom kreatinín, ktorý nájdeme následne v tele. Ten je výsledkom vstrebávania kreatínu. Kreatinín je odpadový produkt, ktorý po sebe zanechá kreatín. Avšak, zvýšené hladiny kreatinínu vedú mnohých k týmto hlúpostiam o zlyhaní obličiek. Pre porovnanie, zlyhajú vám obličky, keď si pár týždnov budete pochutnávať na hovädzích steakoch? Nie. Ako som spomínal, kreatín monohydrát je suplement, ktorý bol štúdiami doslova znásilnený. Nikdy sa ale v žiadnej neobjavili informácie, potvrdzujúce báchorku, že kreatín negatívne vplýva na pečeň a obličky. Je bezpečný! Ak ťa pri prehliadke u lekára tvoj obvodný lekár (odborník na výživu, eh...), bude chcieť presvedčiť o opaku, jednoducho nemá pravdu. Aj keď je to lekár a tvoja mama mu tak či onak uverí. Samozrejme, tí ĺudia, ktorí majú už existujúce problémy s pečeňou, by sa mali poradiť s odborníkom.

 

Vyššie som čítal, že kreatín sa nachádza v našom tele. Načo si ho budem teda kupovať zvlášť?

Zatiaľ, čo sa kreatín nachádza v rôznych druhoch potravín, proces varenia môže čiastočne degradovať kreatín do jeho neaktívneho/odpoadového "prvku" - kreatinínu. Naviac, obsiahnuť počet gramov len pomocou jedla, je veľmi náročné a môžem smelo povedať, že nemožné.

 

Prečo sú teda na trhu desiatky druhov a foriem kreatínov? Veď musia byť lepšie!

Marketing.

 

Ale, ale...

No dobre, aspoň v krátkosti si predstavme aj iné formy kreatínu.

Kreatín citrát - je viazaný na kyselinu citrónovú a výskumy naznačujú, že nie je odlišný od monohydrátu, pokiaľ ide o absorpciu a účinnosť. Sú dôkazy, poukazujúce na to, že je lepšie rozpustný vo vode ako monohydrát, to však nezohráva žiadnu úlohu pri spomínaných výhodách.

Kreatín ethyl ester - forma kreatínu, pri ktorej často nájdeš informáciu, že má lepšiu, resp. rýchlejšiu absorpciu, ako monohydát. To však nie je pravda. V skutočnosti je ethyl ester menej účinný ako kreatín monohydrát. Dokonca v niektorých štúdiách sa poukazuje na to, že akonáhle ethyl ester vstúpi do nášho tela, je rýchlo premenený na neaktívne, odpadové látky, resp. na kreatinín.

Tekutý kreatín - forma kreatínu, prevažne monohydrátu, ktorá je v tekutej forme. Opäť sú štúdie, upozorňujúce, že je menej efektívny, ako práškový monohydrát.

Kreatín nitrát - veľmi dobre vo vode rozpustný kreatín, ale žiadne výskumy nehovoria o tom, že by bol účinnejší, ako kreatín monohydrát.

Buferovaný kreatín - podobne ako formy už spomenuté, nie je účinnejší ako monohydrát.

Kreatín hydrochlorid - viaže sa s kyselinou chlorovodíkovou. V tele sa premieňa na základnú molekulu kreatínu a zatiaľ nie sú štúdie, dokazujúce jeho vyššiu účinnosť. Môže byť lepšie rozpustný vo vode, ale opäť, to nemá žiadny vplyv na absorpciu.

Kreatín malát - viaže sa s kyselinou jablčnou. Tá sama o sebe môže zvýšiť výkon, ale tento benefit v súvislosti s kreatínom nebol skúmaný.

Kreatín pyruvát - viaže sa s kyselinou pyrohroznovou. Výskum ukázal, že produkuje vyššie plazmatické hladiny kreatínu, ale z pohľadu absorpcie nie je účinnejší ako monohydrát. Existujú dôkazy, vyzdvihujúce efektivitu kreatín pyruvátu oproti kreatín citrátu, čo teda logicky vedie tiež k vyššej efektivite oproti monohydrátu. Nastáva však chaos, keďže ďalšie štúdie toto popierajú. V štúdiách sa hovorí o neefektívnosti pyruvátu pri zlepšení výkonnosti v rámci šprintového výkonu cyklistov, ktorý však maopak monohydrát pozitívne ovplyvňuje.

 

Všetko, čo potrebuješ vedieť o kreatíne

 

Kreatín je steroid!

Úplný bullshit. Kreatín nemá absolútne žiadny štrukturálny vzťah so steroidmi.

 

Čistota kreatínu - ultrapure, creapure, pure, superpure, micropure...

Kreatín monohydrát môžeme rozdeliť na dva druhy. Klasický kreatín monohydrát, ktorý predáva majoritná časť trhu a kreatín monohydrát Creapure®. Ten je vyrábaný výhradne v Nemecku v AlzCheme. Pýši sa extra dobrou čistotou, ktorá sa blíži k 100%, ten klasický má čistotu o trošku nižšiu. Takže v podstate môžeme povedať, že kreatín s ochrannou známkou creapure je lepší. Osobne som však rozdiel naozaj nezbadal a ty na tom budeš pravdepodobne rovnako.

 

Oficiálne označenie Creapure® kreatín monohydrátu

Všetko, čo potrebuješ vedieť o kreatíne

 

Kreatín ma nafúkne a zavodní?

Toto je ďalšie nesprávne interpretované negatívum suplementácie kreatínom. Kreatín spôsobí, že svaly zadržia viac vody ako zvyčajne (asi 6,2% viac na 5g kreatínu denne pri 9 týždňovom užívaní). Je to z dôvodu, že kreatín je uložený vo svaloch, a preto si vyžaduje ďalšiu vodu. Avšak táto "nadbytočná" voda, resp. váha je intra-celulárna, a teda vnútri buniek, než "pod kožou". Trošku inak povedané, kreatín nespôsobuje nafúknutie kvôli retencii vody, ale decentne áno, kvôli uloženiu v bunkách.

 

Všetko som doteraz robil tak, ako je tu napísané, ale mne aj tak kreatín nijak nepomohol

Áno, je to možné. Existuje malé percento tých, ktorým jednoducho kreatín "nefunguje".

 

Záver

Kreatín odporúčam! Lacný a efektívny suplement, ktorý sa oplatí zaradiť medzi doplnky výživy. Dávkuj ho 5g konzistentne každý deň, zapíjaj vodou a nerieš hlúposti. Samozrejme nezabudni na poriadnu stravu, kvalitný tréning a dostatočnú regeneráciu. Kreatín nie je žiadny zázračný prášok, pri ktorom by si si mal do Excelu značiť nasycovacie fázy alebo časy konzumácie. Mnohí ho preceňujú a aj tak nevyťažia jeho potenciál, kvôli mizernej strave!

 

A na záver si nemôžem odpustiť pár skvostov. Vtipné názvy kreatínových výrobkov nebudem uvádzať.

 

"XY je prvý chemicky modifikovaný kreatín, ktorý je silnejší ako bežný kreatín. Predstavuje vedecký prielom: chemicky upravený kreatín, lepšie známy ako "SUPER KREATÍN" nitrát. Silnejšie a kvalitnejšie svaly už od prvej dávky."

 

"XY patrí do najnovšej generácie kreatínu, ktoré je možno dnes nájsť na trhu, s najefektívnejšími formulami a objavmi. Fosfátová formula je niečo celkom vražedné a jedinečné."

 

"XY patrí medzi najlepšiu známu formu kreatínu, ktorý je ultra bio koncentrovaným kreatínom!"

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.