hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie - Posilňovanie
29
muffer
14. apríl 2014, 14:04
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Doping - vládca vrcholového športu

Je zneužívanie dopingu bežná vec, alebo si takýmto spôsobom dopomáha ozaj len zopár previnilcov? Čítaj a dozvieš sa viac.

muffer
14. apríl 2014, 14:04
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
29
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Každým rokom padajú vo svete športu nové a nové rekordy, či už v šprinte, cyklistike, kulturistike, plávaní, kanoistike, v šachu... Mohol by som pokračovať donekonečna. Je za týmito výkonmi len tvrdá a nepopierateľná práca športovcov, alebo aj niečo iné?

 Doping - vládca vrcholového športu

 

Určite ste postrehli dopingovú aféru Lanca Armstronga, o ktorom sa prevalilo, že užíval zakázané látky, ktoré zvyšovali jeho výkonnosť. Bol toho plný web, plné noviny, plná televízia. Ľudia boli pobúrení a v momente Lanca odsúdili. Zrazu výkony, ktoré podával, už nevnímali ako zázračné, nadľudské. Zrazu už nebol najlepším cyklistom sveta. Neviem ako vy, ale ja som si v tomto období musel pravidelne merať tlak, lebo to, čo predvádzali všetci, čo majú niečo dočinenia s týmto športom, či už samotní pretekári, vedenia tímov, alebo lekári, to bola pre mňa prisilná káva. Ale fajn, supy svoju korisť dostali, ide sa ďalej.

 

Doping - vládca vrcholového športu

 

Steroidy, to nie sú len veľké svaly. Rýchlosť, vytrvalosť, koncentrácia, výbušnosť. Všetko sa dá podchytiť správne zvolenou látkou resp. ich kombináciou a posunúť latku znova o niečo vyššie. Toto posúvanie latky sa však stalo neoddeliteľnou súčasťou profesionálneho športu, a preto do hry vstúpil doping.

 

Ľudí by nebavilo sledovať šport, ak by sa nevyvíjal a neposúval vpred. Preto sa výkony športovcov musia stále zlepšovať, ale ľudské telo má isté limity. Tvrdá drina, pravidelný tréning, správna životospráva a talent. Toto všetko sú predpoklady, ktoré rozhodnú o tom, kto má na to, aby vo svojom odvetví hviezdil, ale aj o tom, kto sa môže športu venovať len rekreačne. Zrno je vytriedené od pliev, máme už len najlepších, ale výkony sú aj tak nedostačujúce a pre moderného človeka nezaujímavé. Preto nastupuje na scénu ďalší faktor. A to prístup ku správnym látkam, resp. šikovný tím lekárov, ktorí vedia presne akú látku a kedy nasadiť, aby forma daného pretekára vygradovala v správny čas a predviedol na závodoch/súťaži to najlepšie, čo v ňom je. Myslite si čo chcete, ale vo vrcholovom športe nenájdete jediného športovca, ktorý dopingu neholduje. Alebo ste snáď boli v tom, že bežci sú stále rýchlejší a rýchlejší vďaka novému modelu tenisiek? Kulturisti sú stále väčší a väčší kvôli novým suplementom, ktorými je trh presýtený a ktoré sami propagujú? Vypuklé bruchá majú poniektorí preto, lebo majú extrémne silný a vypracovaný stred tela?

 

Doping - vládca vrcholového športu

 

Pravda je však taká, že títo páni sú chodiace lekárne. Množstvá látok, ktoré si títo športovci aplikujú do tela sú také veľké a finančne nákladné, že bežní smrteľník si za takú sumu, ktorú kulturisti ročne utratia na steroidy, nekúpi auto. Vedia o tom samozrejme všetci zainteresovaní v danom športe. Každý kulturista má svojho sponzora, ktorý sa o tieto „dobroty“ postará a všetko okolo zabezpečí, ale aj tak nás neustále ubezpečujú, že žiadny doping neexistuje. Veď športovci sú predsa na doping pravidelne testovaní. V tom prípade bol asi Arnold posledný kulturista, ktorý užíval steroidy, fajčil trávu a inak obchádzal zákony a ešte o tom aj otvorene hovoril. Všetci, čo prišli po ňom, sú 100%-ní naturáli, aj keď sú ďaleko väčší. Medicína od čias Arnolda predsa len o niečo pokročila a na scénu prišli oveľa silnejšie látky, ako sa užívali kedysi. Tieto látky sú tiež príčinou toho, že nerastú len svaly, ale aj vnútorné orgány – preto tie vypuklé bruchá.

 

Ale o kulturistoch vie asi každý, že na niečom musia „fičať“. Ale to, že zakázané látky sa užívajú napr. aj v takom šachu, to vie málokto. Jednoducho doping je všade, kde sa pozrieme. Čo ale tvoj obľúbený fitness model? Veď aha! Máme tu inváziu fitness modelov, propagujúcich zdravú postavu a zdravý životný štýl. Youtube mi sám pri písaní slova „fitness model“ ponúka okrem slovíčka gay aj dodatok natural. 15-roční chlapci slintajú, pri pohľade na Jeff Seida, hodiny trénujú ťahy hrebeňom pred zrkadlom, aby vyzerali ako ich idol Zyzz, cvičia stopäťdesiat cvikov na každú svalovú partiu, lebo to videli na tréningovom videu ich modly a po tréningu ako zdroj sacharidov jedia vajcia, lebo ich Jeff Seid naviedol.

 

Doping - vládca vrcholového športu

 

Je mi úprimne jedno, čo takíto ľudia o sebe tvrdia. Rovnako mi je jedno aj to, ako cvičia. Je mi jedno na koľkých titulkách časopisov boli, sú a ešte budú. Ale nie je mi jedno to, že šíria nezmyselné rady mladým ľuďom o tom, ako cvičiť, ako sa stravovať a hlavne to ich neustále vykrikovanie do sveta, akí sú oni naturálni cvičenci, lebo to nie je nič iné ako sprosté klamanie verejnosti. Osobne dúfam, že sa raz nájde niekto, kto im tie ich fotky zachytávajúce ich magický ročný progres, kde pribrali 15kg svalovej hmoty a z pätnástich percent telesného tuku sa dostali na hranicu piatich percent, pôjde napchať priamo tam, kde si tak radi pchajú ten anabolický "olej", ktorého majú v sebe toľko, že by som na ňom mohol vyprážať ryby na vianočnej besiedke pre všetky domovy dôchodcov v Bratislave. A to by ste ešte len videli, čo to znamená rozzúrený dôchodca ráno v MHD keď ho chytí roid rage (roid rage = poriadny rapel, vypínačky, krik, a tak).

 

Chápem, že títo chalani o sebe nemôžu povedať, že steroidy užívajú. Sú k tomu v podstate dohnaní. Ak by sa ich dopingová hriešnosť prevalila, ich kariéra by skončila tak rýchlo, ako aj začala. Ale načo písať ku každému videu slovíčko naturál? Načo toto slovo používať neustále, aj keď sa ich nikto na doping nepýta? Načo dávať mladým ľuďom len ďalší falošný vzor?

 

Doping - vládca vrcholového športu

 

Prečo toto vlastne píšem? Na jednej strane chápem, že keby mladému človeku niekto povie na rovinu, že nikdy nebude vyzerať ako jeho idol a už vôbec nie za tak krátky čas, tak sa na to buď vykašle, pretože to je dosť demotivačné tvrdenie, alebo tiež rovno siahne po anabolikách. V tomto smere to chápem a plne súhlasím. Ale všetko má svoje ale...

 

Títo ľudia svoje telo zneužívajú na zavádzanie ľudí. Nechávajú svoju podobizeň lepiť na dózy od nefunkčných suplementov s cenovkami, z ktorých sa krúti hlava a v neposlednom rade sa títo jedinci tak povediac ľúbia točiť. Takmer každý z nich, bez ohľadu na to, či je vo svojej brandži ozaj profesionál, alebo len premúdrelý amatér, má vlastný youtube kanál, kde v každom treťom videu vykrikujú "ALL NATURAL, BRO". Na tomto kanáli ti rád nahovorí množstvo nezmyslov ako jesť, ako cvičiť a ty mu uveríš. Keď ti človek, ktorý má telo kvôli ktorému by ťa tvoja priateľka bez mihnutia oka opustila povie, aby si robil tridsať drepov s výskokom, dvadsať klikov, dvadsať zhybov na hrazde a tridsaťpäť kotrmelcov a toto všetko samozrejme nezabudni zapiť revolučným proteinovým matrixom (za ktorého propagáciu si pekne privyrobí), lebo iba tak budeš vyzerať ako on, tak väčšina bez rozmýšľania uverí. Verte, že vyvrátiť tieto kraviny takto oblbnutým ľudom je priam nadľudská úloha. Ja predsa nemám 105 kilogramov pri päť percentách telesnom tuku a môj obvod pásu tiež nie je 74cm po celý rok. Čo ja o tom môžem vedieť, no nie? Veď tu predsa platí jednoduchá rovnica: vyzeráš dobre = všetko vieš, alebo nie? Oni majú výsledky ohromujúce a hlavne rýchle. Ja tu len kričím do vetra a rozdávam rady, a teším sa keď priberiem mesačne kilo. Vybrať si komu veriť za týchto podmienok nie je až tak ťažké, no nie?

 

Doping - vládca vrcholového športu

 

A toto je ten najväčší problém. Ľudia veria tomu, čo vidia a nezaujíma ich veda ani princípy na akých telo funguje. Ľudia vidia dokonalé telá a chcú sa im priblížiť. Neuvedomujú si, že vidia len ďalšieho jedinca, ktorý zneužíva doping, ale tvrdí opak. Tvrdí opak, pretože sú v tom veľké peniaze pre neho a ľudí za oponou, ktorí ťahajú za nitky. Títo ľudia nechcú, aby sa o dopingu vedelo a rozprávalo, pretože by tým odpudili množstvo divákov. A keď náhodou niekto zo športovcov neprejde dopingovými testami? Hodia dotyčného cez palubu, urobia aféru tak, ako v prípade už spomínaného Lance Armstronga a časom sa na to zabudne.

 

A ty vďaka tomuto budeš iba stagnovať a stáť na mieste, pretože sa držíš nezmyselných rád a to, čo funguje chlapcom na anabolikách tebe fungovať nebude a už vôbec nie za tak krátky čas, ako im. A až toto bude pre teba demotivujúce. Nie to, keď ti niekto na rovinu povie, že takto vyzerať nebudeš. Treba si uvedomiť, že na steroidoch ti rastie brušné svalstvo aj keď silnejšie potlačíš pri rannej návšteve toalety a ruku máš napumpovanú aj keď si čistíš zuby. Je dokázané, že svaly rastú aj bez predošlého stimulu tréningom. Preto spraviť fajn formu s použitím týchto látok nie je zasa až taký problém.

 

Doping - vládca vrcholového športu

 

Problém je snažiť sa dosiahnuť fajn formu naturálne. Preto ani ty, keď budeš dodržiavať stravovacie a tréningové princípy, ktoré ti propagujú daní športovci sa z miesta nepohneš, ani keby sa rozkrájaš. Je dôležité mať jasno v tom, čo je možné dosiahnuť naturálnou cestou a za aký časový úsek a vedieť akým štýlom sa ku svojmu ideálu dopracovať a netýrať sa zbytočne tým, že nie si celoročne v takej forme ako tvoj idol, s takým percentom telesného tuku, aký má on. Tvoj jedálniček nemôže byť okopírovaný od toho jeho a ani tvoj tréning nemôže vyzerať tak, ako ten jeho. Ty nie si on. Aký krásny dvojzmysel :) (výraz on/on cycle sa používa, keď jedinec práve užíva anabolické steroidy - je v kúre). Ku koncu len dodám, že neodsudzujem steroidy ako také, profesionálnych kulturistov, kde sú steroidy samozrejmosťou, no skôr chlapcov, ktorí po pol roku cvičenia vyhľadávajú podporné látky a v sedemnástich rokoch majú dychberúcu zbierku krabičiek od orálnych steroidov a ihiel.

 

A aby som nezabudol. Dole sú komentáre, ak máš potrebu vyliať si boľavé srdce. Nezabudni ma presviedčať, ako ten a ten je určite naturál. Naturálmi sú všetci. Dokonca aj tí, ktorí miesto predtréningových stimulantov užívajú kokaín.

 

Pamätaj na to, že nikto z redakcie sa ti nesnaží radiť zle. My nie sme tí, čo napíšu článok a na jeho konci ťa nasmerujú na vlastný obchod, kde si môžeš výrobok, o ktorom boli riadky zakúpiť. Nie sme tu od toho, aby sme ťa klamali a zarábali na tebe. Všetko, čo píšeme je pre tvoje dobro a úplne zadarmo. Preto nebuď nevďačník ani zatrpknutý premúdrelý jedinec. Radšej čítaj Fitcult! Fitcult je svetlo v tme.

Ahojte!

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.